Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Jeśli gdzieś trzeba stawiać tamy, natychmiast tam się pojawiamy – śpiewają bobry w Tajemnicach wiklinowej zatoki. I rzeczywiście, pojawiają się licznie. W miastach można się o nie prawie potknąć.
PL
To jedna z tych plag, które sprowadził na Europę dawny Związek Radziecki. Tym razem stało się to nie przez zamykanie kogoś w niewoli, ale przeciwnie – wypuszczenie go na wolność.
PL
Mówi się, że miasta wyciągają ze wsi jej mieszkańców – kiedyś dotyczyło to ludzi, teraz to samo możemy powiedzieć o zwierzętach. Wieloletni wieśniacy przenoszą się do miast, czego najlepszym przykładem jest mała sowa – pójdźka.
PL
Lektura nowej „Czerwonej listy ptaków Polski” napawa grozą. Zagrożonych wymarciem jest bowiem 60 gatunków naszych ptaków, a szczególnie szokująca jest obecność na czerwonej liście tych, które wydają się nam pospolite, jak np. gawron.
PL
Gołębie dziobią sobie spokojnie rozrzucone okruchy, nieświadome tego, jak wielkie grozi im niebezpieczeństwo. Z „gołębiego” dziada pradziada czuły się niemal bezpieczne w mieście – obawiały się jedynie samochodów i kotów. Teraz atak przychodzi z powietrza. Atak niebywale szybki.
PL
Czy w Polsce żyje jakiś jadowity pająk? Tak. Każdy jest jadowity, bowiem korzystanie z jadu to sposób tych zwierząt na posilanie się, zabijanie i rozpuszczanie zdobyczy. Należałoby raczej zapytać, czy któreś z tych jadowitych stworzeń jest groźne dla człowieka? Odpowiedź jest twierdząca, a na dodatek tego rodzaju pająk pojawił się w naszych miastach.
PL
Gdyby przechadzające się po trawnikach naszych miast gawrony i wrony potrafiły mówić, odezwałyby się zimą po rosyjsku. Jemiołuszka mogłaby nieźle władać szwedzkim, a czeczotka - szczebiotać po angielsku.
PL
Nie są owadami, mają osiem nóg i ich najbliższymi krewniakami są roztocza, zaś nieco dalszymi – pająki i skorpiony. Kleszcze to pajęczaki należące do nadrzędu o oddającej chyba istotę rzeczy nazwie – dręcze.
PL
Nie mamy w Polsce zbyt kolorowych ptaków. Nie to co w krajach Afryki, Ameryki Południowej czy Azji, gdzie ich pióra się mienią jak na obrazach wielkich mistrzów. Wilga na taką tezę zaskrzeczałaby i zaświergoliła, że całkowicie się nie zgadza.
PL
Sarna podchodzi do miejskiego śmietnika. Tu, wśród plastikowych worków, można znaleźć kawałki niedojedzonego kurczaka z kostkami czy pozostałości w konserwach. No ale sarna to przecież ssak roślinożerny, takich rzeczy nie zje. Nic bardziej mylnego!
PL
Śmietnik jest tuż pod blokiem, więc śmieci można wynieść w kapciach. Problem w tym, że w nich kiepsko się ucieka. A kto by nie uciekał, gdyby w śmietniku zastał niedźwiedzia? To nie jest niemożliwe.
PL
Co to za stwór?! – wołają ludzie, którzy po raz pierwszy w życiu widzą turkucia podjadka. To rzadka okazja, bo zwierzę rzadko wychodzi na światło dzienne ze swych podziemnych tuneli. Gdy wyjdzie, budzi sensację – tym większą, gdy okazuje się, że jest krewnym konika polnego.
PL
W porównaniu ze starożytnością, gdzie je czczono, średniowiecze nie było najlepszym czasem dla kotów. Uważane za wcielenie diabła i pomocników czarownic, były przesladowane, więc ich miejsce zajęły łasice. Kto wie, czy nie tak zaczął sie bliski związek z ludźmi tych małych drapieżców
PL
Jaka piękna okolica! Lasek, wartki strumyk, szum wody, błogi spokój. Często w takich okolicznościach nawet nie będziemy świadomi, że obok toczy się wyniszczająca wojna biologiczna, z użyciem broni zakazanej w ludzkich wojnach.
PL
W holenderskim filmie „Świat według kota” jest taka scena, gdy para rodziców łyski topi się wraz ze swymi jajami i pisklętami w stercie plastikowych odpadków. Już po nich? Bynajmniej. Łyski same ten plastik nazbierały. To teraz ich dom. Z końcem lat 50. XX w. padła pewna istotna granica – ludzie wyprodukowali pierwszy milion ton plastiku. Dzisiaj produkujemy niemal 400 mln ton sztucznych tworzyw rocznie, a liczna ta rośnie geometrycznie. Każdego roku każdy mieszkaniec Europy generuje ok. 131 kg śmieci z plastiku, proszę sobie spróbować to wyobrazić i zważyć. Ogromny, ciężki worek plastiku każdego roku.
PL
Nie sposób pozbyć się dzików z miast, to wymagałoby całkowitej zmiany ludzkich zachowań. Ich zmiana to jednak jedyna droga, by z dzikami żyć – mówią naukowcy badający synantropizację zwierząt. Nowych sąsiadów trzeba najpierw poznać, a potem mieć ich pod kontrolą. Polskie miasta sięgają po takie właśnie strategie.
PL
Spośród wszystkich gości, jacy mogą pojawić się w naszych domach, ten szczególnie daje po nosie. To gość z dalekiej Ameryki – owad zwany wtykiem, groźny wróg iglaków, ale i rur kanalizacyjnych. Na zimę przenosi się z ogrodów do środka.
PL
Wielu miejskim zwierzętom najbardziej zagrażają samochody. W przypadku miejskich kun jest odwrotnie - to one zagrażają autom.
PL
Szerszeń jest ogromny, dwukrotnie więszy od każdej z pszczół w ulu. Gdy się pojawia, gospodarze pasieki wiedzą, że może je zmasakrować wielkimi żuwaczkami. Szanse na obrone ula są małe. Pozostaje jeden sposób - ugotować go.
PL
Są zwierzęta, o których ktoś słyszał albo nawet ktoś je słyszał, ale nigdy nie widział. Świerszcze otwierają tę listę. Gdy w końcu ktoś je zobaczy, bywa zaskoczony, Świerszcz nie jest eleganckim skrzypkiem z bajek. Przypomina raczej karalucha niż Filipa z "Pszczółki Mai".
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.