Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Energetyka gazowa a polityka klimatyczna
PL
Gaz ziemny występuje jako składnik towarzyszący ropie naftowej lub niezależnie od niej w okolicach, w okolicach, w których nie stwierdza się występowania ropy. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje gazu ziemnego, które ze względu na skład chemiczny dzieli się na tak zwany gaz suchy, zawierający łącznie 95% metanu i etanu oraz gaz mokry, w którym obok metanu i etanu znajdują się także cięższe węglowodory z tego szeregu chemicznego w ilościach dochodzących do 30%.
PL
Rozwój odnawialnych źródeł energii w coraz większym stopniu wpływa na kształt zarówno polityk energetycznych, jak i budowę systemu elektroenergetycznego państw członkowskich UE. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, iż kolejne przepisy prawne tworzone w Unii Europejskiej coraz mocniej promują tzw. czyste źródła energii. Polityka klimatyczna UE, idąca w kierunku „niskoemisyjności”lub nawet „zeroemisyjności” wymusza konieczność daleko idącej przebudowy polskiego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, która nie do końca była przewidziana w momencie podpisywania traktatu akcesyjnego.
3
Content available Gazowa niezależność już w 2018 r.?
PL
W marcu 2011 r. polski gazowy operator przesyłowy, czyli Spółka GAZ - SYSYTEM podpisała z konsorcjum banków (ING, Nordea, Pekao SA, Millennium i BRE Bank) umowę na wykup obligacji o wartości 1,7 mld zł. Był to pierwszy krok do uruchomienia planów szybkiego rozwoju linii przesyłowych pozwalających na import gazu z wielu kierunków. Całość inwestycji pochłonie 8 mld1 zł, a reszta funduszy będzie pochodzić ze środków własnych GAZ - SYSYEMu (3,6 mld zł), dofinansowania unijnego (1,7 mld zł) oraz pożyczek z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
PL
Omówiono doświadczenia powstałe w wyniku wprowadzenia w dwóch grupach odbiorców sieci SN ENEA Operator zdalnego systemu odczytu liczników energii elektrycznej zrealizowanego w technologii PLC.
EN
Discussed is the experience gained from introducing the remote meter reading system, realized in PLC technology, into two groups of customers supplied with electricity by MV network belonging to ENEA Operator.
5
Content available Zmiany na rynku energii elektrycznej
PL
Rynek energii elektrycznej swoje początki wiąże z dostrzeżeniem konieczności liberalizacji rynku energii elektrycznej. Niewątpliwie pierwszym krajem była Wielka Brytania. To tam zauważono konieczność traktowania energii elektrycznej jako specyficznego towaru, którego mimo wszelkich chęci nie da się porównać do typowego towaru. Eksperci wskazują, że przy takim podejściu odbiorca kupuje towar, jakim jest energia elektryczna wraz usługą dostawy tej energii.
PL
Taryfa energetyczna, dla przypomnienia, jest zbiorem zasad publikowanych przez Spółki i przekazywanych przez Sprzedawców, gdzie określa się ceny usług dystrybucyjnych oraz cen energii elektrycznej w określonych dniach i godzinach, dla określonych grup taryfowych. Proces taryfikacji przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się działalnością związaną z obrotem energią elektryczną i świadczeniem usług dystrybucyjnych został rozpoczęty w grudniu 1998 r., ponieważ obowiązujące w energetyce ceny urzędowe stanowione były głównie na podstawie przesłanek makroekonomicznych i wielu ekspertów uważało, że kalkulowane w cennikach przychody były oderwane od poziomu i struktury ponoszonych kosztów. Podjęto więc wysiłek, aby istotę nowej regulacji cen było uwzględnianie warunków funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych i wynikających stąd kosztów uzasadnionych prowadzonej działalności.
PL
Bez Geograficznego Systemu Informacji (GIS) trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie firm energetycznych, a szczególnie operatora sieci. GIS pozwala na stałe monitorowanie linii, na przewidywanie jej obciążeń oraz dostarcza pełnej informacji o gruntach i wielu innych, o czym piszemy w artykule.
PL
Kilka miesięcy ciężkiej pracy zespołu ekspertów i udało się (w końcu) przyjąć zasady wynagradzania kapitału zaangażowanego w działalność sieciową. Podczas rozmów ze współpracownikami, którzy byli uczestnikami zespołu, często zwracałem uwagę, że walczymy o coś szczególnie istotnego dla właściciela, mianowicie o zwrot z zaangażowanego kapitału w działalność gospodarczą. Decydując się na ten biznes, inwestor oczekuje zwrotu zainwestowanego kapitału na zasadach, które pozwolą mu porównać opłacalność biznesu energetycznego z innymi.
PL
Polska elektroenergetyka, podobnie jak firmy energetyczne w innych krajach Unii Europejskiej, przechodzi w ostatnich latach szereg zmian. Zmiany te są związane zarówno z nowymi wymaganiami prawnymi, politycznymi, jak również z działaniami czysto biznesowymi. Unia Europejska dąży do stworzenia jednolitego, zliberalizowanego rynku wspólnotowego. Zagadnienie to dotyczy również rynku energii elektrycznej, na którym funkcjonują przedsiębiorstwa wytwórcze, operatorzy systemowi oraz sprzedawcy energii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.