Obecny kryzys klimatyczny sprawia, że nie mamy już czasu na stosowanie półśrodków i należy mocno zrewidować sposób gospodarowania zasobami pozyskiwanymi choćby na takich obiektach jak oczyszczalnie ścieków. Dzisiejszym wyzwaniem jest zwiększenie efektywności i dążenie do osiągnięcia neutralności energetycznej oczyszczalni, bez uszczerbku na wydajności samego procesu oczyszczania. W przyszłości oczyszczalnie ścieków powinny, a wręcz muszą, stać się instalacjami o dodatnim bilansie energetycznym.
Zarządzanie przedsiębiorstwem wodociągowym w obecnym czasie to poważne wyzwanie, żeby nie użyć słowa „problem”. Choć tak naprawdę sytuacja naszej branży jest dość „problematyczna”, gdyż musimy mierzyć się z brakiem akceptacji taryf, rosnącymi kosztami, wymagającym (trudnym) klientem czy też ze zmianami klimatycznymi. Co zrobić, by to przetrwać? Czy optymalizacja procesów jest szansą? Czy jednak redukcja kosztów to jedyna słuszna droga do przetrwania? Jak „zmianę” przekuć w „możliwość”?
Wsparcie dla ekip wykrywających wycieki z sieci wodociągowej - za sprawą innowacji - przyszło z najmniej spodziewanego kierunku. Nowa, satelitarna technologia może być przełomem w zakresie tempa usuwania awarii. Ma to olbrzymie znaczenie dla jakości życia mieszkańców oraz dla środowiska naturalnego.
Konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwach wodociągowych to standard, z którym się nie dyskutuje. Zarówno pracownicy w terenie, jak i na obiektach eksploatacyjnych czy w działach laboratoryjnych każdego dnia muszą liczyć się z różnymi sytuacjami, w tym związanymi z ryzykiem. „Pewiki" przez lata wypracowały rozwiązania, które pozwalają odpowiednio zabezpieczyć ich załogi. Jak wygląda to w praktyce, w obliczu koronawirusa?
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.