Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W Rumianku k. Tarnowa Podgórnego (woj. wielkopolskie) w lipcu ub.r. nastąpił rozruch technologiczny kompostowni osadów ściekowych i innych bioodpadów. Produktem końcowym tego obiektu nie jest jednak kompost, lecz substrat humusowy.
PL
Badania obiegu materii, czyli przemian związków chemicznych, w agroekosystemach Wielkopolski stanowią dobry punkt odniesienia dla głębszego zrozumienia oddziaływania współczesnego rolnictwa na potencjał produkcyjny szczególnie gleb lekkich. O potencjale tym decydują: zawartość próchnicy, a także odczyn, zasobność w makro- i mikroskładniki oraz inne właściwości.
PL
Istotą kompostowania jest rozkład bioodpadów przy udziale mikro- i makroorganizmów, a następnie wytworzenie - także na drodze biologicznej - specyficznej dla gleby substancji organicznej - próchnicy (humusu). Niezależnie od przyjętej technologii kompostowanie polega zatem na humifikacji i częściowej mineralizacji biomasy przygotowanej z bioodpadów, poprzez ułożenie jej w formie skupionej (stos) na powierzchni ziemi lub w pojemnikach (otwartych, zamkniętych), o rozwiązaniach konstrukcyjnych spełniających funkcje: osłon komorowych, biokomór lub bioreaktorów.
PL
Budowa pierwszej w Polsce kompostowni osadów ściekowych wg technologii SDE (System dla Ekologii) była jednym z elementów realizacji "Programu gospodarki odpadami Ekologicznego Związku Gmin Działdowszczyzna", opracowanego w 1995 r. Inwestorem kompostowni był wspomniany Związek Gmin "Działdowszczyzna" z siedzibą w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie). Kompostownię zlokalizowano we wsi Zakrzewo, w odległości 8 km od Działdowa. Inwestycję sfinansowano z Funduszu Phare 2000, ze środków własnych Związku oraz z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego. Eksploatację kompostowni rozpoczęto 2 lutego 2002 r.
PL
Dodanie do osadów ściekowych zmieszanych ze słomą obornika brojlerów przyczynia się do wzrostu zawartości w nich bakterii termofilnych. Stwierdzono, że przemiany mikrobiologiczne zachodzące przy udziale różnych drobnoustrojów, wyznaczają podział ogólnego ich czasu na III odrębne fazy biotermiczne. Fazy te, choć odrębne są jednak powiązane technologicznie prowadzeniem procesu zgodnie z procedurą zaproponowaną w nowym systemie komorowo-pryzmowym typu SDE. Otrzymywany w ten sposób kompost może uchodzić za substrat próchnicy (humus) wytworzonej poza glebą, przy spełnieniu najbardziej rygorystycznych norm i wymagań biologiczno-sanitarnych.
PL
Ochrona gleby należy do podstawowych zadań kompetencyjnych samorządów lokalnych i wymaga ich ingerencji, m.in. w problem zasobności gleb w materię organiczną oraz rozpoznania możliwości ich wzbogacania poprzez wprowadzenie tejże materii do obiegu z różnych lokalnych źródeł.
PL
Polska uchodzi za jednego z największych wytwórców odpadów w Europie. Mimo przeznaczenia 1,8% PKB na ochronę środowiska popularyzacja tej dziedziny - prowadząca do zagospodarowania odpadów jako surowców różnymi metodami, np. przez kompostowanie - natrafia na trudności i w dalszym ciągu ma charakter marginalny.
PL
Doświadczenia z wytwarzaniem i oceną kompostu humusowego z osadów ściekowych zgodnie z procedurą technologiczną wg systemu SDE, przeprowadzono w latach 1996-1999. Brały w nich udział: Instytut Mechanizacji Rolnictwa, Katedra Mikrobiologii Rolniczej i Katedra Chemii, wchodzące w skład Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu.
PL
Zapewne wielu Czytelników (uważa, że do zanieczyszczenia środowiska w Polsce przyczyniają się głównie przemysł i miasta. Tymczasem o wiele bardziej zagrożone skażeniem gleb i wody są obszary wiejskie.
PL
Przez kilka tysięcy lat rolnictwo zmieniało się w niewielkim stopniu za wyjątkiem, ostatnich 100, gdy rozwój nauki, techniki i przemysłu zapoczątkował wielkie jego przeobrażenia. Na polach pojawiły się samobieżne maszyny, zaczęto stosować nawozy syntetyczne i chemiczne środki ochrony roślin; uzyskano znaczący postęp na drodze hodowli nowych, wysokowydajnych odmian roślin uprawnych i ras zwierząt.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.