Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podróżujący komunikacją publiczną, w tym także miejską, potrzebują szybkiej i rzetelnej informacji pasażerskiej. Zastępowanie prostej i niepełne informacji pasażerskiej opartej na sztywnych założeniach, przekazywanej głównie za pomocą tablic i drukowanych rozkładów jazdy, nowoczesnymi, dynamicznymi, adaptacyjnymi, ale i zarazem skomplikowanymi, systemami wykorzystującymi urządzenia audiowizualne stało się powszechnym trendem. W artykule przedstawiono charakterystykę systemu dynamicznej informacji pasażerskiej w radomskiej komunikacji miejskiej, oddanego do użytkowania w 2014 r. Omówiono główne potrzeby wprowadzenia SDIP oraz dokonano analizy złożoności i funkcjonalności systemu, a także oceniono jego zasadność.
EN
Passengers, who travel by public transport, including urban transport, are in need of fast and reliable passenger information. Replacement of simple and scant passenger information based on rigid assumptions, transmitted mainly using tables and printed time-sheets, with modern, dynamic and adaptive, but also complicated systems, which use audio-visual devices has become a common trend. The article presents the characteristics of the Dynamic Passenger Information System in Radom public transport, commissioned for use in 2014. The main needs of introducing the DPIS are discussed followed by the analysis of the complexity and functionality of the system and the assessment of its validity.
PL
Możliwość wykorzystania wsparcia z funduszy Unii Euro.pejskiej na realizację kolejowych inwestycji infrastrukturalnych wymaga opracowania studium wykonalności, którego elementem jest analiza kosztów i korzyści (CBA - Cost-Benefit Analysis). Podstawowe założenia meto.dyczne do sporządzania takich analiz zawarte są w przewodnikach, wytycznych, dokumentach metodycznych itp. [1,2, 3, 4]. W materiałach tych pozostawiono znaczny ob.szar swobody ekspertom przygotowującym analizy. Dotyczy ona w szczególności prognozowania rezerwy na nieprzewidziane wydatki techniczne.
PL
Metodyczne problemy analiz efektywności inwestycji infrastrukturalnych w transporcie kolejowym wskazujące na trudności w identyfikacji i wartościowaniu poszczególnych strumieni pieniężnych. Teoria i praktyka sporządzania rachunku efektywności inwestycji w ramach studium wykonalności. Polskie uwarunkowania działalności sektora kolejowego i polityki jego rozwoju, kolejowe realia i wskaźniki ekonomiczne.
EN
The methodical problems of the analysis of the infrastructural investments effectiveness in the rail transport, indicating the difficulties both in the identification as well as in the valuation of the particular flows of money. Theory and practice of making the investments effectiveness calculation in frames of the feasibility study. Polish conditioning of the activity in the railway sector as well as the policy of its development , the railway realities and the economic coefficients.
4
Content available remote Orientacja marketingowa przedsiębiorstw pasażerskiego transportu zbiorowego
PL
Jednym z istotnych czynników, mających wpływ na kreowanie strategii marketingowej przedsiębiorstwa jest przyjęcie określonej orientacji i wynikający z niej sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku. Artykuł podejmuje rozważania dotyczące istoty orientacji przedsiębiorstwa oraz oceny stopnia orientacji marketingowej przedsiębiorstw pasażerskiego transportu zbiorowego.
PL
Artykuł ten jest kolejnym w cyklu publikacji w miesięczniku Technika Transportu Szynowego, prezentujących problematykę modernizacji linii kolejowej Warszawa - Radom. Artykuł został przygotowany na podstawie pracy naukowo-badawczej wykonanej przez zespół pracowników Zakładu Logistyki i Marketingu na Wydziale Transportu Politechniki Radomskiej.
PL
Artykuł ten jest kolejnym w cyklu publikacji w miesięczniku TTS, prezentujących problematykę modernizacji linii kolejowej Warszawa - Radom. Artykuł został przygotowany na podstawie pracy naukowo-badawczej zrealizowanej przez zespół pracowników Zakładu Logistyki i Marketingu na Wydziale Transportu Politechniki Radomskiej.
PL
Obecnie o otoczeniu rynkowym bardzo często mówi się jako o burzliwym polu, w którym zmiany zachodzą niemalże w każdej chwili. Tempo tych zmian jest tak duże, iż praktycznie jedynym stałym zjawiskiem jest ciągła zmiana. Funkcjonowanie, a tym bardziej rozwój w takich warunkach wymaga od przedsiębiorstw dużej szybkości reagowania i elastyczności. Dlatego też, oprócz innych narzędzi stosowanych przez przedsiębiorstwa, zarządzanie zmianą jest jednym z kluczowych elementów stanowiących o przewadze konkurencyjnej.
PL
W artykule podjęte zostały rozważania dotyczące możliwości wykorzystania metod scenariuszowych w przedsiębiorstwach transportowych. Artykuł ten jest kolejnym w cyklu prezentacji, na łamach czasopisma "AUTOBUSY", metod analizy strategicznej, które mogą być wykorzystane przez przedsiębiorstwa transportowe.
PL
Niniejszy artykuł jest kontynuacją rozważań podjętych w numerze 7-8/2001. Przedstawiono wówczas podstawy teoretyczne wykorzystania metod scenariuszowych w procesie kształtowania strategii marketingowej przedsiębiorstwa transportowego. Zasygnalizowano również, że w jednym z najbliższych numerówprzedstawione zostaną wyniki badań zrealizowanych w przedsiębiorstwach PKS związanych z prezentowaną metodą - wyniki te zaprezentowane zostaną w niniejszym artykule.
PL
Jednym z podstawowych symptomów przemian zachodzących w gospodarce jest globalizacja gospodarki i związany z nią przepływ kapitału i informacji. Doprowadziło to do powstania globalnej konkurencji, która stanowi zagrożenie, ale i szansy dla przedsiębiorstw pasażerskiego transportu zbiorowego. W artykule zaprezentowano metodę analizy strategicznej jaką jest analiza SWOT. Rozważania teoretyczne poparto przykładem analizy przeprowadzonej w przedsiębiorstwie PKS w Radomiu.
PL
Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące swą działalność dziś, w tak zwanym "burzliwym polu", by przetrwać na rynku i myśleć o rozwoju, muszą skupić uwagę miedzy innymi na zarządzaniu strategicznym, co niesie za sobą konieczność posługiwania się odpowiednimi narzędziami. Jedną z popularnych technik zarządzania strategicznego przedsiębiorstwem jest analiza portfelowa. Pomaga ona w przeprowadzeniu diagnozy sytuacji przedsiębiorstwa i wyborze odpowiedniej strategii rozwojowej. W niniejszym artykule zaprezentowano teoretyczne zagadnienia związane z metodą analizy portfelowej oraz ich praktyczną weryfikacją na przykładzie przedsiębiorstwa PKS. Ze względu na wykorzystanie danych będących tajemnicą handlową przedsiębiorstwa, nie podano jego nazwy ani nazw produktów. Wielkości charakteryzujące poszczególne produkty zaczerpnięto z danych źródłowych przedsiębiorstwa. Jednakże ze względu na brak szczegółowych badań niektóre dane są szacunkowe.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.