Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Badania z zakresu medycyny nuklearnej pozwalają na coraz dokładniejsze obrazowanie wybranych procesów czynnościowych badanego narządu (nasilenia przemian metabolicznych, ekspresji układów receptorowych, przepływu krwi, innych). Jednak ich ocena opiera się przede wszystkim na analizie jakościowej; ocenia się stopień gromadzenia radiofarmaceutyku, porównując z inną – z reguły – symetryczną okolicą ciała, lub okolicą referencyjną. Dla mózgowia okolicą referencyjną jest przeważnie symetryczna struktura w drugiej półkuli mózgu lub móżdżek, dla nerek – druga nerka, dla kości długich – symetryczna kość drugiej kończyny. Metody te są bardzo praktyczne, jednak nie pozwalają na uzyskanie szeregu istotnych informacji klinicznych. Tylko niektóre procedury umożliwiają uzyskiwanie bezwzględnych wartości oceniających czynność badanego narządu. Należy do nich na przykład badanie dynamiczne nerek pozwalające na określenie w wartościach bezwzględnych rozdzielczej funkcji każdej z nerek: GFR czy ERPF.
PL
Implementacja do polskiego Prawa Atomowego wytycznych Dyrektywy Rady Europejskiej 2013/59/EURATOM wprowadziła konieczność wykonywania dozymetrii u pacjentów poddawanych terapii izotopowej [1, 2]. Wobec powyższego temat dozymetrii w procedurach terapeutycznych medycyny nuklearnej automatycznie w ostatnim czasie stał się ważnym i często poruszanym zagadnieniem. Niniejsza praca nie opisuje podstaw fizycznych czy technicznych wykonywania dozymetrii. W pracy skupiono się natomiast na przedstawieniu ogólnego schematu i problemów, jakie występują w praktyce podczas wykonywania dozymetrii u pacjentów leczonych radioizotopami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.