Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Przedstawiono wyniki badań wpływu składu pasty drukarskiej, warunków dogrzewania oraz rodzaju surowca włókienniczego na efekty druku wypalanego. Odpowiednio dobrane warunki pozwalają na właściwe przeprowadzenie karbonizacji i usuwania zniszczonego składnika wiskozowego z mieszankowej przędzy poliestrowo- i poliamidowo-wiskozowej w miejscach nadruku.
EN
(A) (46:54) polyester–viscose white, (B) (50:50) polyamide–viscose black, and (C) (88:8:4%) viscose–PA–Lycra white fabrics were printed with white burnout pastes by using guartype thickeners (Diagum A8, Prisulon DCA) and glycerol, 80 g/kg. At 160 g/kg paste, Al2(SO4)3 etched satisfactorily the A and less so the B-fabric. At 140 g/kg, large openwork, but not precise and min. areas, were easy to etch. In the printed areas, Hunter’s white index of the A-fabric fell from 82.9 to 41– 51.8 at 160°C, and to 21.6–43.5 at 170°C (in 3-min. setting), at various paste compns. The thickeners gave permanent noncoagulating pastes. For the C-knits, each paste was unsatisfactory and required as much Al2(SO4)3 as 200 g/kg to promote carbonization of cellulose. A penetrant added to the paste and a suitable washing agent improved penetration of the paste and spalling of viscose degradation products.
PL
Niniejszy referat prezentuje doświadczenia związane z wykonanymi w latach 2004, 2005 retrofitami turbin parowych w Elektrowniach Seinajoki i Tahkoluoto w Finlandii. Retrofit turbiny ciepłowniczo-kondensacyjnej o mocy 130 MW dostarczonej w roku 1990 przez firmę Skoda obejmował wymianę na nowe: bloku wewnętrznego części wysokoprężnej i łożyska oporowo-nośnego. Drugi z prezentowanych projektów dotyczy retrofitu części wysokoprężnej i części średnioprężnej turbiny kondensacyjnej K-240-184 dostarczonej w roku 1976 przez LMZ. Modernizując części WP w obu przypadkach zastosowano ołopatkowanie typu reakcyjnego. Retrofit części SP w El. Tahkoluoto wykonano wykorzystując technikę akcyjną. Przeprowadzone modernizacje pozwoliły na uzyskanie znaczących przyrostów sprawności i poprawy stanu dynamicznego turbin, a w przypadku turbiny w El. Tahkoluoto także na uzyskanie odbudowy żywotności części WP i SP. Przedstawione przykłady stanowią kolejne i ważne pozycje listy referencyjnej ALSTOM Power Sp. z o. o. w zakresie retrofitów i modernizacji turbin parowych. Na liście tej w okresie 1992-2005 znalazło się ponad 80 pozycji. Ponad 80 % spośród nich to projekty modernizacyjne wykonane w polskich elektrowniach - w większości na maszynach dostarczonych przed laty przez Zakłady Mechaniczne ZAMECH w Elblągu. W ostatnich latach stopniowo wzrasta udział projektów realizowanych w elektrowniach zagranicznych i dotyczących turbin dostarczonych przez innych producentów. To kolejny stopień wtajemniczenia i kolejne szansę. Rosnąca konkurencja zarówno na rynku energii elektrycznej jak i konkurencja na rynku dostaw retrofitów i modernizacji turbin parowych sprzyjają podejmowaniu wyzwań. Retrofity i modernizacje to jeden z ważnych kierunków rozwoju sektora energetycznego na początku dwudziestego pierwszego wieku.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.