Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wieloogniskowe soczewki kontaktowe do kontroli progresji krótkowzroczności
PL
Szacuje się, że obecnie blisko 34% populacji świata ma krótkowzroczność, a do 2030 roku ta liczba może wzrosnąć do 40%, co daje ogromną liczbę 3,361 mld ludzi [1]. Wśród tych pacjentów niestety będą także osoby z wysoką krótkowzrocznością, obarczone wyższym ryzykiem chorób takich jak odwarstwienie siatkówki, krótkowzroczna degeneracja plamki żółtej czy jaskra. W związku z tym należy wdrażać różnorodne działania mające na celu walkę z krótkowzrocznością. Pomocne mogą okazać się w tym m.in. soczewki wieloogniskowe, czyli produkty często łatwo dostępne i niedrogie, w porównaniu choćby do soczewek ortokorekcyjnych. Podobnie dla specjalistów, do ich aplikacji nie potrzeba drogiego sprzętu, a ryzyko komplikacji nie jest większe w porównaniu do klasycznych soczewek miękkich. Im prostszy sposób walki z krótkowzrocznością, tym większa szansa, że będzie szerzej stosowany, dzięki czemu większa liczba pacjentów otrzyma pomoc. Z drugiej strony metoda z użyciem soczewek wieloogniskowych jest ciągle w Polsce mało popularna, często uważana za zupełnie nieskuteczną. W artykule przybliżony zostanie sposób działania soczewek multifokalnych w krótkowzroczności. Oprócz tego przyjrzymy się ich skuteczności. Omówione zostaną także konkretne produkty, dostępne na polskim rynku, które można w tym celu stosować.
2
Content available remote Soczewki kontaktowe u dzieci – jak ułatwić aplikację pacjentom i sobie?
PL
Dzieci są świetnymi kandydatami do noszenia soczewek kontaktowych. Częstotliwość występowania powikłań u dzieci jest podobna [1] jak u dorosłych, a według niektórych badań jest nawet niższa [2]. Jak mawia Sarah Morgan, najmłodsi nie mają na różne tematy z góry ustalonego zdania i stąd chętniej stosują się do zaleceń. Aplikując soczewki u dzieci mamy szanse na zdobycie sumiennych, wiernych i zdyscyplinowanych pacjentów. Jak to zrobić – oto moje tips and tricks.
3
Content available remote Kontrola progresji krótkowzroczności a widzenie obuoczne
PL
Problem krótkowzroczności dotyka coraz większą rzeszę pacjentów. Na domiar złego coraz częściej dotyczy on także małych dzieci. Najbardziej martwi nas ciągły przyrost korekcji minusowej, który może doprowadzić do wysokiej krótkowzroczności (opisywanej w literaturze jako -6,00D i więcej). Wiele mówi się o konsekwencjach związanych z zaawansowaną myopią – pacjenci są bardziej narażeni chociażby na jaskrę czy choroby siatkówki. Chcąc uchronić pacjentów od tych chorób, podejmujemy działania mające na celu spowolnienie progresji krótkowzroczności. W zanadrzu mamy kilka różnych metod, jak metody farmakologiczne czy korekcję okularową i soczewkową. Znanych jest co najmniej kilka czynników warunkujących powstawanie krótkowzroczności, a kolejne prace naukowe wskazują na istotny wpływ widzenia obuocznego na rozwój tej wady wzroku. W poniższym artykule omówiona zostanie rola wybranych parametrów układu wzrokowego w aspekcie powstawania i progresji krótkowzroczności oraz to, jakie zaburzenia widzenia obuocznego mogą na to wpłynąć. Ponadto pojawia się pytanie, czy przeciwdziałanie progresji krótkowzroczności może oddziaływać na konwergencję, akomodację lub ustawienie oczu?
4
Content available remote Aplikacja soczewek torycznych w zależności od wielkości astygmatyzmu
PL
Jeszcze kilkanaście lat temu korekcja astygmatyzmu w okularach nie była tak powszechnie stosowana. Szczególnie w mniejszych miejscowościach zdarzało się, że tylko nieliczni specjaliści dobierali korekcje cylindryczne. Dziś jest na szczęście inaczej, zdecydowana większość specjalistów potrafi właściwie skorygować astygmatyzm. Na recepcie nikogo nie dziwi nawet najdrobniejsza korekcja, rzędu 0,25D cylindra, a i świadomość pacjentów w tym zakresie ciągle rośnie. Czy podobnie jest w przypadku korekcji soczewkami kontaktowymi i czy każdy pacjent z astygmatyzmem otrzymuje właściwe dla swojej wady wzroku rozwiązanie?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.