Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Hałas definiowany jest jako wszelkie niepożądane, uciążliwe dźwięki oddziaływujące na zmysł i narząd słuchu oraz na inne zmysły i części organizmu człowieka. Hałas, podobnie jak inne dźwięki, to drgania wprawionych w ruch cząsteczek powietrza rozchodzące się w postaci fal akustycznych.
PL
W artykule przedstawiono sposób postępowania przy ocenie zagrożenia akustycznego w środowisku pracy. Metoda została omówiona na przykładzie kotłowni zakładu energetycznego, dla której został opracowany program ochrony przed hałasem wraz z oceną przewidywanego efektu akustycznego dla przyjętego harmonogramu prac wyciszających.
EN
The article presents the way of acting while assessing the risk of an excessive noise at the work environment. This method was described using the example of a boiler house power station for which there was prepared a noise protection programme together with an estimated acoustic effect on adopted schedule of a noise reduction.
PL
Dążenie Polski do wejścia w struktury Unii Europejskiej wymusza przeprowadzenie wielu działań dostosowawczych w różnych dziedzinach gospodarki. Równocześnie realizowany jest proces legislacyjny. Jednym z elementów podlegających nadzorowi jest problem ochrony środowiska naturalnego (ekologia) oraz ochrony środowiska pracy. Prace harmonizacyjne prowadzone są wspólnie z nauką polską, reprezentowaną przez liczne instytuty uczelniane i resortowe. Również i Instytut Techniki Cieplnej w Łodzi, zgodnie z zakresem swojej działalności, realizuje program prac mających za zadanie poprawę warunków środowiska pracy oraz ochronę środowiska naturalnego. Jednym z czynników powodujących zanieczyszczenie środowiska jest hałas - towarzyszący człowiekowi w miejscu pracy, w domu i na ulicy. Ilość osób narażonych na hałas o ponadnormatywnym poziomie rośnie. Według badań Instytutu Medycyny Pracy około 20% zatrudnionych pracowało w narażeniu na szkodliwe czynniki fizyczne i chemiczne powyżej NDN, przy czym w strukturze narażenia dominuje hałas. Instytut Techniki Cieplnej przed wielu laty włączył się do szeroko rozumianych działań proekologicznych. Laboratorium Badań Akustyki Technicznej realizuje badania atestacyjne, diagnostyczne maszyn i urządzeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.