Redukcja ryzyka zawodowego i ochrona pracowników przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi, występującymi w środowisku pracy, a szczególnie w przemyśle rolno-spożywczym, przy usuwaniu odpadów, oczyszczaniu ścieków i w medycynie, stanowi poważny problem. W pracy przedstawiono podstawowe informacje, dotyczące wymagań wobec środków ochrony indywidualnej, stosowanych do ochrony przed czynnikami biologicznymi.
EN
Occupational risk reduction and protection of employees against hazardous biological agents present in the working environment, especially in agriculture, the food industry, waste disposal, sewage treatment and medicine are a serious problem. Basic information about the requirements for personal protective equipment applied against biological agents, are presented in this paper.
Paliwa gazowe już od wielu lat uznawane są na świecie za nowoczesne i ekologiczne nośniki energii o dużych możliwościach zastosowania w przemyśle, rolnictwie, rzemiośle, a przede wszystkim w gospodarce komunalnej dla potrzeb indywidualnych odbiorców. Polska zalicza się do krajów o dobrze rozbudowanej strukturze gazowniczej, paliwa gazowe użytkowane są w ponad 10 mln gospodarstw domowych, z czego 6,5 mln to odbiorcy gazu ziemnego, natomiast 4 mln to użytkownicy gazu płynnego, których domowe instalacje zasilane są z butli i przydomowych zbiorników. Najważniejszym zagadnieniem w wykorzystaniu paliw gazowych jest stałe dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom.