Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Przejmując od gmin członkowskich zadania odpadowe, związek stał się podmiotem odpowiedzialnym za osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu. Jak je obliczać w wypadku, gdy gospodarką odpadami zajmują się związki międzygminne?
PL
W artykule "Duży problem małych gmin: postępowanie z bioodpadami”, opublikowanym w poprzednim numerze "Przeglądu Komunalnego”, dr inż. Barbara Kozłowska słusznie zwróciła uwagę na problemy gmin wiejskich ze szczególną frakcją odpadów komunalnych, jaką są bioodpady. Niejasne i niespójne przepisy nie ułatwiają, a wręcz utrudniają znalezienie najlepszego rozwiązania sprawy.
PL
Planowanie w gospodarce odpadami ma wyraźne podstawy prawne na poziomie zarówno unijnym, jak i krajowym. Unijna dyrektywa odpadowa wprost zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie UE, aby ich właściwe organy opracowały co najmniej jeden plan gospodarki odpadami. Plany te z osobna lub łącznie pokrywają cały obszar geograficzny danego państwa członkowskiego.
PL
Po raz kolejny środowiska samorządowe i odpadowe z uwagą obserwują zmagania pomiędzy miastem stołecznym Warszawa i Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania a prywatnymi przedsiębiorcami działającymi w branży odpadowej, dotyczące wprowadzenia w Warszawie in house na odbiór odpadów komunalnych.
PL
Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska od wielu miesięcy zapowiadali kolejne zmiany w prawie odpadowym, a w szczególności w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz ustawie o odpadach. Celem przyspieszenia wprowadzenia części zmian pakiet nowelizacyjny podzielono na kilka odrębnych ustaw.
PL
Przy okazji zapowiadanej od dawna kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje dalsze zmiany w ustawie o odpadach, m.in. zaostrzające kary administracyjne.
PL
Prawie 10 lat temu - 1 lipca 2011 r. - parlament zakończył prace nad ustawą o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, która zapoczątkowała tzw. rewolucję śmieciową. Rewolucja ta trwa po dzień obecny. Wśród ambitnych założeń zapoczątkowanej wówczas reformy gminnych systemów odpadowych wskazywano wówczas „zwiększenie liczby nowoczesnych instalacji do odzysku, w tym recyklingu oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych w sposób inny niż składowanie odpadów”.
PL
Wprowadzenie do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przepisów dotyczących przydomowych kompostowników wprowadziło zamieszanie, którego trudno uniknąć bez zmiany przepisów.
PL
Kluczową uchwałą z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, podejmowaną przez radę gminy, jest regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Określa on fundamentalne dla całego gminnego systemu odpadowego elementy, w tym sposoby postępowania z określonymi frakcjami odpadów komunalnych. Jednocześnie w praktyce jest to uchwała najtrudniejsza do przygotowania i uchwalenia.
PL
Nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalona przez Sejm 19 lipca 2019 r. wprowadziła istotne zmiany związane z tworzeniem i funkcjonowaniem instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
11
Content available Najnowsze oraz planowane zmiany w prawie odpadowym
PL
Z Ministerstwa Klimatu coraz częściej płyną oficjalne i nieoficjalne sygnały o planowanych zmianach w prawie odpadowym, które mogą mieć istotny wpływ na termiczne przekształcanie odpadów.
PL
Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r. wprowadza wiele różnego rodzaju zmian do szeroko rozumianego prawa odpadowego, spośród których część dotyczy opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
PL
Przepisy prawa samorządowego zawierają szereg ograniczeń związanych z pełnieniem funkcji w spółkach prawa handlowego z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, o których warto pamiętać na początku kolejnej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego.
PL
Na początku stycznia br. Ministerstwo Środowiska przedstawiło kolejną wersję zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w kilku innych ustawach, w tym ustawie o odpadach.
PL
Nowością w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które zawarto w Ustawie o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw z 19 lipca 2019 r., jest wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, uiszczanych przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych i letniskowych.
PL
W Sejmie rozpoczęto prace nad ostatecznym kształtem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wiele rozwiązań, zaproponowanych w skierowanym do Sejmu projekcie, w dalszym ciągu budzi szereg wątpliwości. Będą je musieli rozstrzygnąć parlamentarzyści.
PL
Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, co oznacza konieczność dostosowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi do nowych rozwiązań prawnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.