Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Branża AGD rozszerza swoje zaangażowanie w sferze zrównoważonego rozwoju, wyznaczając trendy, jakimi podążają obecnie inne sektory. Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) nie odnosi się tylko do kwestii gospodarowania odpadami, ale obejmuje cały cykl życia produktu. To wytwórca, mając świadomość, że 80% całego wpływu produktu na środowisko przebiega w okresie jego użytkowania, musi zadbać o jak najwyższe parametry efektywnościowe urządzenia. Dla producentów odpowiedzialność zaczyna się już w momencie projektowania sprzętu.
PL
Raport przygotowany przez Instytut Sobieskiego wskazuje na niski poziom zbierania elektroodpadów. Stworzenie efektywnego systemu gromadzenia i prawidłowego przetwarzania ZSEE będzie możliwe jedynie wskutek przygotowania i wdrożenia odpowiednich mechanizmów organizacyjnych oraz finansowych. Co wymaga zmiany?
PL
Powstały 15 lat temu „Recykling” był odpowiedzią na zmiany zachodzące w tworzącym się systemie gospodarki odpadami. Właśnie w 2001 r. uchwalane były ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, o odpadach, o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej, jak i prawo ochrony środowiska. W następnych latach dołączyły kolejne o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, o bateriach i akumulatorach oraz zużytych bateriach i akumulatorach. Pokładano w nich wielkie nadzieję, dlatego też poprosiliśmy naszych wieloletnich współpracowników, by ocenili recykling, jak i „Recykling” z pespektywy upływających lat.
PL
Skoro nie ma demokracji bez wolnych mediów, to i nie ma uczciwej konkurencji bez rzetelnej informacji o rynku. Przez 25 lat przebyliśmy długą drogę w rozwoju społecznym i ekonomicznym. Narodziła się przedsiębiorczość i powstały nowe branże, podniosła się świadomość społeczna. Zrozumieliśmy, jak ważne dla rozwoju kraju i narodu są pojęcia wolnej konkurencji oraz swobody gospodarczej. Wszyscy uczyliśmy się nowych, nieznanych kiedyś pojęć, jak choćby ochrona danych osobowych czy prawa konsumenta. Pojęliśmy, jak ważne dla demokracji są wolne media, a dla przedsiębiorców informacje...
PL
Po raz ósmy pojawił się raport GIOŚ-u dotyczący gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. To podstawowe oficjalne źródło wiedzy o rynku. Tym razem podsumowany został 2013 r. i zweryfikowany 2012 r.
PL
Pojawił się długo oczekiwany raport Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ), dotyczący funkcjonowania systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w 2012 r. Jego treść wymaga komentarza.
PL
Polski system recyklingu odpadów niekomunalnych oparty jest w dużej mierze o unijną zasadę rozszerzonej odpowiedzialności producenta za swój wyrób. Na tzw. wprowadzających przerzucany jest cały obowiązek organizowania oraz finansowania systemu zbierania i przetwarzania, jednak w wielu przypadkach nie daje się im odpowiednich do tego narzędzi, a nawet odbiera podstawowe środki, jakimi mogliby dysponować.
PL
Lobbing nie brzmi dumnie, a nazwanie kogoś lobbystą stało się wręcz obraźliwe. Tymczasem wszystkie izby, związki czy stowarzyszenia w swych statutach mają zapisane skuteczne reprezentowanie swoich członków. Aby istnieć, organizacje muszą czynnie zabiegać o tworzenie dogodnego dla swojej grupy prawa, czyli lobbować na jej rzecz. Jak jednak to robić i jak tę działalność określić w języku polskim, skoro angielskie słowo zostało zdeprecjonowane krótko po wprowadzeniu go do naszego słownictwa?
PL
Panie Ministrze, odwagi, decyzji i skuteczności! Nadszedł czas, aby branże odpadowe przestały być synonimem biznesowego bagna i przekształciły się w nowoczesną oraz dochodową gałąź gospodarki, dostarczającą krajowi bardzo potrzebnych surowców. Wiadomo, o co chodzi. Oczywiście o pieniądze, i to duże. Niedostatecznie jednak duże w porównaniu z prawami do emisji CO2 czy przychodami z łupków. Branże recyklingowe muszą zatem walczyć o atencję decydentów Ministerstwa Środowiska, aby przyspieszyć zapowiadane zmiany i wyegzekwować składane obietnice. W celu skrócenia przygotowań do przekształceń, pozwolę sobie przedstawić odpowiedzi na zadane na łamach „Recyklingu” (6/2012) pytania.
PL
Największym wrogiem korupcji i wszelkich wykroczeń jest jawność i powszechność informacji. W naszej branży brakuje nam podstawowej wiedzy o rynku pozwalającej na społeczną kontrolę i walkę z patologiami gospodarczymi. W Ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) oraz w odpowiednim Rozporządzeniu zabrakło obowiązku publikowania przez GIOŚ wielkości zebranych przez organizacje odzysku odpadów. Nie mamy zatem podstawowych danych dotyczących efektywności zbierania i nie możemy publicznie weryfikować jawnych nieprawidłowości.
EN
This work presents an investigation of the dynamic Young's modulus for fibres of varied thickness performed on an Impulse Mechanical Spectrometer (IMS) and Dynamic Mechanical Analyser (DMA). The IMS was designed and built by the authors and the DMA instrument was produced by TA Instrument Co (USA). Because different methods are applied for determination of the dynamic Young's modulus it was necessary to perform a comparison analysis of the results received from the IMS and DMA, which are currently the most frequently used testers. This analysis shows that an IMS can be used when a DMA cannot be applied. The parameter set comprising the dynamic Young's modulus for longitudinal vibrations can find application in material engineering in industry. The DMA method does not require the application of mathematical formulas to determine Young's modulus but requires calibration as apposed to IMS. Measurements of the elasticity modulus were carried out under automatically stabilised climatic conditions. The compliance of the results obtained allows us to evaluate positively the performance of the Impulse Mechanical Spectrometer. Comparison of the results makes it possible to determine the measuring possibilities of the DMA and IMS and show the advantages of IMS over DMA.
PL
Praca przedstawia badania dynamicznego modułu Younga włókien zróżnicowanych grubością za pomocą opracowanego i wykonanego przez autorów nowego Impulsowego Spektrometru Mechanicznego ( IMS) oraz Dynamicznego Analizatora Mechanicznego (DMA) produkcji TA Instrument Co, (USA). Z uwagi na stosowanie różnych metod do pomiaru dynamicznego modułu Younga nastąpiła konieczność przeprowadzenia analizy porównawczej otrzymanych wyników z IMS i DMA który obecnie jest najbardziej popularnym przyrządem. Analiza pokazuje, że spektrometr może być użyty w sytuacjach gdy DMA nie może być już wykorzystany. Poszerzone charakteryzowanie włókien o dynamiczny moduł sprężystości podłużnej ma zastosowanie w inżynierii materiałowej w przemyśle. Metoda DMA nie wymaga stosowania zależności matematycznych do wyznaczania modułu Younga, jednak samo urządzenie wymaga kalibracji przed pomiarem w przeciwieństwie do IMS. Badania modułu sprężystości zostały przeprowadzone w automatycznie stabilizowanych warunkach klimatycznych. Zgodność uzyskanych wyników pozwala pozytywnie ocenić działanie Impulsowego Spektrometru Mechanicznego. Porównanie wyników pozwala na określenie możliwości pomiarowych DMA i IMS i wykazanie zalet IMS w odniesieniu do DMA.
PL
W Brukseli obecnie toczy się dialog pomiędzy Parlamentem a Radą Europejską (EU Council) odnośnie nowelizacji dyrektywy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Jeżeli dodamy do tego nasze lokalne plany zmian „ustaw okołoodpadowych”, to okaże się, że w perspektywie 2-3 lat będziemy mieli małą rewolucję na rynku elektroodpadów.
PL
Pierwsze wspomnienie związane ze zużytym sprzętem to sprawa okresów przejściowych zapisanych w dyrektywie. Pamiętam jak Ogólnopolski Recykler postulował, aby ich Polsce nie przyznawać, bo stanie się ona śmietniskiem Europy.
PL
Coroczna konferencja poświęcona problematyce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) odbyła się 21 kwietnia br. w Warszawie. Tegoroczne spotkanie opatrzono tytułem przewodnim "Chaos czy konkurencyjny rynek? Kolejny etap rozwoju systemu ZSEE".
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.