Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Blokady rozwoju mniejszych portów lotniczych w Polsce
PL
Zastosowanie tańszego niż ILS systemu podejścia precyzyjnego jako droga do reaktywacji w Polsce małych lotnisk powojskowych z przeznaczeniem do celów cywilnych. Korzyści z rozwoju małych portów lotniczych. Przykłady funkcjonowania małych portów w Niemczech. Modele portów lokalnych specjalizujących się w obsłudze ruchu biznesowego, czarterowego, tanich linii lotniczych.
EN
Application of the cheaper than ILS system of the precise approach as a way of a small airfields of ex-military service reactivation in Poland for civil purposes. Advantages from development of the small airports. Examples of the small airports functioning in Germany. Models of the local airports specializing in the services of the business traffic, charter flight traffic, cheap airlines.
PL
W Polsce brakuje fontann, które tworzą przyjemny mikroklimat, budują nastrój miasta i są atrakcją miejskich placów, tak jak ma to miejsce w miastach Europy Zachodniej. Wciąż jest niewiele fontann, które przyciągają tłumy mieszkańców, tworząc wokół siebie atmosferę do rozmów i wypoczynku.
3
Content available remote Polska potrzebuje sieci małych portów lotniczych
PL
Postulat uruchomienia w Polsce drugorzędnych portów lotniczych z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, co przyczyniłoby się do wyrównania szans rozwojowych poszczególnych regionów. Szacunek nakładów finansowych. Możliwości obniżenia kosztów adaptacji i eksploatacji.
EN
A postulate of an actuation in Poland minor airports using existing infrastructure, which can caused to balance development chances of particular regions. Estimation of financial inputs. Possibilities to decrease adaptation and exploitation costs.
PL
W Europie nie ma kraju z dobrze rozwiniętą siecią rzeczną, który miałby tak mały udział transportu rzecznego w całości przewozów towarowych jak Polska. Nasz kraj jest pustą plamą na mapie europejskiej sieci kanałów żeglownych, dzięki czemu nie oddzielamy system dróg wodnych Europy Zachodniej od systemu dróg wodnych Europy Wschodniej. Dziś nowoczesne kanały żeglowne kończą się na polskiej granicy pod Cedynią i w Eisenhiittenstadt w okolicach Gubina, a zaczynają na powrót dopiero w Kobryniu koło Brześcia, kilkanaście kilometrów za wschodnią granicą. Pomiędzy Odrą a Bugiem na mapie widnieje jedynie wymowna biała plama, a istniejące dziś odcinki polskich kanałów są jedynie wynikiem przedwojench niemieckich programów rozwoju tego środka transportu, nigdy zaś dziełem polskich planistów? Dlaczego?
PL
W Europie zaczęła się nowa faza w rozwoju kolei. Od półtora roku monopole kolejowe zliberalizowano, a przewoźnicy kolejowi mogą w niedyskryminowany sposób korzystać z infrastruktury kolejowej Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Wioch, Austrii, Wlk. Brytanii. Niektóre sieci kolejowe (Francja, Hiszpania) wciąż bronią się pod presją związków zawodowych przed "inwazją" obcych przewoźników, co jednak oznacza też "obronę" przed zwiększeniem przewozów na sieci kolejowej, bo taki jest efekt ekonomiczny, jaki ma przynieść obecna polityka Unii Europejskiej w odniesieniu do transportu kolejowego. Czy i kiedy uda się w Polsce znieść szkodliwy dla interesu społeczeństwa monopol w tej branży?
PL
Reformy kolei, jakie miały miejsce przez ostatnie dekady w Europie, miały za zadanie stworzenie warunków dla zaistnienia konkurencji na torach. Jednak między stworzeniem możliwości prawnej a rzeczywistym zaistnieniem na rynku leży tak wiele przeszkód, iż często wymaga to ogromnych interwencji ze strony instytucji powołanych do zwalczania monopoli.
7
Content available Koleje Łotwy
PL
Łotwa ma 2,4 mln mieszkańców, gęstość zaludnienia (36,5 mieszk./km2) jest 3,5-krotnie mniejsza niż w Polsce, długość linii wynosi 2331 km, z czego zelektryfikowanych jest 258 km. Koleje na Łotwie w 2001 r. przewiozły 20,1 mln pasażerów oraz 37,9 mln t, czyli piątą część tego co PKP. Oprócz kolei państwowych LDZ funkcjonują na Łotwie także prywatni operatorzy.
8
Content available remote Walka konkurencyjna na rynku przewozów autobusowych w Wielkiej Brytanii
PL
Ocena procesu deregulacji rynku przewozów autobusowych w Wielkiej Brytanii, zapoczątkowanego w 1985 r.
EN
Evaluation of bus deregulation process initiated in 1985 in Great Britain.
9
Content available remote Model regionalnego lotniska niskokosztowego
10
Content available remote Bariery wejścia na rynek przewozów kolejowych
11
Content available remote Mechanizmy rynkowe na kolei na przykładzie rozwiązań duńskich
PL
Poziom rozwoju kolei jest rozmaity w różnych krajach. W większości krajów europejskich kolej się rozwija i przewozi kilkakrotnie więcej podróżnych niż w Polsce. Odpowiedź na pytanie o przyczyny tych odmiennych tendencji znajdziemy z łatwością, gdy przyjrzymy się rozwiązaniom organizacyjnym, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie kolei w wielu krajach Europy. Rozwiązaniem takim jest konkurencja na sieci kolejowej, wprowadzona z powodzeniem w niektórych krajach europejskich. Jeden z najlepszych przykładów stanowi Dania, gdzie nowe rozwiązania organizacyjne wprowadzono 7 lat temu.
12
Content available remote Rynek na torach w Szwecji: 15 lat normalności
PL
Ekonomiści zastanawiają się, czy w kolejnictwie jest możliwa sytuacja normalna, tzn. funkcjonowanie mechanizmów rynkowych typowych dla innych branż działalności gospodarczej. Według teorii ekonomii dopiero wprowadzenie zmian pozwalających na normalną, wolnorynkową organizację rynku powinno wyeliminować zaburzenia i spowodować rozwój tego środka transportu. Najwcześniej takie rozwiązanie wprowadziło Królestwo Szwecji.
13
Content available remote Reformy kolei łotewskich
PL
Kraje bałtyckie rozwijają się pod niektórymi względami dużo szybciej od Polski. Przykładem kraju, który przoduje z reformami w tym regionie, jest Estonia, która np. sprywatyzowała już większą część kolei. Sąsiednie kraje bałtyckie nie pozostają daleko w tyle i także wyprzedziły Polskę w przeprowadzaniu wielu reform. Warto więc spojrzeć na Łotwę i proces reformy kolei, jaki się tam dokonał.
14
Content available remote Prywatyzacja kolei w Estonii
PL
Estonia stała się niekwestionowanym liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej w restrukturyzacji gospodarki i szybkości przemian politycznych, m.in. dzięki przeprowadzeniu prywatyzacji wielu sektorów. Niemały wpływ na rozwój estońskiej gospodarki miała prywatyzacja kolei.
15
Content available remote Organizacja kolei w Japonii
PL
Wiele osób zastanawia się nad przyczyną tego, że w niektórych państwach koleje wciąż tkwią w niedorozwoju lub wręcz upadają (jak w Polsce), natomiast w innych krajach stanowią bardzo popularny i niezawodny środek transportu. Na świecie najlepszymi kolejami są koleje japońskie i to właśnie tam powinniśmy się zwrócić w poszukiwaniu sprawdzonych metod zarządzania tym przyjaznym środowisku środkiem transportu.
16
Content available remote Czeskie koleje 9 lat po reformach
PL
Czeskie koleje, tak samo jak polskie, przetrwały lata komunizmu, jednak na skutek racjonalnych decyzji podjętych w przeszłości radzą sobie o wiele lepiej niż polskie. Gdy analizuje się sytuację czeskich kolei, nie można ukryć cienia żalu, iż tak nie jest w Polsce. Różnica jest bowiem ogromna.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.