Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Europejska polityka w sprawie wody ma swoje początki w latach 70. XX w. Pierwszy Program Środowiskowy obejmował okres od 1973 do 1976 roku. Pierwsza dyrektywa dotyczyła wód powierzchniowych (1975 r.), a w 1980 roku legislacja objęła również wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (80/778/EEC). Wówczas obowiązkiem kontroli zostały objęte 62 parametry jakościowe. Wdrożenie norm jakości wody to poważny krok w polityce ochrony zdrowia. Niestety, mimo niewątpliwych korzyści płynących z przyjętego prawa, okazało się, że ma ono wiele wad związanych z trudnością unifikacji legislacji krajów członkowskich, z różnicami w jakości wody surowej. W dodatku znaczący postęp w nauce i technologii spowodował, że szybko stała się nieaktualna. Pod koniec lat 90. rozpoczęto więc prace nad nową dyrektywą, która została uchwalona przez Radę Unii Europejskiej 3 listopada 1998 roku. Jej celem jest zapobieganie zanieczyszczenia wody przeznaczonej do konsumpcji przez ludzi. Poprawiono zapisy dotyczące standardów oraz zmniejszono liczbę obowiązkowych parametrów kontrolnych, zredukowano, na przykład, dopuszczalne wartości dla miedzi (z 3 do 2 mg/l), niklu, ołowiu (w dwóch etapach do 10 ug/l). Innym istotnym celem stało się również zredukowanie produktów ubocznych dezynfekcji poprzez zaostrzenie norm chlorowania.
PL
Dziś możliwość zdalnego odczytu wodomierzy jest niemalże nieograniczona. Pojawiają się także coraz skuteczniejsze metody obróbki danych, które umożliwiają porządkowanie olbrzymich zbiorów i wydobywanie z nich prawidłowści. Informacje, które można pozyskać są coraz dokładniejsze i gotowe do wykorzystania w praktyce przez przedsiebiorstwa wod-kan.
PL
Niezwykle istotnymi narzędziami potrzebnymi przy opracowywaniu Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym są różne dokumenty przygotowywane wcześniej, takie jak mapy obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, mapy zagrożenia i mapy ryzyka powodziowego.
EN
Flood directive has been implemented in all EU countries according the same methodology. However rivers basin districts and countries use different approaches and developed products have specific characteristics. Flood Risk Management Plans depend on already existing databases and analysis in the Member States, like flood hazards maps, flood risk maps but also local documents, chronicles and studies concerning floods from sea, lakes and rivers.
PL
Powstały już pierwsze w historii Unii Europejskiej plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Kolej na plany zapobiegania skutkom suszy, która to w Europie stała się jednym z przejawów zmian klimatu.
PL
Plany Gospodarowania Wodami na obszarach dorzeczy to najważniejsze dokumenty wymagane od krajów UE przez ramową dyrektywę wodną. Warto więc wiedzieć, co w nich jest i jaki mają wpływ na sektor komunalny.
PL
Wszystko zaczęło się 10 lat temu właśnie tu, w Berlinie... stwierdził Olivier Schmoll ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas otwarcia marcowej konferencji na temat Planów Bezpieczeństwa Wody (Water Safety Plans - WSP). Inicjatorami podsumowania dotychczasowych osiągnięć w budowaniu WSP w Europie była Niemiecka Federalna Agencja Środowiskowa (UBA), Europejskie Biuro WHO, Międzynarodowa Organizacja Wodna (IWA), Berlińskie Centrum Wiedzy o Wodzie (KWB), Europejska Federacja Narodowych Organizacji Usług Wod-Kan EUREAU oraz Niemiecka Organizacja Naukowo-Techniczna Gazu i Wody (DVGW).
PL
Republika Federalna Niemiec jest największym krajem Unii Europejskiej, zajmuje powierzchnię 357 123,50 km2, a liczba mieszkańców przekracza 80 milionów. W zakresie gospodarowania wodami, mimo wielu lokalnych różnic, może być wzorem dla pozostałych krajów członkowskich.
PL
Francja jest jednym z tych krajów, w którym rozpoczął się projekt o nazwie Unia Europejska. To państwo o bogatej historii, zaawansowane cywilizacyjnie (piąty najlepiej rozwinięty kraj świata), będąc kolebką największych przedsiębiorstw związanych z sektorem wodnym jest również mocarstwem na rynku wodociągowo - kanalizacyjnym. Ma ponad 63 min mieszkańców, a powierzchnia Francji metropolitalnej, czyli części znajdującej się w Europie, wynosi ponad 500 000 km2.
PL
Republika Estońska ma 149 miejsce na świecie pod względem liczby ludności oraz zajmuje tylko 45 226 km2 powierzchni. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Estonii pochodzą z około 8000 Ramm-Szatkiewicz roku p.n.e. Samo państwo jest jednak młode, po wiekach podległości duńskiej, szwedzkiej, niemieckiej, rosyjskiej, uzyskało niepodległość dopiero po I Wojnie Światowej. Niestety na krótko, gdyż później stało się republiką Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich aż do 1991 roku. Sytuacja kraju zmieniła się zdecydowanie, gdy zostało członkiem Unii Europejskiej i NATO w 2004 roku. Administracyjnie Estonia dzieli się na 15 prowincji, włączając przepiękne bałtyckie wyspy Saremę, Hiiumę i ponad 1500 drobnych, w większości niezamieszkałych.
PL
Republika Austrii jest federacją 9 krajów związkowych tzw. landów oraz miasta Wiedeń, pod wieloma względami porównywalnego do Warszawy. W stolicy mieszka 1,7 min mieszkańców, co stanowi jedną piątą ludności Austrii. Landy dzielą się na 85 powiatów i 15 miast. Powiaty dzielą się na 2368 gmin, są to więc często obszary o małej powierzchni i ludności nie przekraczającej 1000 mieszkańców.
PL
W grudniu 2011 roku Komisja Europejska opublikowała projekt dyrektywy w sprawie kontraktów na koncesję. Koncesją jest partnerstwo podmiotów, w którym usługodawca eksploatuje, utrzymuje lub rozbudowuje infrastrukturę (porty, wodociągi, parkingi, drogi) albo dostarcza usługi użyteczności publicznej takie jak dostawa energii, wody, gazu itp.
PL
Malta jest małym, wyspiarskim państwem na skraju Europy. Od 2004 roku należy do Unii Europej, a od 2008 r. - do strefy euro. Archipelag składa się z trzech zamieszkałych wysp: Malta, Gozo i Comino oraz wielu bezludnych wysepek położonych blisko siebie. Powierzchnia największej wyspy jest mniejsza od powierzchni Warszawy, liczba ludności kraju przekracza 400 000, a gęstość zaludnienia jest bardzo wysoka, gdyż wynosi 1250 mieszkańców/km2. W dodatku w sezonie letnim więcej jest tu turystów niż tubylców. Opady roczne raczej nie przekraczają 550 mm i nie występują naturalne zbior-niki powierzchniowe. Problem racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi jest więc poważnym wyzwaniem. Malta znajduje się na liście 10 najuboższych w wodę krajów, dlatego niezwykłą wagę przykłada się tu do niekonwencjonalnych metod jej pozyskiwania, takich jak odsalanie wody morskiej, całkowita retencja opadów, odzysk ścieków oczyszczonych, wykorzystanie wody szarej, czyli wytwarzanej w czasie domowych procesów, takich jak mycie naczyń, kąpiel, pranie.
PL
Po okrutnej wojnie początku lat 90. XX wieku, Półwysep Bałkański szybko się rozwija i reorganizuje. Pierwszym krajem byłej Jugosławii, który przystąpił do Unii Europejskiej była Słowenia, a pierwszego lipca br. Unia przyjęła do swojego grona 28. kraj członkowski - Chorwację: dobrze nam znaną ze względu na piękne wybrzeże i wakacyjne podróże polskich turystów mające swój historyczny początek jeszcze w Jugosławii.
PL
Artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wiosną br., dotyczących wiedzy i świadomości społeczeństwa europejskiego na temat stanu wód w Unii Europejskiej. Badania zostały przeprowadzone na potrzeby opracowania "Blueprint to Safeguard Europe's Water Resources", które ma być wsparciem merytorycznym oceny wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej w krajach Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.