Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Chyba nie ma drugiego takiego miasta na świecie: świetnie zorganizowane, czyste, bezpieczne, z największą liczbą smart rozwiązań. To także metropolia zaskakująca harmonijnym i wszechobecnie panującym połączeniem tradycji z nowymi technologiami. Tu naprawdę jest czym się inspirować!
PL
Już od 20 lat w Tallinie wdraża się rozwiązania cyfrowe w zarządzaniu miastem. W ten sposób staje się ono coraz słynniejszym smart city. Jak to się stało, że stolica słabo zaludnionego państwa, które jeszcze kilka dekad temu było pod wpływem Kremla, w innowacjach wyprzedziła wiele europejskich krajów?
PL
Setki miast na świecie chwali się zastosowaniem nowych technologii, które pomagają samorządom w sprawniejszym zarządzaniu obszarami publicznymi, wdrażaniu strategii środowiskowych, usprawnień komunikacyjnych czy rozwiązań energetycznych. Jednak prawdziwie smart mogą być tylko wtedy, gdy wprowadzane zmiany mają realny wpływ na życie i dobre samopoczucie mieszkańców. Tak dzieje się w Oslo.
PL
Nowy Jork to metropolia bolesnych kontrastów. Obok olbrzymich korków, walających się śmieci, pluskiew w metrze i bezdomnych znajdziemy tu najpotężniejsze budynki i światowe korporacje, słynne teatry i galerie sztuki. Czy można nazwać ją smart city?
PL
Pierwszy konkurs Smart Cities Challenge dla kanadyjskich miast rozstrzygnięto w 2019 r. Triumf święcił Montreal, otrzymując najwyższą dotację, bo 50 mln dolarów na realizację przedstawionego programu. Jako główne cele dalszego rozwoju inteligentnego miasta wskazano w nim poprawę mobilności i lepszy dostęp do zdrowej, lokalnej żywności. Uznano, że są to priorytetowe i uzupełniające się aspekty dla podniesienia jakości życia obywateli.
PL
Projekt Smart street lights w San Diego został zainicjowany jako modernizacja oświetlenia ulicznego na energooszczędne ledowe, lecz ewoluował w kierunku wdrożenia jednej z największych platform czujników inteligentnego miasta. Dlaczego po kilku latach funkcjonowania system został wyłączony?
PL
Jet d’Eau – najwyższą w Europie fontannę tryskającą z Jeziora Genewskiego, rozpoznawalny symbol miasta, wyłączono 20 marca z powodu pandemii koronawirusa. 140-metrowy strumień wody utożsamiano również z siłą, ambicjami i energią Genewy, uważanej za jedno z najlepiej zarządzanych miast świata. Ale czy wszystko działa tu jak w luksusowych zegarkach, za ojczyznę których uchodzi to miasto?
PL
Jedno z najstarszych miast w Stanach Zjednoczonych zachłysnęło się ideą smart city. Wdrażanie w Bostonie zaawansowanych technologii jest możliwe dzięki wsparciu naukowemu tamtejszych uczelni i uwarunkowaniom finansowym tego zamożnego miasta. Jednak po wielu latach badań i prowadzenia pilotażowych projektów lokalne władze musiały przewartościować swoje spojrzenie na wizję inteligentnego miasta.
PL
Szwajcaria od lat jest w ścisłej czołówce najczystszych i najinteligentniejszych państw na świecie. Zurych to największa aglomeracja oraz centrum finansowe kraju. W Smart City Index 2019, opracowanym przez EasyPark, Zurych zajął trzecie miejsce.
PL
Amsterdam niezmiennie zachwyca – unikalną architekturą, śmiałym sięganiem po najnowsze technologie, podejściem do ekologii, turystów i mieszkańców. To miasto wyróżniające się na tle europejskich stolic – od lat klasyfikuje się bardzo wysoko w rankingach smart cities.
PL
Wiedeń zajął pierwsze miejsce w indeksie inteligentnych miast 2019, wyprzedzając Londyn i St. Albert. W zeszłym roku także był on liderem, pokonując w czołówce światowe metropolie, takie jak Chicago i Singapur. Co sprawia, że stolica Austrii od dwóch lat prowadzi w rankingu światowych smart cities?
PL
Oglądaliście film „Blade Runner 2049”? Singapur mniej więcej oddaje nowoczesną wizję przyszłości prezentowaną przez reżysera. Tyle, że jeszcze bez androidów i latających pojazdów, choć i te mają się tu pojawić w niedalekiej przyszłości.
PL
Przeciwnicy Masdaru twierdzą, że to tzw. miasto widmo i że nikt tu nie chce mieszkać. Tylko osoby, które były w Emiratach i widziały na własne oczy powstającą metropolię, są w stanie dostrzec jej smart potencjał.
PL
Od kilku lat Londyn walczy o pozycję światowego lidera w wykorzystywaniu technologii cyfrowych, aby z jednej strony poprawić jakość życia mieszkańców, a z drugiej uczynić miasto zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska.
PL
Kopenhaga przeszła ogromną metamorfozę: od osady rybackiej, poprzez miasto przemysłowe oparte na produkcji, do smart city, które bazuje na usługach i handlu. Niektórzy odważnie twierdzą, że w stolicy Danii znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie.
PL
Ponad 20 lat temu Bogota, stolica Kolumbii, była sławna. Nie za sprawą smart rozwiązań, ale z powodu handlu narkotykami i niebezpiecznych działań partyzantów. Było to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc do podróżowania i życia w Ameryce Łacińskiej. Obecnie stanowi przykład zrównoważonego rozwoju oraz niesamowitej poprawy jakości życia mieszkańców.
PL
Rozmowa z Dariuszem Stasikiem, Prezesem Zarządu W.P.I.P. i GOOD TIME FOUNDATION, członkiem Rady Programowej SMART CITY FORUM, inicjatorem powstania pierwszego w Polsce showroomu – Smart Building Center.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.