Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
PL
Innowacje to we współczesnym świecie podstawowy warunek nie tylko rozwoju, ale czasem po prostu utrzymania się na rynku. Celem opracowania jest określenie, w jaki sposób czynniki otoczenia wpływają na działalność innowacyjną. Nie ulega wątpliwości, że innowacje mają aspekt wielowymiarowy oraz mają duży wpływ na rozwój gospodarczy, nie tylko poszczególnych regionów, ale i całe j gospodarki.
EN
Innovation is in the modern world the basic condition not only of development, but sometimes simply of staying on the market. The aim of the study is to determine how the environmental factors affect innovative activity. There is no doubt that innovations have a multidimensional aspect and have a big impact on economic development, not only of individual regions, but also of the entire economy.
PL
Celem opracowania jest analiza efektów działania specjalnych strefach ekonomicznych oraz przedstawienie znaczenia innowacji w ich funkcjonowaniu. Podstawowym celem utworzenia specjalnej strefy ekonomicznej jest przyspieszenie rozwoju gospodarczego w tych częściach kraju, w których istnieją strefy. Prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej wiąże się z jednej strony z obowiązkiem posiadania określonego prawem zezwolenia; z drugiej natomiast umożliwia czerpanie korzyści z wielu przywilejów niedostępnych dla przedsiębiorców prowadzących działalność poza wydzielonym terytorium strefy.
EN
The purpose of this paper is an analysis of the effects of functioning the Special Economic Zones and show of the importance of innovation in their functioning. The primary objective of the creation of a special economic zones is to raise economic development in these parts of the country, where zones exist. Economic activities in the special economic zone is associated with one hand, with obligation of a particular law permits, on the other, enables to benefit from many privileges not available to entrepreneurs doing business outside of the separate territory of the zone.
PL
Sieci sensorowe, przeznaczone do zbierania danych dotyczących środowiska oraz do lokalizacji i śledzenia obiektów poruszających się w przestrzeni, powinny być optymalizowane ze względu na wymagany jak najdłuższy czas nieprzerwanej pracy jej węzłów oraz jak największą skuteczność przesyłania zbieranych danych. W artykule przedstawiono matematyczne odwzorcowanie i analizę systemu sieci przedstawioną w formie programu liniowego, określającego czas nieprzerwanej pracy sieci oraz analizę przepustowości dla dwóch modeli sieci, jak również dla różnych algorytmów śledzenia ruchomych obiektów. Przedstawiono także przykład symulacji pracy sieci.
EN
Wireless sensor networks can be used for localization and tracking of moving targets. The article presents mathematical analysis of lifetime and throughput for two types of network structures and different algorithms used. Valuation of results obtained is presented.
4
Content available remote Serwonapędy w automatyce przemysłowej i robotyce
PL
Celem artykułu jest przedstawienie różnych rozwiązań serwonapędów stosowanych w automatyce przemysłowej w maszynach i liniach produkcyjnych, najczęściej do realizowania dokładnie kontrolowanego ruchu obrotowego. Serwonapęd zawiera trzy podstawowe elementy pracujące w pętli sprzężenia zwrotnego: sterownik, silnik i enkoder. W poniższym artykule skupiono się na przedstawieniu różnych rozwiązań sterowników i silników, zależnie od przeznaczenia serwonapędu.
PL
W artykule przedstawiono metody wyznaczania błędu pomiaru różnicy temperatury dla par czujników platynowych. Szczególnie dotyczy to ciepłomierzy składanych, w których taka para jest poddawana procesowi legalizacji. Przedstawione sposoby analizy, chociaż same nie są dopuszczone przez odpowiednie normy, mogą być zastosowane jako pomocnicze. Takie zastosowanie tych metod w procesie legalizacji ciepłomierzy może znacznie skrócić czas wykonywania tej procedury i zmniejszyć jej koszt.
EN
Methods of measurement errors analysis for pairs of platinum temperature sensors are presented. The methods are especially actual for heat meters with a pair of temperature sensors which must be separately validated. Presented methods are not allowed for validation purposes but can be helpful in shortening procedures of validation.
6
Content available remote Napędy elektryczne dla przemysłu spożywczego
PL
Podstawowe elementy urządzeń stosowanych do przetwarzania, produkcji i pakowania produktów żywnościowych to różnego typu silniki elektryczne i systemy napędów, między innymi motoreduktory, silniki synchroniczne trójfazowe, silniki asynchroniczne, silniki z magnesami trwałymi i serwonapędy. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest określane przez producenta przeznaczenie: do pracy na liniach produkcji żywności. W związku tym muszą one spełniać szczególne wymagania, na przykład Europejskiej Dyrektywy Maszynowej 2006/42/EC. W artykule zostaną przedstawione różne cechy silników napędowych, decydujące o ich przydatności dla przemysłu spożywczego, wraz z licznymi przykładami wykonania.
7
Content available remote Kurtyny i skanery bezpieczeństwa
PL
W stosowanych obecnie systemach bezpieczeństwa maszyn funkcję czujników najczęściej pełnią elementy optoelektroniczne. Należą do nich przede wszystkim kurtyny i bariery świetlne oraz skanery laserowe, których zadaniem jest sprawdzać, czy w strefie niebezpiecznej nie znajduje się człowiek.
8
Content available remote Czujniki przemysłowe z bezprzewodową transmisją danych
PL
Celem artykułu jest przedstawienie różnych rozwiązań transmisji bezprzewodowej stosowanych w automatyce przemysłowej do przesyłania danych z czujników. Wyłączono z tego przeglądu szeroką gamę systemów monitoringu środowiska, w których przestrzeganie niezawodności i terminowości dostarczania danych nie jest tak bezwzględnie wymagane jak w sterowaniu urządzeniami produkcyjnymi. W związku z tym pominięto także zastosowania systemów transmisji bezprzewodowej Wi-Fi i Bluetooth, będących w powszechnym użyciu domowym i biurowym, oraz systemów GSM/GPRS i UMTS, w przypadku których stosowanie uzależnione jest od działań dostawcy usług.
9
Content available remote Systemy komunikacji przemysłowej w automatyce
PL
Infrastruktura sieciowa i Internet to elementy, bez których współcześnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, zwłaszcza dużej firmy produkcyjnej. Aby spełnić rosnące wymagania branży przemysłowej odnośnie kompaktowości, zwiększania bezpieczeństwa, szybkości i niezawodności oraz redukcji kosztów, producenci komponentów sieciowych opracowują wciąż nowe rozwiązania i produkty, które zmierzają w kierunku miniaturyzacji i obniżenia cen urządzeń magistralnych, uproszczenia instalacji oraz zwiększenia wydajności.
10
Content available remote Systemy i elementy wizyjne w automatyce
PL
W panoramie systemów wizyjnych stosowanych dziś na liniach produkcyjnych jedną z najliczniej reprezentowanych grup elementów są czujniki optyczne. W artykule przedstawiono przegląd tej bardzo różnorodnej grupy wśród składników systemów wizyjnych oraz kierunki rozwoju w tej dziedzinie techniki na przykładach najnowszych produktów oferowanych na rynku.
PL
Wśród wielu ciekawostek pokazanych na tegorocznych targach hanowerskich niewątpliwie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się rozwiązania bazujące na idei augmented reality, jak również te ukierunkowane na komunikację poprzez zmysł dotyku. Na targach nie zabrakło również nowości z dziedziny komunikacji bezprzewodowej, sieci przemysłowych, bezpieczeństwa oraz osprzętu dla automatyki.
12
Content available remote Sterowniki PLC - przegląd rynku
PL
Sterowniki przemysłowe to obecnie duża i różnorodna grupa urządzeń automatyki. Zaliczają się do niej zarówno proste programowalne przekaźniki, sterowniki PLC w różnych wersjach: kompaktowe, modułowe i oddalone stacje, jak i sterowniki magistral przemysłowych, sterowniki robotów, sterowniki napędów, sterowniki bezpieczeństwa i sterowniki PAC lub PAD do zastosowań wymagających komputerów przemysłowych.
PL
Koncepcja Web 2.0, której założeniem było zapewnienie indywidualnym użytkownikom możliwości samodzielnego tworzenia i projektowania serwisów sieciowych, może okazać się skutecznym rozwiązaniem problemów także dla małych firm, zarówno tych zajmujących się sprzedażą technologii informatyczno-komunikacyjnych ICT (od ang. Information and Communication Technologies) jak i zajmujących się produkcją, dostawą czy serwisowaniem urządzeń. W ramach pomocy technicznej i wsparcia po sprzedaży mogą to być: konserwacja w zakresie dostosowanym do stanu technicznego produktu, rozwiązywanie problemów eksploatacyjnych, rekonfiguracja urządzeń, itp. Obecnie wiele firm musi zapewniać wydajną realizację takich usług na całym świecie. Wymaga to więc od nich stosowania takich technologii ICT, które umożliwiają płynne przejście z aktualnie dostępnego zakresu obsługi (głównie na poziomie lokalnym) do usług świadczonych na rynku globalnym, a częściowo także w "świecie wirtualnym". Niniejsza praca przedstawia aktualne stadium rozwoju zastosowań technologii ICT do wsparcia współpracy pomiędzy dostawcami a klientami, ze szczególnym uwzględnieniem nowych narzędzi i potencjału tkwiącego w koncepcji Web 2.0 oraz próbę określenia celów możliwych do realizacji na tym etapie przez prace badawcze w dziedzinie ICT.
EN
Web 2.0 principles promote service building and composition on individual level. Now it is expected that future developments would continue the move from the service composition at individual level of Web 2.0 to company and also small enterprises acting on the global market. It could be: ICT and service engineering vendor small and medium enterprises (SMEs), equipment manufacturer SMEs and user SMEs need to extend their products with different product & customer support services, such as: condition based maintenance, problem solving, equipment reconfiguration services etc., and to be able to cost–effectively provide these services to customers distributed worldwide. For this purpose users need Information and Communication Technologies (ICT) solutions, which will allow smooth transition from the current (mostly locally oriented) service provision, to provision of services at global market, partly in 'virtual world'. The paper presents current state of application for ICT based supplier-customer collaboration, with the special attention for the new tools and possibilities which are available within the Web 2.0 concept and approaches to define objectives actually possible to be fulfilled by ICT research.
PL
Bezprzewodowe sieci sensorowe, ze względu na rozmieszczenie ich elementów w terenie, są narażone na szereg zagrożeń. Zagrożenia te mogą wynikać ze świadomych akcji ludzi starających się ją nielegalnie wykorzystać lub unieszkodliwić takich, jak ataki terrorystyczne, podsłuchiwanie transmisji, czy podszywanie się pod użytkownika. Mogą one jednak być rezultatem zakłóceń środowiskowych takich, jak silny sygnał radiowy lub pożar. Sieci sensorowe w większości zastosowań mają ograniczone zasoby energii i możliwości obliczeniowe węzłów w porównaniu do kablowych sieci informatycznych. Tym ambitniejsze staje się zadanie zapewnienia im bezpiecznej pracy, w taki sposób, by nawet przy problemach ze środowiskiem lub podczas wrogich atakaów ludzi mogły spełniać swoją zasadniczą funkcję zbierania danych z czujników i przesyłaniu tych danych użytkownikowi zgodnie z jego potrzebami. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie, w różnych dziedzinach działań człowieka, na sieci sensorowe powstaje w ostatnich latach wiele prac naukowych dotyczących systemów zapewniających ich bezpieczną pracę. Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie czytelnikom, a szczególnie projektantom systemów wykorzystujących sieci sensorowe, efektów tych prac oraz usystematyzowanie problemów w tej dziedzinie. W pracy przedstawiono podstawowe cechy najczęściej spotykanych ataków oraz techniki stosowane w sieciach sensorowych dla uzyskania bezpieczeństwa protokołu komunikacji, zabezpieczenia stacji bazowych przed identyfikacją i atakiem. Całkowita anonimowość jest niemożliwa, ale opisano sposoby uzyskania kompromisu między anonimowością a potrzebami systemu monitorowania. Opisano techniki wykrywania intruzów w sieci i udaremniania ataku złośliwym węzłom, które zdobyły już jeden lub kilka kluczy kryptograficznych zaatakowanej sieci oraz techniki bezpiecznego grupowania danych. Następnie przedstawiono sposoby obrony przed fizycznymi atakami, techniki wykrywanie ataków i na zakończenie perspektywy w tej dziedzinie.
EN
Wireless sensor networks are exposed to danger of attacks from people and from environment. Sensor nodes often have limited computation and communication resources and battery power. The resource constraints and security issues make designing mechanisms for safety of communication in large sensor networks particularly challenging. The growing research activity in the field of wireless sensor network security is very interesting for designers of data acquisition systems. Familiarity with the current publications in this field will be greatly helpful. In the paper major topics in wireless sensor networks security are presented. Next, classification of attacks, and known corresponding defensive measures are discussed. In the conclusion the perspectives for building a safe mobile sensor networks are introduced.
15
Content available remote Komputery w automatyce przemysłowej – przegląd wybranych rozwiązań
PL
Rynek komputerów przemysłowych rozwija się bardzo dynamicznie ze względu na szerokie możliwości akwizycji i przetwarzania danych, zdalną współpracę w sieciach przemysłowych (liczne interfejsy komunikacyjne), łatwą rozbudowę oraz proste programowanie. Obecnie, wobec rosnącej konkurencji w tej branży możliwości wyboru odpowiedniego sprzętu są ogromne.
16
Content available remote Systemy produkcyjne na targach AUTOMATICA 2010
PL
Zarówno organizatorzy, jak i wystawcy ocenili targi jako bardzo udane. Wszyscy podkreślali znacznie większy udział zwiedzających spoza Niemiec i wśród nich wyższą niż dawniej rangę gości. Można przyjąć, że jest to też sygnał o początku wychodzenia z kryzysu, gdyż wystawcy podkreślali w swoich wypowiedziach większą niż na poprzedniej edycji targów liczbę zawartych kontraktów.
17
Content available Czujniki i sensorowe systemy pomiarowe
PL
W artykule przedstawiono tendencje rozwojowe w dziedzinie sensorowych systemów wykorzystywanych do pomiarów warunków środowiskowych oraz rozpoznawania obiektów szczególnie w zastosowaniach dla pojazdów samobieżnych. Opisano także najnowsze rozwiązania czujników wywodzące się z technologii opracowanych w wyniku realizacji programów kosmicznych i ich nowe zastosowania w przemyśle i w systemach bezpieczeństwa. Przedstawiono perspektywy ich dalszego rozwoju oraz wpływu technologii MEMS i NEMS na rozwój gospodarki i różnych przedsiębiorstw produkcyjnych.
EN
The paper describes measurement systems using new technologies in environment parameters evaluation for mobile robots and at industrial safety systems. Described systems use new technologies developed for cosmic programs like micro-electro-mechanical systems MEMS and nano-electro-mechanical systems NEMS. Also non-invasive measurement systems for production lines and process industry are described. The advantages and perspectives of the further research in this fields have been discussed.
PL
W bezprzewodowych sieciach sensorowych przeznaczonych do monitorowania dużych obszarów ziemi konieczne jest wyznaczenie pokrycia monitorowanej przestrzeni przez rozmieszczone w niej czujniki. W artykule przedstawiono metodę określania pokrycia przez obliczenie ścieżki najmniejszej ekspozycji i opisano algorytm umożliwiający wyznaczanie jej lokalnie, bez konieczności przesyłania danych o lokalizacji wszystkich węzłów sieci do centralnego komputera systemu.
EN
It is needed, for wireless sensor networks monitoring large areas of land, calculation of coverage. Using the minimal exposure path to evaluate a network is important since the user can manipulate sensors in the network or add algorithm helps to calculate coverage on-line, locally with only neighbour nodes engaged. It is efficient method since discovering the all network topography is costly in terms of computation and energy consumption.
PL
Sterowniki programowalne są jednymi z najczęściej stosowanych urządzęń w układach automatyzacji. Wykorzystuje się je w maszynach do produkcji wielkoseryjnej, w układach automatyki dla procesów w przemyśle spożywczym i chemicznym, a także w instalacjach ekologicznych, np. w oczyszczalniach ścieków oraz do sterowania w instalacjach w budynkach.
PL
Sterowniki programowalne stosowane są w automatyce od ponad 30 lat. Jednymi z pierwszych produkowanych seryjnie były m.in. duże sterowniki SIEMENS Simatic S3 i Allen-Bradley PLC-2. Sterowniki te nazwano w skrócie PLC (ang. Programmable Logic Controller). Programowalny oznacza, że program sterowania jest tworzony dla każdego zastosowania sterownika przez jego użytkownika i może być wielokrotnie zmieniany. Obecnie sterowniki programowalne tworzą dużą i różnorodną grupę produktów – od modeli najprostszych, tzw. przekaźników programowalnych, poprzez kompaktowe, modułowe lub rozproszone „obiektowe” wersje sterowników aż do skomplikowanych urządzeń o możliwościach zbliżonych do komputerów przemysłowych. Nowsze sterowniki nie są już określane skrótem PLC, w nazwach stosuje się raczej dane dotyczące rodzaju wykonania (np. sterownik kompaktowy). Poprzednikami sterowników programowalnych były układy sterowania tworzone przez łączenie różnych modułów. Moduły takie zawierały różne elementy: styczniki, przekaźniki, człony czasowe i inne specjalne, i były łączone ze sobą przewodami, odpowiednio do wymaganego algorytmu pracy. Rolę programu spełniało okablowanie. Całość była instalowana w szafach sterowniczych. Obecnie moduły logiczne są zintegrowane w sterowniku, a algorytm sterowania realizowany jest przez wbudowany w nim mikroprocesor na podstawie programu wpisanego do pamięci sterownika. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest jego uniwersalność dotycząca zastosowań i łatwość programowania. Przy zmianach algorytmu sterowania lub rozbudowie instalacji automatyki nie zmienia się okablowania i nie buduje nowych modułów, tylko wprowadza zmiany w programie sterownika.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.