Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
System gospodarki odpadami komunalnymi, jaki do tej pory udało się zbudować w Polsce, pozwolił na realizację celów wyznaczonych na 2015 r. prawie w całej Polsce. Przynajmniej tak wynika ze sprawozdań przedkładanych marszałkom województw. Czy tak jednak jest faktycznie, można mieć wątpliwości.
PL
Podczas majowych obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 w Katowicach w dyskusji panelowej poświęconej gospodarce odpadami w nowych realiach pojawił się postulat dotyczący ograniczenia selektywnej zbiórki odpadów „u źródła”. Jako uzasadnienie zgłoszono obawę o zagrożenie poważnym niedociążeniem budowanych lub rozbudowywanych instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów!
PL
Minął prawie rok od rozstrzygnięcia przez gminy przetargów na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Można się więc pokusić o wstępną ocenę skutków podjętych wówczas decyzji i wyciągnięcie odpowiednich wniosków – mając na uwadze fakt, że niektóre gminy już muszą myśleć o przygotowaniach do następnych przetargów.
PL
Od kilku miesięcy w naszym kraju wdrażany jest nowy system gospodarki odpadami. Na generalną ocenę, opartą na wiarygodnych danych statystycznych, musimy jeszcze poczekać, ale już teraz ujawniły się niektóre problemy, dla których rozwiązania mogą nie wystarczyć wykorzystywane dotychczas metody i technologie.
PL
Ustawa z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 152, poz. 897) wprowadziła do ustawy o odpadach definicję regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), wyszczególniając wśród tego typu obiektów m.in. instalacje do termicznego przekształcania odpadów oraz instalacje zapewniające mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych (MBP).
PL
Opublikowany jesienią 2011 r. komentarz do nowelizacji ustaw "odpadowych" opatrzony został tytułem "Nadzieje i wątpliwości" ("Przegląd Komunalny" 11/2011). Może warto z dzisiejszej perspektywy, po kilkunastu miesiącach prób wdrażania nowych rozwiązań, zastanowić się, czy - w świetle zdarzeń i decyzji podejmowanych ostatnio przez samorządy - spełniły się wszystkie nadzieje i rozwiane zostały wszystkie wątpliwości?
PL
Instalacje regionalne, zdefiniowane w art. 4 ust. 1 Ustawy z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw,mają odgrywać kluczową rolę w zreformowanym systemie gospodarki odpadami. Nie tylko parametry techniczne tych instalacji, warunkujące zdolność do osiągania wymaganych poziomów przetwarzania odpadów, ale także sposób ich funkcjonowania w systemie, a nawet ścieżka dojścia do statusu instalacji regionalnej będą miały istotny wpływ na koszty całego systemu, a tym samym na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców.
PL
Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest od dawna oczekiwanym narzędziem i ogromną szansą na zbudowanie nowoczesnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Na pytanie: czy potrafimy je optymalnie wykorzystać?, trudno obecnie w sposób odpowiedzialny udzielić twierdzącej odpowiedzi. Podstawowym problemem staje się bowiem interpretacja zapisów tej ustawy, która dokonywana jest w sposób zróżnicowany, a w niektórych sytuacjach zasługujący na określenie "swobodny".
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.