Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Energia jądrowa jest w obecnych czasach piętnowana jako groźna dla środowiska oraz nieefektywna forma pozyskiwania elektryczności, zwłaszcza w stosunku do promowanej energetyki odnawialnej. Artykuł poświęcony jest porównaniu elektrowni jądrowych z odnawialnymi źródłami energii. Przedstawiono wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie: czy energetyka odnawialna jest w stanie zastąpić konwencjonalne elektrownie w najbliższej przyszłości? W artykule przedstawione zostały najczęstsze mity na temat tej jakże ciekawej gałęzi nauki, ukazano jej wady i zalety oraz skonfrontowano z odnawialnymi źródłami energii (wiatr, Słońce, ziemia).
EN
Nuclear energy is nowadays stigmatized as a threat to environment and a non-effective form of obtaining electricity, especially in reference to the promoted renewable power industry. The article is dedicated to the comparison made between nuclear power plants and renewable energy sources. Presented are advantages and disadvantages of particular solutions. The author is trying to answer the question: „Is the renewable power industry able to stand for the conventional power plants in the nearest future?” Presented are also the most common myths concerning that very interesting branch of science, shown are its advantages and disadvantages and all this is confronted with renewable energy sources (wind, sun, geothermal).
2
Content available Metody pozyskiwania 3He
PL
W pracy przedstawione zostały zagadnienia związane ze sposobami pozyskiwania 3He, w szczególności została wyróżniona metoda związana z filtrami entropowymi używanymi do kriogenicznej separacji mieszaniny helowej. Omówione zostały także zjawiska fizyczne, na jakich opiera sie filtracja kriogeniczna, ze szczególnym uwzględnieniem modelu Tiszy, równania Londona oraz prawa Darcy’ego. Separacja 3He z 4He zachodzi poniżej temperatury 2,18 K (tzw. temperatury przejścia fazowego A) i wymaga zastosowania specjalnych materiałów o dużym współczynniku porowatości. Artykuł powstał dzięki uprzejmości i gościnności Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w oddziale w Odolanowie pod kierownictwem prof. Wojciecha Kempińskiego oraz dr Szymona Łosia i prof. Zbigniewa Trybuły przy wsparciu mgr Małgorzaty Trybuły.
3
Content available Kriogeniczna separacja mieszaniny helowej
PL
Potrzeby energetyczne poszczególnych krajów świata ciągle rosną. Rozwój gospodarczy musi wiązać się ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Coraz więcej urządzeń i maszyn korzysta z tej formy energii. Komputery, telefony komórkowe, odkurzacze i sprzęty gospodarstwa domowego są lepsze, sprawniejsze i wydajniejsze, co pociąga za sobą większe zużycie energii elektrycznej.
4
Content available Izotop przyszłości - He3
PL
Na Ziemi występują dwa stabilne izotopy: hel-3 oraz hel-4. Pozostałymi niestabilnymi izotopami są hel-2, hel-5, hel-6, hel-7, hel-8, hel-9 i hel-10. Izotop helu, którego liczba neutronów w jądrze wynosi trzy jest powszechnie oznaczany jako He-3. Współcześnie izotop ten nie dość, że nie jest postponowany to w wielu dziedzinach fizyki i przemysłu jego występowanie ma wręcz kolosalne znaczenie. Jego implementacja jest obecna zarówno w medycynie, kriogenice, chłodnictwie jak również w fizyce. Może być adaptowany jako paliwo do przyszłościowych reaktorów termojądrowych. Jego właściwości fizyko – chemiczne pozwalają na zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu i nauki. Niniejsza praca jest podsumowaniem dotychczasowej wiedzy na temat wykorzystania helu-3 oraz jego przyszłych aplikacji w świecie technicznym. Wiele instytucji naukowych próbuje dyskontować aktualny kryzys braku helu-3, poszukując nowych jego źródeł. W artykule poruszone zostały problemy z otrzymywaniem dotychczasowych zasobów izotopu jak i możliwych nowych potencjalnych źródeł He-3.W temperaturze pokojowej hel jest lekkim, obojętnym gazem. Jest bezwonny, bezbarwny i bez smaku. Światowy rynek odczuwa obecnie dotkliwe braki zaopatrzenia w ten izotop. 85% aktualnego na rynku He-3 wykorzystywane jest w detektorach neutronów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.