Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo energetyczne z 1997 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 21, poz. 104). dokonała szeregu zmian w pozycji prawnej tzw. operatorów systemów (przesyłowych i dystrybucyjnych), zwłaszcza w zakresie sektora elektroenergetycznego. Ostatnie zmiany, które weszły w życie od 11 marca 2010 r., a także od 1 stycznia 2010 r., mają na celu w szczególności - choć nie tylko - wdrożenie do polskiego porządku prawnego regulacji zawartych w dyrektywie 2005/89/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych (Dz.Urz. WE L 33 z 4.02.2006 r.). Implementując powyższą dyrektywę do prawa krajowego ustawodawca polski wprowadził do ustawy Prawo energetyczne szereg nowych regulacji.
EN
In force from 1 January and 11 March 2010, the recent amendments to the Polish Energy Law are aimed at implementing the provisions of the European Parliament and Council Directive 2005/89/EC of 18 Jan. 2006 concerning measures to safeguard security of electricity supply and infrastructure investment (Official Journal of the European Union, L33 of 4 Feb. 2006). The article provides an overview of the current system operators' information duties in contrast to the previous legal situation. in order to meet the new requirements it was necessary to establish a transparent and efficient mechanism of information transfer between the operator and other system users, such as generators, operators of other energy systems and consumers.
PL
1. Energia ze źródeł odnawialnych jest - w aktualnym stanie poziomu techniki - co do zasady droższa od energii wytwarzanej ze źródeł konwencjonalnych. Z tego względu stymulowanie jej rozwoju wymaga istnienia i prawidłowego funkcjonowania odpowiedniej, szczególnej "infrastruktury prawnej" zapewniającej -w określonym horyzoncie czasowym - osiągnięcie stanu, w którym oba te rodzaje źródeł staną się względem siebie konkurencyjne. Owa szczególna "infrastruktura prawna" powinna stwarzać dla energii ze źródeł odnawialnych określone przywileje, co oczywiście musi prowadzić do czasowego ograniczenia funkcjonowania mechanizmów wolnej konkurencji na rynku energii. 2. Przedmiotem niniejszego referatu jest analiza aktualnej - polskiej - infrastruktury prawnej dotyczącej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych pod kątem jej zgodności z odnośną "infrastrukturą" ustanowioną w prawie Unii Europejskiej tj. - w szczególności w Dyrektywie UE z 2001 r. w sprawie wspierania produkcji energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Ograniczone ramy referatu narzucają konieczność ograniczenia analizy do przepisów prawa energetycznego odnoszących się bezpośrednio lub pośrednio do energetyki odnawialnej. Chodzi tu przede wszystkim - choć nie wyłącznie - o przepisy ustawy Prawo energetyczne z 1997 r. oraz o wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze. Poza ramami rozważań pozostaną przepisy o ogólnym zakresie zastosowania, które na energetykę odnawialna mogą wywierać jedynie wpływ pośredni - przykładem są tu przepisy ogólne o podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej, przepisy ogólne o ochronie środowiska, przepisy podatkowe, przepisy o pomocy publicznej itp. 3. Prawo polskie zawiera instrumenty wspierania nie tylko produkcji i konsumpcji energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych ale również i analogiczne instrumenty dotyczące ciepła. Problematyka ciepła nie będzie w dalszym ciągu referatu uwzględniona z uwagi na fakt, iż będąca punktem odniesienia w/w Dyrektywa UE odnosi się tylko do energii elektrycznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.