Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Potrzeba modernizacji istniejących oczyszczalni ścieków wynika zwykle z kilku jednocześnie występujących przesłanek, dwie podstawowe z nich to: potrzeba dostosowania przepustowości do rzeczywistych warunków na dopływie i uzyskania stabilnych efektów ekologiczny (zwiększenie przepustowości, możliwość pracy przy znacznej nierównomierności dopływu, zmienione wymagania odnośnie stopnia oczyszczania ścieków, konieczność wprowadzenia redukcji zanieczyszczeń biogennych itp.); nieefektywna praca istniejących urządzeń i instalacji wynikająca z wyeksploatowania lub ich wielkości niedopasowanej do faktycznych potrzeb.
PL
Celem coraz większej grupy eksploatatorów oczyszczalni ścieków jest nie tylko uzyskanie wysokiego efektu redukcji zanieczyszczeń, ale także optymalizacja pracy oczyszczalni pod kątem obniżenia jej energochłonności. Przyjmuje się, że średnio 40-60% całkowitej energii dostarczanej na oczyszczalnie zużywane jest na procesy oczyszczania biologicznego. Dla oczyszczalni ścieków pracującej w technologii osadu czynnego, wspomniana energia pokrywa zapotrzebowanie dmuchaw, mieszadeł zatapialnych, pomp recyrkulacyjnych i mieszadeł pompujących. Badania wykonane na sześciu duńskich średniej wielkości oczyszczalniach ścieków, pracujących w oparciu o technologię osadu czynnego, pokazały, iż aż 42% całkowitej energii zużywane jest na procesy związane z napowietrzaniem, 10% na mieszanie w komorach osadu czynnego, 19% na pracę osadników i związaną z nią recyrkulację osadów, 6% przeróbkę osadów ściekowych, 12% na mechaniczne oczyszczanie ścieków wraz z kosztami pracy pompowni głównej. Pozostałe 11% energii zużywane jest na inne cele (rys. 1).
PL
Współczesne zestawy hydroforowe istotnie różnią się od klasycznych układów hydroforowych z dużymi zbiornikami wodno-powietrznymi przede wszystkim stopniem wyposażenia w urządzenia automatycznego sterowania. Duże zbiorniki wodno-powietrzne zastąpiono w nich znacznie mniejszymi, wyposażonymi w elastyczną przeponę oddzielającą część wodną od części powietrznej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.