Od wieków szkło jest materiałem wykorzystywanym w sztuce użytkowej oraz kulturze. Pierwsze próby uzyskania szkła prymitywnymi metodami opartymi o topienie intuicyjnie dobranego zestawu szklarskiego pozwalały otrzymywać barwne, krystaliczne, a zarazem transparentne ciało stałe o dobrych jak na tamte czasy właściwościach wytrzymałościowych. Wyżej wymienione właściwości szkła sprawiły, że stało się ono idealnym materiałem ozdobnym oraz użytkowym. Według archeologów pierwsza produkcja szkła odbywała się około 5000 lat temu w Egipcie i Mezopotamii, gdzie wytapiano masę szklaną przy otwartych ogniskach tworząc drobne naczynia i paciorki. W późniejszym czasie nauczono się otrzymywać szkło bezbarwne, zmieniano skład masy szklanej, wprowadzano nowe tlenki barwiące. Przez wieki produkcja szkła rozwijała się, aż w XVI w. była rozpowszechniona już w całej Europie. Wyroby szklane otrzymywane są takimi metodami jak: wydmuchiwanie, wytłaczanie, ciągnienie, walcowanie. Możliwość rozwoju gałęzi szkła artystycznego zawdzięczamy podatności masy szklanej na odbarwianie oraz barwienie, za pomocą związków pierwiastków takich jak: antymon, chrom, kobalt czy mangan. Główną rolę odgrywa także zdobienie wykonywane metodą hutniczą (na gorąco) oraz zdobniczą (na zimno) np. srebrzenie, złocenie, metalizowanie, fotochemigrafia.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Opłaca się inwestować w nowoczesne oprogramowanie do optymalizacji produkcji – dowodem na to może być historia firmy z branży spawalniczej Stelweld Sp. z o.o. Dzięki integracji programów SAP R3 i SigmaNEST przedsiębiorstwo usprawniło m.in. proces rejestracji zleceń i ich pełnego rozliczania pod kątem kosztowym oraz zarządzania magazynem arkuszy blach, tym samym ugruntowując swoją pozycję na rynku europejskim w zakresie produkcji konstrukcji spawanych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.