Współczesny rynek usług portowych charakteryzuje rosnąca konkurencja między portami morskimi. Jest ona wynikiem procesów zachodzących w otoczeniu portów i na ich zapleczu. Dla polskich portów konkurencja z nowoczesnymi i dobrze zorganizowanymi portami europejskimi oznacza poszukiwanie nowych, skutecznych sposobów podnoszenia swojej atrakcyjności i efektywności działania, wykraczających poza dotychczas realizowane rozwiązania. Proces tworzenia warunków sprzyjających konkurencyjności tych portów nie zależy wyłącznie od tworzonych przez nie strategii, ale związany jest z działaniami podejmowanymi przez inne podmioty biorące udział w tworzeniu usługi portowej. Dlatego w niniejszym referacie skoncentrowano się na przedstawieniu sposobu podnoszenia konkurencyjności portów z wykorzystaniem koncepcji klastra. Przedstawiono i scharakteryzowano kluczowe etapy procesu wdrażania klastra na rynku usług portowych. Zastosowanie koncepcji klastra na rynku usług portowych umożliwia stworzenie przewagi konkurencyjnej na poziomie wyższym niż przewaga osiągnięta przez każdego uczestnika z osobna.
Region Morza Bałtyckiego odnotowuje jeden z najwyższych w Europie wskaźników wzrostu gospodarczego. Celem artykułu jest analiza czynników determinujących wzrost gospodarczy w regionie. Ponadto określono uwarun-kowania i możliwości wzrostu wymiany handlowej w regionie w przyszłości na tle zmian zachodzących w handlu międzynarodowym.
EN
The region of the Baltic Sea is recording an economic growth index which is one of the highest in Europe. The purpose of the paper is to analyse the factors determining this economic growth. The paper also describes the conditions and possibilities of trade exchange increase in the region in future against the background of changes taking place in international trade.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.