Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na terenach kampusów uniwersyteckich formowane są idee, które mogą stać się podwalinami przyszłych zmian i postępu. Na te obszary należy patrzeć nie tylko poprzez pryzmat budynków i ich wnętrz, ale także otoczenia, które trzeba kształtować w sposób sprzyjający rekreacji i wypoczynkowi.
PL
Historia osiedli z prefabrykowanych płyt betonowych sięga początków XX w. Wtedy tego typu rozwiązania zaczęto testować m.in. we Francji i w Skandynawii. Gdy w latach 70. w Europie Zachodniej rezygnowano z kosztownej i niedostosowanej do ludzkiej skali technologii, państwa Europy Wschodniej obrastały w kolejne blokowiska.
PL
Większość życia dorosłego człowieka zajmuje praca. Choć badania wskazują, że pracując w ciągu dnia 6 godzin, jesteśmy bardziej produktywni, niż gdybyśmy przepracowali 8 godzin, to sumaryczna ilość czasu spędzonego w miejscu zatrudnienia z roku na rok wydłuża się.
PL
25 i 26 września bieżącego roku odbył się we Wrocławiu Kongres „Miasto – Woda - Jakość życia”. Pomysłem organizatorów było zaproszenie na wydarzenie prelegentów reprezentujących sektor administracji publicznej, zarówno szczebla lokalnego, jak i państwowego, a także specjalistów z instytucji finansowych, ludzi nauki oraz osoby występujące w imieniu przedsiębiorstw i prywatnych inwestorów.
PL
Zaniedbywane przez dziesięciolecia przestrzenie nadrzeczne polskich miast zyskały w ostatnich latach na znaczeniu jako tereny rekreacyjne poprzez proces ich rewaloryzacji. Tym samym możemy obserwować powrót życia społecznego i kulturalnego nad wodę.
PL
Położony w północnowłoskiej Lombardii Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Italii oraz jednym z najbardziej zaludnionych regionów metropolitarnych. Obok Rzymu czy Wenecji stanowi także istotny ośrodek turystyczny – szacuje się, że rocznie miasto odwiedza ok. 7 mln turystów.
PL
Charakterystyczna forma architektoniczna nowego budynku szkockiego parlamentu nie pozostawia odwiedzających obojętnymi, a jednocześnie jest wyrazem nowoczesnego państwa – dbającego o aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
PL
Seestadt to nowe modelowe osiedle powstające we wschodniej części Wiednia, na terenie dawnego lotniska Aspern.
EN
The paper attempts to present case studies of restored sewage farms form Berlin and Brandenburg area, where ecological and social features are combined. The development of these objects may constitute an opportunity to assess the potential of untransformed sewage farms. Wetlands play an important role in shaping the microclimate, they can also keep large amounts of water. In Chinese cities, degraded fens are being restored and new infrastructure capable of absorbing rainwater surplus is being created. Nowadays in Poland first attempts to develop climate adaptation plans for cities with more than 100.000 inhabitants are being made. Anthropogenic provenance areas, such as sewage farms, may be incorporated in the system alleviating effects of floods and heavy rainfall leading to local inundations. Meanwhile, the existing planning documents assume partial development of Wrocław sewage farm. Current transformation directions of such brownfields suggest natural, recreational and educational functions.
PL
W artykule przybliżone zostały studia przypadków zrewitalizowanych pól irygacyjnych z obszaru Berlina i Brandenburgii, gdzie połączono funkcje ekologiczne i społeczne. Zagospodarowanie tych obiektów może stanowić asumpt do oceny potencjału nieprzekształconych pól irygacyjnych. Obszary podmokłe pełnią istotną rolę w kształtowaniu mikroklimatu, mogą też retencjonować duże ilości wody. W miastach chińskich odtwarza się zdegradowane tereny mokradeł oraz tworzy nową infrastrukturę, która będzie w stanie wchłonąć nadmiary deszczówki. Obecnie w Polsce podejmowane są pierwsze próby opracowania planów adaptacji miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców do zmian klimatu. Obszary pochodzenia antropogenicznego, takie jak pola irygacyjne, mogą zostać wcielone w system łagodzący skutki powodzi i silnych opadów deszczu, prowadzących do lokalnych podtopień. Tymczasem w obowiązujących dokumentach planistycznych postuluje się częściową zabudowę pól irygacyjnych Wrocławia. Bieżące kierunki przekształcania tego typu obiektów poprzemysłowych wskazują na funkcje przyrodnicze, rekreacyjne i edukacyjne.
PL
Obok znanych festiwali, takich jak Chelsea Flower Show czy Bundesgartenschau (BUGA), aranżowane są mniejsze wystawy, np. w hiszpańskim mieście Allariz w Galicji. Odbywający się tam od pięciu lat Międzynarodowy Festiwal Ogrodów (Allariz International Garden Festival) organizowany jest co roku. Jego ideą, podobnie jak w partnerskim mieście Ponte de Lima w Portugalii, jest stworzenie miejsca atrakcyjnego nie tylko dla turystów, ale również dla miłośników ogrodów i profesjonalistów, którzy będą mogli wymieniać się doświadczeniami oraz wzajemnie inspirować. Zapewnia to również możliwość wykazania się pomysłowością młodym projektantom. Zagadnienia wraz z każdym kolejnym sezonem są inne, w związku z czym interpretacje tematów za każdym razem zaskakują. Poprzedni festiwal odbył się pod hasłem „Allariz, inspirujące piękno”, natomiast motyw przewodni tegorocznego stanowiła obfitość. W dwunastu kwaterach można było oglądać interpretacje tego tematu, zrealizowane przez twórców z Hiszpanii, Włoch, Austrii, Francji oraz Korei. Projekty wybrano spośród ok. sześćdziesięciu nadesłanych. Na stronie internetowej festiwalu można zapoznać się także z pracami, które nie zostały wytypowane do realizacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.