Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
EN
This paper presents examples of the risks identified in relation to the historical greenery and program of rescue – repair treatments used for endangered trees and the effects of its implementation.
PL
W artykule przedstawiono przykłady zidentyfikowanych zagrożeń w stosunku do zieleni zabytkowej oraz program ratunkowo-naprawczy, zastosowany dla zagrożonego zabytku i efekty jego wdrażania.
PL
Sadzenie drzew i krzewów to jedno z najszlachetniejszych działań podejmowanych przez człowieka. Drzewo rosnące w otoczeniu stało się nieodłącznym elementem archetypu ludzkiej siedziby. Sadzenie drzew jest kulturową alternatywą dla ich naturalnego rozsiewania się, czyli nalotu. Jednakże dziś mamy do czynienia z coraz poważniejszymi stratami, wynikającymi z nieprofesjonalnego sadzenia drzew, czego konsekwencje ujawniają się często dopiero po wielu latach.
PL
Drzewo jest w tradycji i kulturze wyjątkowym organizmem i symbolem. Rośliny te są nie tylko największymi spośród żywych, ale także jednymi z najstarszych na Ziemi. Są one niejako predysponowane do roli pomników przyrody, które obok przyrodniczych niosą wartości historyczne i kulturowe.
PL
Zwierzyniec to jeden z najstarszych rodzajów ogrodów. Historia jego rozwoju sięga samego perskiego raju paradeisos, a następnie vivarium czy leoparium. Był od początku ogrodem królewskim, w którym realizowała się idea panowania suwerena nad dziką przyrodą i jego opieki nad poddanym ludem. Następnie stał się dla schodzącej ze sceny historycznej szlachty sposobem na przedłużenie iluzji dominującej roli w społeczeństwie. Idea polowania rozwinęła się w nowoczesnym społeczeństwie w ogrody zoologiczne i safari z jednej strony oraz łowiectwo (jako dziedzina gospodarczo-rekreacyjna) z drugiej. O istnieniu dawniej wielu zwierzyńców jako wielkopowierzchniowych elementów ogrodów i parków świadczą często jedynie onomastycznie nazwy.
EN
Deerpark is one of the oldest types of gardens. The history of its development goes back to the Persian paradise Paradeisos and vivarium or leoparium. It applied from the beginning as the king’s garden, which pursued the idea of the dominion from the sovereign over wildlife and the care over the subject people. Then it became a means to extend the illusion of a dominant role in society of the upper classes irrevocable descending from the historical stage. The idea of hunting has developed into zoological gardens, safari on the one hand and hunting as a recreational and economic field on the other. The existence of the numerous deer parks in the past as largest parts of old gardens and parks often will be today provided only onomastic.
PL
Drzewo, podobnie jak inne twory natury o szczególnej wartości, może zyskać status pomnika przyrody. Dokonuje się to w momencie prawnego uznania go za taki pomnik. Samo pojęcie monuments de la nature zaproponował A. v. Humboldt w 1819 r. Termin powstał przez analogie do funkcjonującego już wtedy „pomnika kultury”.
PL
Każde posadzone drzewo wymaga stabilizacji. Ma ona na celu zabezpieczenie bryły korzeniowej przez jej rozrywaniem oraz ruchem obrotowym w dole, którego rezultatem może być wywrócenie drzewa przez wiatr.
PL
Rozpatrywanie wniosków o usunięcie drzew owocowych wiąże się z określeniem przeznaczenia i sposobu zagospodarowania terenu, na którym one rosną. Problem przekwalifikowania drzew owocowych na ozdobne powstaje również w przypadku zmiany charakteru prawnego gruntu.
PL
W obecnej regulacji prawnej drzewa i krzewy owocowe narażone są w sposób szczególny na wycięcie, nawet jeśli pełnia funkcję drzew ozdobnych. Aby rozwiązać ten problem ważne SA nie tylko zmiany w ustawie, ale także umożliwienie pracownikom urzędów zajęcie stanowiska w sprawach, które często znają ze swoich zawodowych doświadczeń.
PL
Drzewo we wnętrzu urbanistycznym pełni funkcje kompozycyjne, pomaga w uchwyceniu proporcji i ma wydźwięk metaforyczny. Przyrodnicy zawsze podkreślają dobroczynny wpływ roślin. Życie z drzewem, wzrastanie z nim i kształtowanie świata przy jego pomocy okazuje się coraz częściej humanizującym zadaniem architekta. To, jaka interakcja będzie zachodzić pomiędzy budynkiem a drzewem również zależy od niego.
PL
Prawnie aleje historyczne mogą być chronione jako obiekty wpisane do rejestru zabytków, pomniki przyrody, miejsca (siedliska) występowania chronionego gatunku oraz jako specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO) w programie Natura 2000 W praktyce ciągle giną!
PL
Drzewa usytuowane w obrębie placów budowy narażone są na oddziaływanie szeregu czynników, które przyczyniają się do obumierania tych roślin. Dlatego tym bardziej należy przestrzegać wszelkich zaleceń odnośnie prawidłowego postępowania z drzewami podczas prac budowlanych. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ochronę korzeni oraz prawidłowy poziom gruntu i wody.
PL
Pomimo zaawansowanych technologii, wciąż zdarza się niewłaściwe zabezpieczanie drzew na placach budów, co nie tylko zmienia warunki siedliskowe, ale uszkadza drzewa, które często nie mają już szans na prawidłowy rozwój. Dlatego tym bardziej warto zastanowić się, po jakie metody ochrony sięgać, aby zabezpieczyć rośliny przed uszkodzeniami.
PL
Dawniej pomniki ustawiane były zawsze na wysokich cokołach, dzięki czemu górowały nad placem, kwietnikiem czy trawnikiem, obecnie jednak rzeźby coraz częściej umieszczane są bezpośrednio na gruncie. Daje to bogate możliwości rozwiązań plastycznych w kompozycji z zielenią i najbliższym jego otoczeniem.
PL
Aleja Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie to miejsce szczególne zarówno dla mieszkańców, jak i pielgrzymów. Po latach ten symbol miasta, który pełni ważną funkcję w kształtowaniu miejskiej przestrzeni publicznej, odzyskał swoją świetność.
PL
Ochrona i pielęgnacja dużych drzew podczas ich przesadzania wymaga wiele pracy i wysiłku. Następstwa tych działań zależą nie tylko od tego, jak długo będą odczuwalne skutki szoku poprze sadzeniowego, ale także od tego, w jakim stopniu drzewo zostało okaleczone.
PL
Duże drzewa można przesadzać różnymi metodami. Do najpopularniejszych z nich mozlna zaliczyć przesadzanie reczne, maszynowe oraz transplantację. podejmujac decyzję o takim zabiegu, trzeba przede wszystkim wiedzieć, które drzewa się do tego nadają.
PL
Dąb Bartek, najbardziej znane drzewo w Polsce, należy do nielicznej grupy sędziwych okazów, które znane są również w całej Europie. Jego imponujące rozmiary oraz długoletnia historia sprawiają, że ma on wyjątkowe znaczenie, a jego walory przewyższają rangę ustawowego statusu pomnika przyrody.
PL
Ochrona środowiska od powołania Unii Europejskiej stała się jednym z jej najważniejszych wyzwań. W ciągu ostatnich 30 lat ciągle wzrastało znaczenie tej problematyki w UE. Już w latach 70. ubiegłego wieku, czyli u początków tworzenia unijnego prawa środowiskowego, naczelnym mottem Wspólnoty było hasło "ochrona środowiska nie zna granic".
PL
Badanie stanu zdrowotnego i statycznego drzewa umożliwiające ocenę zagrożenia dla ludzi i mienia, to najczęstsze cele diagnostyczne, które wykorzystuje się w analizie drzewostanu miejskiego.
PL
Reakcje drzewa na negatywne czynniki są efektem naturalnych przystosowań oraz próbą pokonywania i minimalizacji ich skutków Oznakami tego zajmuje się dziedzina zwana symptomatologią.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.