Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
"W domach tego typu, wiejskich, czyli jak się dawniej mówiło, chłopskich, nie ma pieców. Gorąca woda w zimie idzie dokoła ścian, wewnątrz belek, obiegając każdy pokój” - to fragment rozmowy Seweryna Baryki z synem Cezarym z "Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Sto lat temu, gdy utwór powstawał, wizja wydawała się czystą fantazją. Dziś jednak ta wizja pomału staje się rzeczywistością. Dzięki geotermii.
PL
Pompy ciepła to wynalazek jeszcze z XIX roku. Musiało upłynąć z górą półtora wieku, by doczekał się on szerokiej popularności, stając się hitem rynku energetycznego i nadzieją na to, by czysto i efektywnie pozyskiwać ciepło.
PL
Na przebudowę i dostosowanie polskiej sieci energetycznej do potrzeb zmian polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjnym czy zeroemisyjnym potrzeba w ciągu dekady 100 mld zł - wynika z szacunków Urzędu Regulacji Energetyki. Brak inwestycji tego rzędu stawia pod znakiem zapytania sensowność tworzenia farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.
PL
29 maja 2023 r. do rąk prezydenta RP trafiła ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących. Jeśli prezydent zdecyduje się ją podpisać, po przerwie trwającej kilka dekad wrócimy na ścieżkę budowy i rozwoju elektrowni tego typu. Obecnie polskie sieci wspiera sześć elektrowni szczytowo-pompowych.
PL
Ponad sześć lat temu, dokładnie 16 marca 2017 r., rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce - dokument nadający kierunek rozwoju elektromobilności oraz przemysłu związanego z tym sektorem. Założonych wtedy celów nie udało się osiągnąć.
PL
Nie sposób nie myśleć o przyszłości bez uwzględnienia energii elektrycznej, od której jesteśmy cywilizacyjnie coraz bardziej zależni. Elektryfikujemy coraz więcej aspektów naszego życia - wynika to z usprawniania codziennych czynności i rozwoju technologicznego. Elektryfikacja natrafi na niemożliwą do przejścia barierę, jeżeli producenci prądu obciążą środowisko ponad możliwą do akceptacji barierę.
PL
Pomimo tegorocznego spadku światowych cen za surowce energetyczne, takie jak węgiel czy gaz, koszty energii z tych źródeł będą coraz wyższe z każdym rokiem. Przyczyni się do tego m.in. polityka UE, która zakłada konieczność redukcji wykorzystania paliw kopalnych do wytworzenia energii. Wysoka cena ma zniechęcać do stosowania rozwiązań energochłonnych.
PL
Według założeń "Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” należy dążyć do rozwoju odnawialnych źródeł energii, które w 2040 r. powinny dostarczać ok. połowy energii elektrycznej. Twórcy PEP2040 zakładają, że do 2030 r. nastąpi ok. 5-krotny wzrost liczby prosumentów, a liczba obszarów zrównoważonych energetycznie na poziomie lokalnym dojdzie do 300.
PL
We wrześniu, jak co roku, Polacy zaczęli wyglądać znaków zwiastujących rozpoczęcie polskiej złotej jesieni. O ile zazwyczaj we wrześniu, październiku czy listopadzie chodzi nam o to, aby móc podziwiać złote lasy i wyjeżdżać skoro świt po kosze pełne grzybów, o tyle w tym roku inaczej motywujemy nasze nadzieje na piękną jesień. Bo słoneczna pogoda po prostu… pozwoli zredukować zużycie m.in. węgla, którego w wystarczającej ilości nie ma.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.