Nieustający rozwój w dziedzinie inżynierii materiałowej prowadzi do powstawania coraz to nowych stopów, charakteryzujących się odpowiednio dobranym do przewidzianych zastosowań składem chemicznym oraz bardzo niską zawartością zanieczyszczeń. Opracowywane są coraz twardsze i odporne na zużycie materiały, takie jak węgliki spiekane, cermetale, ceramika narzędziowa i inne supertwarde materiały narzędziowe. W dziedzinie stali szybkotnących bardzo istotny jest postęp osiągnięty w obszarze metalurgii proszków. Stal szybkotnąca wytwarzana tą metodą cechuje się wyjątkowym połączeniem właściwości takich jak: wysoka wytrzymałość, wysoka odporność na ścieranie, wysoka twardość oraz twardość na gorąco, wynikającym z ich jednorodnej mikrostruktury z równomiernie rozłożonymi węglikami pierwotnymi. Jednakże uzyskanie równomiernej mikrostruktury stali zależy od odpowiedniego przeprowadzenia obróbki cieplnej.
Złożone części maszyn wykonywane są najczęściej na obrabiarkach sterowanych numerycznie wyposażonych w układy sterowania CNC. Automatyczne programowanie części maszyn i obróbki odbywa się za pomocą zaawansowanych systemów CAD/CAM, takich jak: NX, Pro Engineer, Catia, itp.
Działalność współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od wymagań rynku. Nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie, narzędzia oraz systemy CAD/CAM/CIM pozwoliły na wzrost wydajności produkcji i skrócenie czasu projektowania i wprowadzania nowych produktów na rynek. Obecnie wzrost produktywności coraz częściej wiąże się z wprowadzaniem elementów automatyzacji procesu produkcji, oraz przeniesieniem przygotowania i ustawienia półfabrykatów z obrabiarki na stanowisko presetu. Zastosowanie tych dwóch elementów pozwala na efektywniejsze wykorzystanie obrabiarek CNC, poprzez skrócenie ich przerw w pracy do niezbędnego minimum.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Skanowanie laserowe 3D w zastosowaniu do tworzenia modelu CAD przedmiotów. Tworzenie modeli elektrod do obróbki elektroerozyjnej. Wykorzystanie lasera w inżynierii odwrotnej. Tworzenie modeli form i matryc w celu wytwarzania części metodami przeróbki plastycznej oraz odlewania.
EN
How a 3D laser scanner can be used to create CAD object models. Example of the spark erosion electrode model design work. Laser machine used for reverse engineering process. Development of the mold and die block models for production of components by means of plastic working and casting methods.
Rozwój innowacyjnych rozwiązań z zakresu obróbki skrawaniem wymaga ciągłego doskonalenia umiejętności pracowników. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez firmę Deloitte Touche na 500 firmach zajmujących się technologiami wytwarzania wskazały, iż główną barierą dla wzrostu gospodarczego jest znalezienie i przeszkolenie wykwalifikowanych pracowników wspierających działalność firmy. Firmy produkcyjne starają się zwiększać konkurencyjność poprzez podnoszenie stopnia automatyzacji i zaawansowania technologicznego.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.