Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Fenomen biometrii tęczówki
PL
Zainteresowanie tęczówką. Tęczówka, z łac. iris, stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów oka. Umięśniona i silnie unaczyniona przednia część błony naczyniowej ma kształt płaskiej powierzchni, pośrodku której znajduje się okrągły otwór - źrenica. Oddziela komorę przednią od tylnej. W skład anatomii tęczówki wchodzą od zewnątrz organizmu człowieka: powierzchnia przednia, zrąb, mięśnie: zwieracz i rozwieracz źrenicy oraz powierzchnia tylna zawierająca nabłonek barwnikowy. Tęczówka przedłuża się ku tyłowi w ciało rzęskowe, które poprzez więzadełka utrzymuje soczewkę.
2
PL
Zez należy do jednych z najczęstszych schorzeń oczu u dzieci. Na świecie sięga od 0,7% do 5% populacji [1]. W Polsce w 2016 roku zarejestrowano 617,9 tys. osób z zezem oraz niedowidzeniem [2].
3
Content available remote Muzyka bez tyflogranic
PL
Słuch osób niewidomych. Powszechnie niepotwierdzone dowody, takie jak doskonały słuch niewidomego stroiciela fortepianu czy wybitnie utalentowani muzycy, tacy jak m.in. Ray Charles, Stevie Wonder i Andrea Bocelli, od wieków przyjmują pogląd, że istnieje związek między muzyką a dysfunkcją wzroku, a osoby, które straciły wzrok we wczesnym okresie życia, mają większe zdolności słuchowe w porównaniu z osobami z prawidłowym widzeniem. Istnieją stereotypy, że talent muzyczny i niepełnosprawność wzroku są ze sobą ściśle powiązane. Nie należy jednak uogólniać, iż każda niewidoma i słabowidząca osoba jest ponadprzeciętnie utalentowana muzycznie oraz posiada wybitne poczucie rytmu czy szczególną pamięć muzyczną [1]. Osoby z dysfunkcją wzroku od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa częściej mają bardziej wyrafinowany zmysł słuchu, zwłaszcza jeśli chodzi o zdolności muzyczne i śledzenie poruszających się obiektów w przestrzeni (np. przejście przez ruchliwą ulicę za pomocą samego dźwięku).
4
Content available remote Film opisany słowami
PL
(Nie) dostępność treści audiowizualnych. Film to medium audiowizualne, które łączy złożone interaktywne systemy znaków wizualnych i dźwiękowych w celu przekazania wiadomości, opowiedzenia historii. Stanowi integralną część kultury i społeczeństwa. Jest dostępny w telewizji, mediach społecznościowych czy kinie. Przemysł filmowy prawdopodobnie jest jednym z najbardziej wpływowych sektorów współczesnego społeczeństwa. Film oddziałuje na pochłaniającą go kulturę masową, a także ją odzwierciedla i kształtuje. Ekranizacje filmowe pełnią rolę środka rozpowszechniania treści z różnych dziedzin informacji, nauki, edukacji i rozrywki. Pozwalają widzom odprężyć się i uciec od codzienności oraz problemów w alternatywną rzeczywistość. Ten rodzaj medium opiera się na przekazywaniu wiadomości audiowizualnych. Korzystanie z treści zakodowanych w formie wizualnej przyczynia się do tworzenia barier dla osób niewidomych i słabowidzących oraz może być przyczyną wykluczenia ich ze społeczeństwa z powodu braku dopuszczenia do źródeł informacji i rozrywki.
5
Content available remote Dostępny świat gier planszowych
PL
Złoty wiek gier planszowych. Historia gier planszowych sięga starożytności i przez cały czas ewoluuje. Obecnie tradycyjne gry planszowe cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród osób z prawidłowym widzeniem, jak i niewidomych oraz słabowidzących [1]. Ich fascynujący świat zaangażował miliony ludzi, łącząc młodsze i starsze pokolenia. Najwyższy (44%) udział w grach planszowych stanowią osoby dorosłe w wieku 18-34 lat, natomiast około 41% jest w wieku 35-54 lata. Wśród dzieci dominuje grupa od 5 do 12 lat [1]. Pasja grania zaczyna się od rodzinnych wieczorowych gier i sięga aż po globalne konkursy o wysoką stawkę. Poza radością i ekscytacją, gry planszowe niosą wiele innych korzyści, m.in. takie jak wzmacnianie relacji i poznawanie nowych ludzi. Pomagają również w ćwiczeniu podstawowych umiejętności poznawczych: podejmowaniu decyzji, myśleniu strategicznemu na wyższym poziomie i rozwiązywaniu problemów oraz uczą cierpliwości i wyznaczania celów. Stały się częścią kultury i edukacji. Coraz więcej powstaje także kawiarni i klubów, gdzie można spotkać się ze znajomymi, by zagrać w planszówkę, tworząc w ten sposób przestrzeń o szerokiej roli społecznej (fot. 1).
6
Content available remote Zamiast białej laski – kije do nordic walking
PL
Warunki widzenia. Receptory wzrokowe odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu wiadomości, m.in. w rozpoznawaniu i orientacji w przestrzeni, ponieważ 70% informacji przetwarzanych przez mózg jest związanych właśnie ze wzrokiem [1]. Problem z prawidłowym widzeniem może być spowodowany obniżeniem ostrości wzroku lub wystąpić w wyniku utraty pola widzenia [2].
7
Content available remote Usłyszeć zaćmienie Słońca
PL
(Nie)widzialny Wszechświat. Astronomia nierozerwalnie kojarzy się ze spektakularnymi zdjęciami i wizualizacjami kosmosu. W poniedziałek 11 lipca 2022 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, o godzinie 21:00 UTC, podczas publicznego wydarzenia w Białym Domu w Waszyngtonie ujawnił pierwsze kolorowe zdjęcie z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba NASA (fot. 1) we współpracy z ESA – Europejską Agencją Kosmiczną i CSA – Kanadyjską Agencją Kosmiczną), który wystartował 25 grudnia 2021 roku. Jest to nie tylko pierwsza pełnokolorowa fotografia z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba, ale również jak dotąd najgłębsze i najostrzejsze zdjęcie w podczerwieni odległego Wszechświata. „Obraz obejmuje skrawek nieba w przybliżeniu wielkości ziarenka piasku trzymanego na wyciągnięcie ręki. To tylko maleńki skrawek ogromnego Wszechświata” – powiedział administrator NASA Bill Nelson [1]. Na drugi dzień świat obiegły kolejne niesamowite ujęcia i dane z teleskopu Webba, które obrazowały m.in. mgławice (fot. 2).
8
Content available remote Przestrzeń publiczna osób słabowidzących i niewidomych
PL
Najważniejszym narządem zmysłów są oczy, ponieważ aż 80% wszystkich wrażeń zmysłowych jest rejestrowanych za pomocą wzroku [1]. Mogą one przyjąć 10 min informacji na sekundę, by następnie przekazywać je do mózgu [2]. Odgrywają potężną rolę w pokazywaniu świata zewnętrznego. Wzrok umożliwia m.in. orientację w przestrzeni i poznawanie otoczenia. Mimo iż częstość utraty wzroku związana ze starzeniem zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech dekad, to jednak ze względu na wzrost liczby ludności postęp nie nadąża za potrzebami osób słabowidzących i niewidomych. W miarę wzrostu i starzenia się globalnej populacji stoimy przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z pogarszaniem się widzenia. Częstość występowania niepełnosprawności rośnie wraz z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 40. r.ż. Wśród czterdziestolatków niepełnosprawna jest co 10 osoba, a w grupie osób po 70. r.ż. już niemal co druga. Według GUS uszkodzenia i choroby układu narządu wzroku zajmują czwartą pozycję po dysfunkcji i chorobach narządu ruchu, schorzeniach układu krążenia i neurologicznych. Wynoszą one odpowiednio 30% dla kobiet i 25% dla mężczyzn [3]. Problem z prawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku może być spowodowany utratą ostrości widzenia lub wystąpić w wyniku utraty pola widzenia, gdy oko nie widzi szerokiego obszaru bez poruszania oczami lub obracania głowy.
9
Content available remote Multisensoryczne obrazy Malczewskiego
PL
Osoby z dysfunkcją wzroku w muzeum. Wizyta w muzeum pozwala poznać i doświadczyć zarówno dziedzictwo historyczne, jak i kulturowe oraz wzbogacić wiedzę na ten temat. Jest to nie tylko instytucja gromadząca, konserwująca i eksponująca obiekty, ale również miejsce skupienia publiczności i przestrzeń o szerokiej roli edukacyjnej oraz społecznej.
10
Content available remote Laski – brama na świat dla niewidomych
PL
Zaburzenia widzenia u dzieci mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Te drugie potrafią wystąpić w każdym wieku w wyniku następstwa izolowanych zmian w narządzie wzroku, czy też jako objawy chorobowe, towarzyszące zaburzeniom ogólnoustrojowym. Przyczynami spadku ostrości wzroku, mogącymi doprowadzić do jego utraty, są m.in. choroby wrodzone oraz nabyte, takie jak: zanik nerwu wzrokowego, retinopatia wcześniaków i jej powikłania, jaskra, zaćma, wady refrakcji, zapalenie błony naczyniowej, nowotwory (guzy) oraz urazy narządu wzroku. Obecnie główną przyczyną utraty wzroku u niemowląt i małych dzieci urodzonych przedwcześnie jest zanik nerwów wzrokowych, który jest spowodowany uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. Na drugim miejscu występuje retinopatia (ang. Retinopathy of Prematurity, ROP) [1]. Choroby narządu wzroku, które są przyczyną znacznego pogorszenia ostrości wzroku lub ślepoty u dzieci i młodzieży w Polsce, zostały przedstawione w tabeli 1.
11
Content available remote Nieodwracalnie przemijające widzenie
PL
Zarówno w Polsce, jak i na świecie jest wzrost liczby osób starszych, czyli powyżej 60. roku życia. Na całym świecie prognozuje się, że liczba osób starszych wzrośnie z 605 mln w 2000 roku do około 2 mld w 2050 roku. W Polsce w 2019 roku populacja osób 60+ stanowiła 9,39 mln, czyli ponad 1/4 społeczeństwa całego kraju, która wyniosła 38,4 mln osób. Porównując z 2015 rokiem można zauważyć wzrost liczby osób w wieku senioralnym o ponad 900 tys. osób. Przewiduje się, że w 2050 roku osób powyżej 65 lat będzie około 11,1 mln spośród 33,95 mln Polaków, co stanowi 32,7%. Wydłuża się także średnia wieku umieralności, która wynosi w Polsce dla kobiet prawie 82 lata, a dla mężczyzn 74 lata (2019 rok). W ciągu 30 lat jest to wydłużenie czasu trwania życia o odpowiednio blisko osiem i siedem lat.
12
Content available remote Tyfloświat bez barier
PL
Tyflopedagodzy, tyflospecjaliści, tyflograficy, laboratorium tyfloinformatyczne, plan tyflograficzny... Wszystkie te pojęcia wskazują na związek z ludźmi niewidomymi, bo przedrostek „tyflo-”, z języka greckiego „typhlos”, oznacza właśnie 'niewidomy'.
13
Content available remote Oczy astronautów
PL
W tym roku obchodzimy 50. rocznicę pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. 50 lat temu, dokładnie 20 lipca 1969 roku, misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem. Neil Armstrong postawił pierwszy krok na Srebrnym Globie, a tuż za nim Edwin „Buzz” Aldrin. Cztery miesiące później, w listopadzie 1969 roku, kolejnych dwóch astronautów wylądowało na Księżycu. Do tej pory na Lunie stanęło 12 osób. To zbyt mało, żeby stwierdzić, czy wyniki stanu zdrowia astronautów po zakończonych misjach były istotne statystycznie. Obecne marzenia o kolonizacji Księżyca i Marsa stają się coraz bardziej realne, a podróże kosmiczne mają charakter nie tylko badawczy, lecz nawet turystyczny. Amerykański program lotów kosmicznych Artemis, który jest realizowany przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych (ESA, JAXA, CSA) ma na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, w tym pierwszej kobiety, w 2024 roku. Cały czas w kosmosie, ale bliżej Ziemi – w odległości 408 km w apogeum od naszej planety przebywają astronauci w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, ISS). To właśnie na podstawie ich życia w mikrograwitacji przeprowadza się badania naukowe, by lepiej poznać m.in. działanie ludzkiego organizmu w stanie nieważkości. W oparciu o wyniki badań wykonanych przez NASA wykazano, że mikrograwitacja ma nieodwracalny wpływ na zdrowie. Najbardziej narażone układy to: wzrokowy, krwionośny, mięśniowy i ośrodkowy układ nerwowy. Podobne efekty mogą wystąpić również podczas misji na powierzchnię innych ciał niebieskich, takich jak Księżyc czy Mars. Przypuszcza się, że w dłuższej perspektywie, panująca niska grawitacja może być niewystarczająco silna, żeby zapobiec trwałym, szkodliwym skutkom dla zdrowia ludzkiego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.