Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 261

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
PL
Kwiaty, warzywa, owoce, drzewa, krzewy oraz ludzie potrafiący nie tylko się nimi zachwycać, ale przede wszystkim zajmować, dbać o nie i je pielęgnować – to chyba najlepsza definicja ogrodów społecznościowych. Miejsc, w których równie ważnym czynnikiem co otaczająca zieleń, jest atmosfera.
PL
Miejskie tereny zieleni to wyzwanie dla lokalnych władz nie tylko wiosną czy latem, gdy trzeba je pielęgnować – nawozić, podlewać, przycinać i kosić. Także złota polska jesień, a więc wrzesień, październik i listopad, to dla samorządowych ogrodników czas wzmożonej aktywności – prostego grabienia liści, ale i wielu poważniejszych prac przygotowujących parki, skwery, klomby, zieleńce i zwykłe trawniki do nadchodzącej zimy.
PL
Miejskie zieleńce ze wspaniałymi tulipanami, narcyzami, szafirkami czy śnieżnikami to nie jedyna tegoroczna atrakcja czekająca w polskich miastach na mieszkańców i turystów. Tam, gdzie dotychczas rosły tylko kwiaty, zaczynają pojawiać się również warzywa.
PL
Zimowe utrzymanie oraz pielęgnacja drzew, krzewów oraz bylin w mieście to jedno z poważniejszych zadań, z jakimi zmagają się polskie samorządy.
PL
Wakacyjna gastronomia w miastach próbuje zwabić gości na kawę czy obiad nie tylko jakością usług kulinarnych, ale coraz częściej także estetyką swoich letnich ogródków.
PL
Polskie samorządy coraz częściej patrzą na miejskie budynki przez pryzmat ich publicznego wizerunku. Dotychczasowa szarość i nijakość powoli wypierane są przez coraz chętniej stosowaną w ich otoczeniu oraz wnętrzach zieleń.
PL
Drzewa, trawniki czy kwietne klomby to już zbyt mało na współczesną zieleń w mieście? Wielu zarządców oraz miejskich ogrodników uważa (a w ślad za tym idą oczekiwania mieszkańców), że tradycyjna zieleń to powoli przeżytek. I choć potrzebny, nie może obejść się bez nowoczesnych dodatków.
PL
Kwiaty, krzewy, a nawet drzewa stają się „mobilne” niczym telefony czy Internet. To świetna alternatywa dla tych miast, które chcą nieco ocieplić swój asfaltowo-betonowy wizerunek.
PL
Powstało zaledwie kilka lat temu i wciąż nie wiemy, jak reaguje na środowisko naturalne w Polsce i w jaki sposób może na nie oddziaływać. To drzewo oxytree.
PL
Ponad pół miliarda zł dotacji na budowę i rewitalizację polskich parków przekazał do końca 2017 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) gminom w całym kraju. To 103 umowy, a kolejnych 55 – na kwotę ok. 330 mln zł – zamierza podpisać w najbliższym czasie.
PL
W pracy przeanalizowano efektywność wprowadzania pakietów przyrodniczych „Programu rolnośrodowiskowego” na trwałych użytkach zielonych, realizowanego w ramach PROW 2007–2013. Podstawą opracowania były dane z lat 2008–2013 dla poszczególnych województw, udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obejmowały one powierzchnię wsparcia (w ha) na podstawie wydanych decyzji, przyznających płatności rolnośrodowiskowe w pakietach: nr 3 – „Ekstensywne trwałe użytki zielone”; 4 – „Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych poza obszarami Natura 2000” i 5 – „Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000”. Wyniki realizacji pakietów przyrodniczych w odniesieniu do każdego roku zobrazowano w formie mapowej dla wszystkich województw. Mapy wykonano z użyciem oprogramowania ESRI ArcGIS 9.3.1. Udział powierzchni trwałych użytków zielonych w poszczególnych województwach, na których realizowano pakiety przyrodnicze, kształtował się pod koniec okresu badawczego w granicach od ok. 4 do 40%. W skali kraju, co siódmy hektar całkowitej powierzchni użytków zielonych był objęty realizacją pakietów przyrodniczych. Największym zainteresowaniem wśród rolników cieszył się pakiet nr 3 i był realizowany średnio w Polsce na 54% powierzchni użytków zielonych objętych realizacją programu rolnośrodowiskowego, a na pozostałe (nr 4 i 5) przypadało odpowiednio 22 i 24%.
EN
In this paper, the effectiveness of introducing natural packages of “Agro-Environmental Programme” has been analyzed. The programme was implemented as part of the RDP 2007–2013 based on permanent grasslands. The basis of the study was data from 2008–2013 for individual voivodships, made available by the ARiMR (Agency for Restructuring and Modernisation of Agriculture). The data included a support area in hectares, derived from the issued decisions granting agroenvironmental payments in packages: number 3 – “Extensive and permanent grasslands”, 4 – “Conservation of endangered species of birds and natural habitats outside Natura 2000 areas” and 5 – “Conservation of endangered species of birds and natural habitats inside Natura 2000 areas”. Results for each year of natural packages implementation were depicted in a map format for all voivodships. Maps were made using ESRI ArcGIS 9.3.1 software. Share of permanent areas of the grassland, on which natural packages were implemented in individual voivodships, ranged from about 4 to 40% at the end of the study period. On a national scale, every seventh hectare of total area of the grassland was covered by the natural packages implementation. The most popular among the farmers was package number 3 and it was implemented in Poland on average on 54% of the area of the grassland which was covered by the agro-environmental programme. For the remaining packages, numbers 3 and 4, were 20 and 24% respectively of grasslands.
PL
Przedstawiono wyniki badań nad otrzymaniem kopolimerów uretanoakrylanowych przez fotokopolimeryzację w masie wybranego monofunkcyjnego monomeru uretanoakrylanowego i monofunkcyjnych monomerów metakrylanowych. Na bazie uzyskanych układów otrzymano fotoutwardzalne powłoki lakierowe i zbadano ich podstawowe właściwości. Stwierdzono, że dodatek monofunkcyjnych metakrylanów znacząco zwiększa adhezję powłok do podłoża szklanego i wpływa korzystnie na połysk i transparentność.
EN
The urethane acrylate copolymers were prepd. by bulk photocopolymerization of a selected monofunctional urethane acrylate monomer with monofunctional methacrylate monomers. The varnishes showed high viscosity, transparency and adhesion to glass and also an excellent yellowness index after UV-curing.
PL
Wiadukty zwiększają bezpieczeństwo oraz płynność ruchu. Ponadto przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin. Rząd oraz kolej uważają, że administracją, a także zarządzaniem przynajmniej setką wiaduktów drogowych powinny zajmować się samorządy. Te jednak nie chcą się zgodzić na tego typu rozwiązanie.
PL
Budżety obywatelskie powstają na świecie już niemal od trzydziestu lat. Od tego czasu zmieniają się tak jak rzeczywistość polityczna, społeczna i gospodarcza, w której obywatele danego miasta żyją i pracują, a jeśli mają możliwości, to projektują je i wprowadzają w życie.
PL
Nawałnice, podtopienia, powodzie, ekstremalne temperatury czy inne anomalie pogodowe mogą wpłynąć na destabilizację warunków w przestrzeni miejskiej. Obecnie 44 miasta w Polsce starają się jak najlepiej zapobiec w przyszłości skutkom tych zjawisk, wprowadzając program Ministerstwa Środowiska – Miejski Plan Adaptacji.
PL
Podziemne kanały technologiczne, gdzie kilometrami, dziesiątkami, setkami kilometrów ciągną się przewody, kable i instalacje to jedno z istotniejszych i stałych źródeł dochodu dla samorządów. Zgodnie z prawem (ustawa Prawo budowlane, ustawa o drogach publicznych), lokalne władze budują je lub zezwalają na ich budowę. Jednak mimo to mogą stracić pieniądze za ich późniejsze udostępnianie.
PL
Pomysł wprowadzenia obowiązkowych transmisji wideo z obrad rady gminy, miasta czy sejmiku wzbudza wiele kontrowersji. A to dlatego, że ma dotyczyć wszystkich szczebli i jednostek samorządu terytorialnego, na barki których trafi jeszcze jeden wydatek i kolejna organizacyjna sprawa do załatwienia.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.