Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Polskie gminy już w 2025 roku będą musiały osiągnąć 55-procentowy poziom recyklingu odpadów wyznaczony przez Unię Europejską. Wkrótce czeka je jednak zmiana metody obliczania unijnych celów, która spowoduje, że mogą być one jeszcze trudniejsze do osiągnięcia. W walce o lepszą zbiórkę, segregację i recykling odpadów samorządom mogłyby pomóc środki z rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP), ale cały czas nie wiadomo, jak zostaną one rozdysponowane.
PL
Choć cały czas nie poznaliśmy projektu przepisów dotyczących wprowadzenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań, ich wejście w życie jest nieuniknione. ROP razem z systemem depozytowo-kaucyjnym mogą stać się „nowym rozdaniem”, jeśli chodzi o podział kosztów gospodarki odpadami w Polsce.
PL
Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się online, pt. „Platforma dyskusyjna ROP”, zorganizowanego przez redakcje czasopism „Przegląd Komunalny” oraz „Energia i Recykling”, byli zgodni: konsultacje przepisów dotyczących rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań trzeba przedłużyć, bo ustawa wymaga jeszcze wielu zmian. Resort klimatu i środowiska tego nie wyklucza, ale już zapowiada opublikowanie wkrótce kolejnego głośnego projektu – tym razem w sprawie systemu kaucyjnego.
PL
W polskim ciepłownictwie cały czas dominują nieekologiczne paliwa węglowe. Przestarzałe kotły trzeba będzie zmodernizować lub wymienić ze względu na przepisy unijne. Jednym ze sposobów na modernizację w kierunku mniej szkodliwego oddziaływania na środowisko może być spalanie odpadów w elektrociepłowniach. Pieniądze na ten cel w swoich programach oferuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
PL
Z raportu Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB) wynika, że przez następnych kilkanaście lat na inwestycje w gospodarkę odpadami powinniśmy wydać niemal 25 mld zł. Jest to konieczne, aby usprawnić selektywne zbieranie odpadów i ich przetwarzanie, a tym samym – osiągnąć wymagane przez Unię Europejską poziomy recyklingu.
PL
W wielu gminach w Polsce rosną opłaty dla mieszkańców za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Część miast zdecydowała się na wprowadzenie metody obliczania stawki za śmieci według zużycia wody, inne – na system hybrydowy bądź „od gospodarstwa domowego”.
PL
Koalicja rządząca przedstawiła długofalowy, kompleksowy plan, który ma być strategią przezwyciężania skutków pandemii w Polsce. Koncepcja zakłada m.in. duże inwestycje w ochronę środowiska. Jednak zawarte w niej zmiany podatkowe mogą uderzyć w finanse samorządów.
PL
Szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym są niewielkie, a wolne tempo prac koncepcyjnych i legislacyjnych prowadzonych w ministerstwach nie daje nadziei na ich rychłe zakończenie – ocenia w swoim styczniowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
PL
Polskie gminy już za cztery lata będą musiały osiągnąć wyznaczony przez Unię Europejską recykling odpadów na poziomie 55%. Wkrótce czeka je także zmiana metody obliczania unijnych celów, a to spowoduje, że mogą być one jeszcze trudniejsze do osiągnięcia.
PL
Ministerstwo Klimatu i Środowiska cały czas nie ujawniło projektu schematu systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) w Polsce. Kto będzie jego beneficjentem? Czy razem z ROP zostanie wprowadzony też system kaucyjno-depozytowy? Między innymi na te tematy rozmawiali prelegenci konferencji on-line „ROP po polsku i system kaucyjny”, która została zorganizowana przez redakcję 16 grudnia 2020 r.
PL
W okresie wakacyjnym trwały intensywne konsultacje dotyczące zaprezentowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektu nowej ustawy, której zadaniem będzie wprowadzenie w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań. Krytycznych głosów i propozycji zmian nie brakowało, co pokazała dyskusja podczas konferencji online „Platforma Dyskusyjna ROP”, którą redakcje „Przeglądu Komunalnego” oraz „Energii i Recyklingu” zorganizowały pod koniec sierpnia.
PL
Unia Europejska planuje od 1 stycznia 2021 r. wprowadzić „podatek od plastiku”. Kraje członkowskie zapłacą za każdy kilogram odpadów z tworzyw sztucznych, który nie zostanie poddany recyklingowi. Szacuje się, że koszty, które poniesie Polska z tego tytułu, wyniosą ponad 400 mln euro rocznie. Kto sfinansuje te koszty? Tego, póki co, nie wiadomo.
PL
Jedną ze zmian w nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z lipca 2019 r.1 było wprowadzenie w gminach obowiązkowego segregowania odpadów komunalnych. Do samorządów należy teraz kontrola tego obowiązku oraz ewentualne nakładanie kar na mieszkańców. Problem stanowią kontrolowanie przydomowych kompostowników i frakcja bioodpadów, co było jednym z tematów Kongresu Envicon 2020.
PL
Podobnie jak wszystkie gałęzie gospodarki, również branża komunalna dotkliwie odczuwa skutki epidemii COVID-19. To jednak tylko jeden z problemów tego sektora, który obecnie mierzy się z ważnymi zmianami w prawie. Trwają dyskusje nad kształtem systemu rozszerzonej odpowiedzialności producentów, konieczne są także inwestycje i maksymalne wykorzystanie potencjału odpadów, w tym frakcji bio.
PL
Ministerstwo Klimatu przygotowało projekty dwóch ważnych aktów prawnych. Czy ich przyjęcie znacząco zmieni zasady funkcjonowania gospodarki odpadami? Przynajmniej dla niektórych nowe przepisy oznaczać będą wyższe koszty działalności.
PL
Pod obrady Sejmu trafi wkrótce projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.)1. Zawiera on m.in. niektóre zmiany zapowiedziane przez wiceministra Jacka Ozdobę w pakiecie „Czystość Plus”. Część projektowanych zmian oceniana jest pozytywnie. Eksperci są jednak zgodni, że ustawa staje się coraz bardziej skomplikowana i być może potrzebny jest nowy, kompleksowy akt prawny dotyczący gospodarki odpadami.
PL
Mimo prowadzonych na szeroką skalę działań w programie „Czyste Powietrze” stężenia smogu w polskich miastach nadal przekraczają dopuszczalne normy. Zmiany w programie, choć uzasadnione i dobrze oceniane, niestety nie „rozpędziły” żmudnego procesu wymiany pieców. Co jeszcze należy zrobić, aby nareszcie oczyścić polskie powietrze?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.