Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Unia Europejska nałożyła na kraje członkowskie twarde zobowiązania w zakresie wymaganych poziomów recyklingu. W trwającej od miesięcy dyskusji o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i systemach kaucyjnych nie możemy zapominać o tym, do czego te systemy mają prowadzić – nadrzędnym celem unijnych wytycznych jest bowiem osiągnięcie zamkniętego obiegu gospodarki odpadami.
PL
W maju Ministerstwo Klimatu i Środowiska wpisało do wykazu prac legislacyjnych projekt ustawy dotyczącej zmian w gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Przedstawiono tam główne założenia dokumentu, co nie daje jednak pełnego obrazu planowanych zmian. To niepokojące tym bardziej, że MKiŚ zapowiedziało przedstawienie pełnego projektu ustawy dopiero na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku, co oznacza, że realne zmiany w systemie zobaczymy najwcześniej w 2023 r. To bardzo późno, zważywszy na obowiązujące Polskę unijne wytyczne dotyczące osiągnięcia kolejnych poziomów recyklingu.
PL
W Polsce trwają właśnie konsultacje publiczne projektu ustawy wdrażającej założenia unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. Single-Use Plastics Directive). Co zaskakujące, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska projekt nie odzwierciedla w pełni unijnych wytycznych, pomijając całkowicie postanowienia dyrektywy dotyczące butelek plastikowych na napoje, w tym przede wszystkim kwestię rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za opakowania oraz systemu kaucyjnego. To istotny brak, który może spowodować, że unijnych wytycznych nie uda się wdrożyć w pełni i w wyznaczonym na to terminie.
PL
Zbyt wolne tempo prac legislacyjnych i koncepcyjnych w ministerstwach, brak pełnej wiedzy o problemie i wadliwy system raportowania danych – to tylko niektóre ograniczenia oddalające nas od wdrożenia w Polsce zamkniętego obiegu odpadów, jakie wypunktowała Najwyższa Izba Kontroli, badając sposób gospodarowania odpadami komunalnymi z tworzyw sztucznych na przykładzie pięciu województw (dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie i śląskie).
PL
Nowoczesne sposoby gospodarowania odpadami, stosowane w różnych krajach europejskich, oraz coraz bardziej wyśrubowane wymagania dotyczące poziomów zbiórki odpadów i recyklingu powodują, że konieczne staje się wdrażanie najlepszych praktyk i rozwiązań. Niebagatelną rolę w gospodarce odpadami odgrywają efektywne systemy depozytowe – jako część większego systemu gospodarowania odpadami.
PL
Dyskusja nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP), tocząca się w Polsce już od lat, wciąż wywołuje wiele emocji. Jednak szczególnie interesującym, a jednocześnie stosunkowo nowym aspektem tego zagadnienia jest system depozytowy. Nic tak nie rozgrzewa konferencyjnych dyskusji jak pytanie, czy w Polsce taki system należy wprowadzić. Jednocześnie coraz częściej pojawiają się komentarze, że po prostu nie mamy innego wyboru.
PL
Wydaje się, że w czasie pandemii koronawirusa świat się zatrzymał. Spędzając w domach długie godziny, czekamy na powrót do „normalnego życia”. Jednocześnie jest wiele dziedzin życia, które nie zostały zamrożone w związku z pandemią, a jedną z nich jest gospodarka odpadami. Wciąż produkujemy śmieci i wciąż oczekujemy, że ktoś je odbierze i zagospodaruje.
PL
Coraz wyższe poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych są wynikiem chęci zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko. Kluczowa kwestią nie jest więc zebranie odpadów, a zapewnienie ponownego użycia tych opakowań lub poddanie ich recyklingowi. Spotkanie branży, takie jak 10. Międzynarodowa Konferencja „Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów”, nie tylko pozwala na zdobycie nowej wiedzy w zakresie gospodarowania odpadami, ale także jest okazją do wymiany opinii i przemyśleń na temat całego rynku. Interesującą częścią tegorocznej Konferencji były dyskusje i prezentacje dotyczące systemów rozszerzonej odpowiedzialności producentów za produkty w opakowaniach oraz za produkty z tworzyw sztucznych.
PL
Wielkimi krokami zbliża się termin 5 lipca 2020 r. - oznaczający transpozycję przepisów unijnego Pakietu Odpadowego do polskiego prawa, a tym samym zmianę schematu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za wprowadzane na rynek opakowania.
PL
Połowa aluminium produkowanego w Europie jest wytwarzana z metalu poddawanego recyklingowi. Wynika to z fizycznych właściwości tego metalu, gdyż raz rafinowany może być następnie wielokrotnie przetapiany bez utraty swoich właściwości. W Polsce zbieranych i poddawanych recyklingowi jest ponad 80% puszek trafiających do obiegu, co w systemie bezkaucyjnym jest bardzo wysokim wynikiem. Przyjęcie przez organy Unii Europejskiej Pakietu Odpadowego1 w pierwszej połowie 2018 roku zintensyfikowało dyskusję na temat gospodarki odpadami w Polsce. Dyskusja ta objęła także problematykę gospodarowania odpadami opakowaniowymi i zasady rozszerzonej odpowiedniości producenta w odniesieniu do opakowań, obecnie regulowaną przez Ustawę z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (t.j. DzU z 2018 r. poz. 150, dalej jako: „ustawa opakowaniowa”).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.