Pompownie ścieków są podstawowym elementem sieci transportu ścieków w nowoczesnej gospodarce wodno-ściekowej. Przetłaczają ścieki do głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej lub tłocznej (ciśnieniowej). Nowoczesne przepompownie to zwarte i kompletne urządzenia wyposażane w zależności od zadań, jakie się im stawia.
W obszarze projektowania i eksploatacji instalacji wchodzimy w erę cyfrową. Tworzenie wirtualnych modeli budynków zaczyna się na etapie koncepcji i projektu i obejmuje ich budowę, eksploatację oraz recykling/utylizację. Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku pracowniom zagranicznym i inwestują w oprogramowanie BIM. Wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w tej technologii wciąż jednak wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.
Zadaniem odcinających klap przeciwpożarowych jest zamknięcie strefy, w której powstał pożar, tak aby gazy i ogień nie rozprzestrzeniały się przewodami wentylacyjnymi lub klimatyzacyjnymi do innych stref. Zamknięcie klap ppoż. w części budynku objętej lub zagrożonej pożarem nie powinno powodować przerwy w pracy instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej w strefach niezagrożonych pożarem.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Autor przedstawia nowoczesne rozwiązania techniczne (rekuperatory) gwarantujące wysoką efektywność wymiany powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach budynków. Technologia budowy i modernizacji budynków jest stale udoskonalana – są one coraz lepiej izolowane termicznie, mają szczelne okna i elewację. Do zapewnienia pełnego komfortu konieczna jest również sprawna wymiana powietrza wewnętrznego. To zadanie coraz rzadziej jest w stanie realizować wentylacja naturalna (grawitacyjna).
Rosnące wymagania wobec zwiększania efektywności energetycznej i obniżania zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej skłaniają do stosowania ogrzewania płaszczyznowego i wykorzystywania ciepła niskotemperaturowego oraz chłodu z odnawialnych źródeł energii. Na rynku obok znanych od wielu lat tradycyjnych systemów ogrzewania podłogowego z rur wielowarstwowych dostępne są m.in. systemy z mat kapilarnych, grzejniki podtynkowe oraz grzejniki kasetonowe i panelowe. Autor publikacji opisał kilka obecnych na rynku rozwiązań nietypowych grzejników płaszczyznowych.
Artykuł przedstawia przykłady obiektów zabytkowych (kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Jaworkach w gminie Szczawnica), termomodernizowanych (budynek Wspólnoty Mieszkaniowej Śląska 12 w Szczytnie) i nowoczesnych (Centrum szkolnictwa zawodowego i dokształcania w Duisburgu oraz budynek Leica Camera AG w Wetzlar), gdzie zostały zastosowane do ogrzewania instalacje nowoczesnych pomp ciepła.
Tematem publikacji są kwestie podstaw prawnych obowiązkowego opomiarowania zużycia ciepła, stosowanych do tego celu technologii i urządzeń, a także uwagi związane z komunikacją i przetwarzaniem danych, w tym technologią zdalnego odczytu.
Autor przedstawia uwarunkowania techniczne jakie dotyczą łazienek przeznaczonych do eksploatacji przez osoby niepełnosprawne, w tym odpowiedniej armatury.
Artykuł zawiera ważne informacje dotyczące wymienników płytowych. Autor pisze o ich zasadzie działania, układach kon-strukcyjnych, kryteriach wyboru i warunkach eksploatacji.
W artykule autor przedstawił zalety zestawów hydroforowych przeznaczonych do tłoczenia wody oraz podwyższania i utrzymywania jej ciśnienia w obiektach budowlanych, omówił ich budowę, funkcjonowanie głównych ich podzespołów oraz sprawy związane z ich doborem.
Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. W artykule zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.
W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach. W artykule m.in. o tym jak bilansować wodę w instalacjach oraz w sieciach, a także gdzie tkwi potencjał dalszych oszczędności.
W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. W artykule przedstawiono dwie nietypowe realizacje.
W artykule informacje o detektorach gazów w układach ostrzegania i sterowania wentylacją w garażach. Autor wymienia rodzaje sensorów – ważnych elementów tych detektorów. W dalszej części omawia detektory CO, CO2, LPG, wielogazowe oraz metanu, a także uwagi dotyczące ich eksploatacji.
W artykule zawarto podstawowe informacje dotyczące przepisów prawnych regulujących obrót tymi urządzeniami, charakterystyk ich najważniejszych parametrów, warunków użytkowania, dopuszczalnych błędów, trwałości, przydatności, reguł doboru, montażu i eksploatacji.
Tak jak u człowieka o wydolności organizmu decydują serce, krążenie i system oddechowy, tak za możliwości instalacji wentylacyjnych odpowiadają przewody i wentylatory. Prawidłowy dobór tych ostatnich wymaga sprecyzowania celu i przeanalizowania kilkunastu kryteriów, począwszy od wydajności i sprężu po rodzaj zabezpieczeń i sterowania silnikiem. Wentylatory stosowane w instalacjach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji służą do przetłaczania powietrza pomiędzy dwoma pomieszczeniami lub na zewnątrz – bezpośrednio (montowane są wtedy w ścianach czy dachach) albo za pomocą przewodów wentylacyjnych. Najistotniejsze parametry pracy wentylatorów to ich wydajność [m3/h], czyli ilość przetłaczanego powietrza, i spręż [Pa], czyli ciśnienie, jakie może wytworzyć wentylator. Parametry te zależą od budowy wentylatora, a o niej decydują różne potrzeby wentylacyjne. Zależność pomiędzy wydajnością a sprężem to charakterystyka wentylatora, podawana w formie wykresu i służąca do doboru wentylatorów dla konkretnych zastosowań. W artykule przedstawiono kryteria prawidłowego doboru wentylatorów w instalacjach wentylacyjnych.
W artykule podano informacje o kilku najbardziej rozpowszechnionych metodach uzdatniania wody w instalacjach domowych: filtracji mechanicznej, odżelazianiu, odmanganianiu, zmiękczaniu, sięganiu po technologie odwróconej osmozy, dezynfekcji promieniami UV oraz korzystaniu z filtrów węglowych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.