Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W okresie, w którym największe prędkości jazdy pociągów pasażerskich nie przekroczyły 160 km/h, do hamowania pociągów był stosowany niemal wyłącznie samoczynny hamulec powietrzny, najczęściej klockowy. Stopniowe wprowadzenie na liniach głównych pociągów o prędkościach 200 km/h, a nawet ponad 300 km/h stało się możliwe dzięki pojazdom trakcyjnym napędzanym elektrycznymi silnikami. Hamowanie pociągów od tak dużych prędkości wyłącznie hamulcami powietrznymi powodowałoby nadmierne wydłużanie drogi hamowania. Stało się więc konieczne stosowanie w takich pociągach dwóch rodzajów hamulców, z równoczesnym doskonaleniem układów ich sterowania i wprowadzaniem automatycznych urządzeń umożliwiających optymalne wykorzystywanie współdziałających hamulców.
PL
Celem wszystkich prac konstrukcyjnych dotyczących współpracy zestawów kołowych z torem zarówno na liniach głównych - o długich odcinkach prostych z nielicznymi łukami o promieniach rzędu kilku kilometrów, umożliwiających jazdę z dużymi prędkościami, jak i na liniach krętych z licznymi łukami o małych promieniach, na których dopuszczalne prędkości są znacznie mniejsze, jest: zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, zmniejszenie sił, zwłaszcza poprzecznych, działających w układzie koło-szyna, zwiększenie trwałości powierzchni tocznych i obrzeży kół oraz szyn, zmniejszenie emisji hałasu tocznego.
PL
Od ponad 40 lat obserwuje się na kolejach wielu krajów stopniowy wzrost prędkości jazdy pociągów pasażerskich na konwencjonalnych torach od 160 km/h do osiąganych obecnie prędkości przekraczających 300 km/h. Stało się to możliwe dzięki wynikom licznych prac teoretycznych i doświadczalnych, koncentrujących się wokół rozwiązywania problemów wynikających ze znacznego wzrostu obciążeń dynamicznych przy współpracy kół z szynami w zakresach dużych prędkości jazdy.
PL
Uzyskanie prędkości dużych rzędu 300 km/h z pociągiem o masie np. 450 t wymaga zainstalowania mocy około 8000 kW. Aktualnie eksploatowane i budowane w Europie lokomotywy elektryczne są prawie wyłącznie typu BoBo, przy czym ich moce, ze względu na możliwość zabudowy silników trakcyjnych bezkomutatorowych w czteroosiowych podwoziach, nie przekraczają 6400 kW, a masy 87 t. Są to więc lokomotywy ciężkie o naciskach osi do 220 kN, przez co ze względów dynamicznych i współpracę z torem, ich prędkości konstrukcyjne nie przekraczają 220 do 230 km/h.
EN
The paper, coveringonly the mechanical questions, presents a brief description of sets and construction characteristics of some European high speed trains that differ in their constructions. The table presented contains the data which characterise the 12 chosen sets. Reaching high rate of speed on conventional rail trachs depends a great deal on the bogie construction. The examples of varions constructions of such bogies are illustrated and described at the end of the paper.
PL
PKP podstawowo eksploatuje dwie serie lokomotyw elektrycznych typu BoBo z silnikami prądu stałego obsługujące pociągi pośpieszne i ekspresowe z prędkościami powyżej 125 km/h - EPO8 i EPO9. Uzupełnieniem jest lokomotywa serii EPO5 - najstarsza, już wycofywane z eksploatacji, jednak w tym artykule nie został pominięty opis jej mechanizmu napędowego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.