Na samorządy terytorialne ustawa o odpadach nakłada m.in. obowiązek zapewnienia warunków funkcjonowania systemu selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych. Ma to umożliwić ograniczenie składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji.
W Polsce funkcjonują dwie przeciwstawne opinie na temat modelu gospodarowania odpadami komunalnymi: pozytywna i negatywna. Ta pierwsza jest głoszona głównie przez przedsiębiorców prywatnych i reprezentujące ich organizacje oraz popierana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (do połowy 2008 r. także Ministerstwo Rozwoju Regionalnego), a druga - przez przedstawicieli samorządu terytorialnego, zakładów budżetowych i spółek z udziałem gmin.
Artykuł 5 ustawy o odpadach wyznacza priorytety dla wszelkich działań, w wyniku których mogą powstać odpady, określając tym samym obszar i kryteria wyboru dla interpretacji przepisów dotyczących wytwarzania, zbierania, transportowania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
Rynek odpadów komunalnych w gminie tworzą przedmiot, czyli odpady komunalne oraz podmioty działające na rynku i kształtujące ten rynek - wytwórcy odpadów zobowiązani do ich zbierania, przedsiębiorcy świadczący usługi związane z odbieraniem, transportem, odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów oraz gmina zarządzająca tymi działaniami i miejscami odzysku lub unieszkodliwiania.
Zapytano nas kto powinien prowadzić ewidencję odpadów i wystawiać kartę ich przekazania, wytwórca czy odbiorca odpadów (zakład gospodarki komunalnymi). Autorka pytania, zachęcona lekturą rubryki "Kto pyta nie błądzi", zwróciła się do redakcji o pomoc. O odpowiedź poprosiliśmy dr Bolesława Maksymowicza z łódzkiego OBREM-u. Czekamy na dalsze pytania.
W październiku ubiegłego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wprowadziła ona sporo nowości. O ich omówienie i parę słów komentarza poprosiliśmy dr. inż. Bolesława Maksymowicza z łódzkiego OBREM-u.
Potrzeba sortowania odpadów przed ich przekazaniem do procesów przekształcania budzi najmniej kontrowersji. Problemy i spory powstają dopiero przy szczegółowym określaniu celów, zadań i sposobów sortowania. Wyniki badań, prowadzonych od wielu lat w celu określenia warunków i ograniczeń skuteczności sortowania odpadów (USA, Niemcy, Francja, Dania), pokazały, że odzyskanie z odpadów komunalnych surowców wtórnych w ilościach przekraczających 20% ich masy jest możliwe przez wprowadzenie wyspecjalizowanych zakładów lub linii sortowania do procesów zagospodarowania odpadów, z jednoczesnym wprowadzeniem gromadzenia i zbiórki odpadów z podziałem na określone ich strumienie, np.: organiczne kuchenne i ogrodowe; opakowania objęte systemem opłat produktowych; pozostałe zmieszane.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.