W zbliżającej się trzeciej aukcji OZE, zaplanowanej na jesień br., w której to fotowoltaika znalazła się razem z instalacjami wiatrowymi w tym samym koszyku aukcyjnym – po nowelizacji ustawy o OZE – prognozuje się dominację instalacji fotowoltaicznych nad wiatrowymi w zakresie mocy źródeł do 1 MW (praktycznie niewiele poniżej 1 MW).
Analizy wykonane przez Instytut Energetyki Odnawialnej dowodzą, że rozwój prosumenckich instalacji słonecznych to w głównej mierze zasługa regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz funduszy ekologicznych, a nie systemu tzw. opustów, który jest aktualnie oficjalnym, państwowym systemem wsparcia dla prosumentów.
Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w systemach ciepłowniczych, początkowo zaniedbywany, staje się jednym z priorytetów Unii Europejskiej w promocji ogólnego wzrostu udziałów OZE w zużyciu energii oraz w dzialaniach na rzecz zwalczania smogu i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Wzrost wykorzystania OZE w systemach ciepłowniczych, początkowo zaniedbywanego, staje się jednym z priorytetów UE w promocji ogólnego wzrostu udziałów OZE w zużyciu energii we Wspólnocie oraz w działaniach na rzecz zwalczania emisji zanieczyszczeń i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Dotychczas głównym motorem rozwoju fotowoltaiki w Polsce był sektor prosumencki. Jednak w najbliższych latach fotowoltaika ma szanse wyjść z niszy, a nawet być wiodącą technologią OZE. Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) oszacował moc zainstalowaną w systemach fotowoltaicznych (PV) w 2016 roku na ok. 200 MW, przy bardzo wysokim tempie wzrostu – o 100% w stosunku do 2016 roku1. Dużą część stanowiły mikroinstalacje, zwiększyła się też liczba małych instalacji autoproducenckich. Wzrost mocy farm fotowoltaicznych w 2016 roku był umiarkowany i stanowił ok. 10% całego przyrostu mocy. Rok 2016 był przełomowy dla systemu wsparcia energii elektrycznej z OZE, gdyż osłabiono uchwalony w 2015 roku system wsparcia dla prosumentów, zamknięta została możliwość wspierania nowych inwestycji w systemie świadectw pochodzenia, a otwarta możliwość uzyskania wsparcia w nowym systemie aukcyjnym. Już po wynikach pilotażowych aukcji na przełomie lat 2016/2017 widać, że system aukcyjny najlepiej służy technologii fotowoltaicznej, która dojrzała do odegrania znacznie większej niż dotychczas roli w OZE i w polskiej energetyce. W ramach pilotażu zakontraktowano energię z ok. 400 MW projektów PV, z których cześć już pracuje, a gros zostanie przyłączone do sieci do końca 2019 roku. W opinii Instytutu Energetyki Odnawialnej w latach 2017-2018 fotowoltaika wyjdzie z niszy i już do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny diametralnie zmieni dzisiejszy obraz branży.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Polish energy sector is moving away from the principles of sustainable development and this causes serious tensions within the European Union. Continuation of current trends may lead to ecological catastrophe. Europe and the world invest in zero-emission sources not only for ecological reasons. These sources, especially solar and wind energy subject to an inevitable decline in energy costs in the long term, and also mitigate risks related to fuel costs escalations and reduce costs of adjustments of coal fired plants to the environmental regulations. The authors of this article indicate that the efforts should be made towards rapid development of totally emission-free renewable energy sources and gradual displacement of combustion processes in the power industry. This transition cannot be implemented without seasonal heat storages and integration (market coupling) of heat and electricity markets.
16 marca br. w Muzeum Warszawskiej Pragi odbyły się warsztaty dla ciepłowników, zorganizowane przez Instytut Energetyki Odnawialnej w ramach projektu SDHp2m „Słoneczne systemy ciepłownicze w praktyce". Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Pragi Północ Wojciech Zabłocki. Partnerem warsztatów był Arcon-Sunmark.
Zasilanie magazynu z ciepła z wielkopowierzchniowego systemu kolektorów słonecznych to obecnie w Polsce jedna z najtańszych metod dostosowania systemu ciepłowniczego do statusu „efektywnego" i uniknięcia nadmiernych opłat za emisje CO2.
Kolektory słoneczne są najbardziej rozpowszechnioną technologią prosumencką w Polsce. Stały się bardzo popularne już kilka lat temu zarówno na budynkach jako instalacje prywatnych, jak i publicznych. Swój sukces zawdzięczają min. programom zachęt i wsparcia.
Wykorzystanie energii spalania biomasy do celów grzewczych w warunkach krajowych staje się coraz bardziej uzasadnioną ekonomicznie i technologicznie alternatywą dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Pomimo ciągłej dominacji na rynku urządzeń wykorzystujących paliwa konwencjonalne, zauważalny jest rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe oraz ich rosnący udział w ofertach polskich producentów.
Artykuł przedstawia ekonomiczne aspekty wykorzystania solarów w warunkach miejskich. Autorki zwracają uwagę na uwarunkowania techniczne i ekonomiczne związane z ich montażem na dachach budynków wielorodzinnych, działaniami optymalizującymi efektywność ich eksploatacji oraz sposobami pozyskiwania funduszy na sfinansowanie takich inwestycji.
Artykuł jest streszczeniem raportu opracowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Przedstawiono w nim wielkość rynku w 2011 r. i jego dynamikę z ukazaniem wybranych jego wskaźników gospodarczych: relacji importu/eksportu, zatrudnienia, cen, gwarancji i znaku Solar Keymark, a także perspektyw jego rozwoju do 2020 roku.
Kolektory słoneczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, co wyraźnie widać w wielkości ich sprzedaży, jak i w badaniach ankietowych. Wg badań CBOS wykonanych w 2009 roku dla Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie Polacy spośród wszystkich zielonych technologii są najbardziej pozytywnie nastawieni do energetyki słonecznej, uznając ją (82% ankietowanych) za najbardziej przyjazną dla środowiska. Natomiast wyniki badań GFK Polonia dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z 2010 r. potwierdzają, że w przypadku energetyki słonecznej duży odsetek właścicieli domów (35%) jest bezpośrednio zainteresowanych budową kolektorów słonecznych do podgrzewania wody.
Nowa dyrektywa 2009/28/WE nakłada wymóg promocji stosowania odnawialnych źródeł energii, Dotyczy to m.in. konieczności monitorowania rynku i efektowności systemów wsparcia energetyki słonecznej, do czego potrzebne są odpowiednie dane.
Instalacje wykorzystujące energię słoneczną cieplną stają się w Polsce bardzo popularne, czyli przestają być dobrem luksusowym. Dotychczas w kraju zainstalowano ponad 0,5 mln m2 kolektorów słonecznych. Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla przemysłu energetyki słonecznej oraz rosnącego grona krajowych producentów instalacji słonecznych.