Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Miasta i obszary miejskie zajmują ponad 2% powierzchni Ziemi i odpowiadają za ok. 80% emitowanych gazów cieplarnianych. Zużywają przy tym prawie 75% zasobów przyrody. Badania przeprowadzone przez wiodące na świecie organy i instytucje zajmujące się ochroną środowiska wykazały, że Singapur jest jednym z najbardziej zrównoważonych ekologicznie krajów, a zrównoważony rozwój jest integralną częścią jego historii.
PL
Architektki krajobrazu przewodzą w działaniach na rzecz klimatu. Cornelia Hahn Oberlander – urodzona w Niemczech kanadyjska architektka krajobrazu i silnie wyróżniająca się postać – łączyła naturalistyczne projekty z modernistycznymi ideałami. Bardzo wcześnie dostrzegła pilną potrzebę dostosowania miasta do zmian klimatycznych, w związku z czym projektowała przestrzenie publiczne tak, aby złagodzić skutki tych zmian.
PL
Wiele lat temu w sercu Rotterdamu podjęto krok w kierunku nadania centralnej roli rzece Mozie. W 2010 r. zrealizowano tam, zgodnie ze strategią opracowaną przez pracownię OKRA, przy współpracy Pieta Outdolfa, projekt nabrzeżnego parku Westerkade. Stanowiło to przyczynek do wykreowania wizji miasta, która opiera się na pojęciu „zielonego miasta nad rzeką”.
PL
Parki i galerie na dawnych stacjach. Żyzne gleby zamiast asfaltu. Miasta odporne na upały. Nowe projekty z wykorzystaniem sił natury. Czy to inne oblicze naszej cywilizacji?
PL
W ciągu nadchodzącej dekady inwestycje w infrastrukturę i urbanizację spowodują, że forma i funkcjonowanie miast zmienią się radykalnie. Konceptualizacja metamorfozy miejskiej może przebiegać na wielu płaszczyznach: od żywiołu (pojedynczy budynek lub drzewo) do układu (ulica, droga lub kolej) po całą dzielnicę lub okolicę.
PL
Bez względu na upływający czas, architekturę krajobrazu można postrzegać jako wyrażenie duszy i stosunku do życia na Ziemi. Każda projektowana zielona przestrzeń opowiada swoją historię. Według szwajcarskiego architekta krajobrazu, Daniela Ganza, najlepsze historie powstają, gdy zamiary i wizja ogrodnika spotykają się z impetem natury.
PL
Nowojorska Fundacja Architektury Beverly Willis Architecture Foundation, przewodząca rewolucji kulturalnej, poprzez swoje działania dąży do uznania i kultywowania, wkładu i osiągnięć kobiet w branży budowlanej. W 2014 r. organizacja ta, wspierana licznymi dotacjami, rozpoczęła projekt mający na celu identyfikację budynków oraz krajobrazów, które zostały dosłownie stworzone przez kobiety. Wśród projektów zauważonych przez fundację znalazła się praca Signe Nielsen.
PL
Kolejne inwestycje XXI w. to niezbędny warunek rozwoju gospodarczego i doskonały sprawdzian z projektowania, czas zdefiniowania na nowo roli dyscyplin/zawodów architekta krajobrazu, architekta, inżyniera, artysty i wykonawcy. Jedyna droga niosąca korzyści dla projektowanego krajobrazu to zatarcie granic między naukami inżynieryjno-technicznymi. Dla amerykańskiego architekta krajobrazu Shane’a Coena połączenie sił i wiedzy przez projektantów różnych dziedzin i faktyczna współpraca to przyszłość projektowania.
PL
Subtelna równowaga linii i perspektywa w ogrodzie na zboczu szwajcarskich gór, rozmyte efekty, gra kolorów, cieni i przezroczystość w oazie ogrodu w Maroku, falująca na wietrze roślinność na tarasie dachu Manhattanu to przykłady współgrających z naturalnym i architektonicznym otoczeniem ogrodów dających iluzję naturalności. Zapomina się o dłoni ogrodnika, który je stworzył.
PL
Najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa – o wysokości 828 m, którego budowę zakończono w 2009 r., jest wizytówką Dubaju, największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na pierwszy rzut oka miasto wydaje się obrazem nieskończonego bogactwa. Obecnie trwa w nim Dubaj Expo 2020.
PL
Upływający XXI w. nasuwa pytanie, czy istnieje otwarta przestrzeń dla kobiet w nadal tradycyjnych męskich zawodach. Współczesna historia twórczości kobiet jest nieznana przez ogół społeczeństwa. Jak wiele można się nauczyć od europejskich pionierek, aby poprawić kobiecy prąd osiagnieć zawodowych w architekturze, inżynierii i projektowaniu krajobrazu? Odpowiedź znajdujemy w podsumowującym obrazie twórczości architektki krajobrazu Ireny Bajerskiej.
PL
Wyczulony na biotop i człowieka, od początku kariery doskonali ekologiczne podejście, w którym natura odgrywa główną rolę. Dając swobodny wyraz intuicji w odręcznych szkicach i projektach, francuski architekt krajobrazu Camille Muller znajduje nowe, chociażby mikro, miejsca dla ulokowania natury czy to na paryskich dachach kamienic, czy to w przyhotelowej oazie na Madagaskarze.
PL
Nasiliła się potrzeba, by zielona infrastruktura miejska sprzyjała dobrostanowi fizycznemu i psychicznemu ludności, a odporność usług ekosystemowych wobec przyspieszonej urbanizacji i zmian klimatu jest obecnie jednym z głównych celów polityki planowania przestrzennego i narzuca konieczność nowego podejścia w architekturze krajobrazu.
PL
Koncentrując się na znaczeniu roli przestrzeni publicznych w tworzeniu miast przyjaznych mieszkańcom, każdy architekt krajobrazu dostrzega potrzebę opracowania trwałej strategii zrównoważonej rewitalizacji miast.
PL
Żyjąc w trwającej od milionów lat izolacji archipelagu Nowej Zelandii, trudno zrozumieć problem gawłtownego wzrostu populacji na świecie i obciążenia, jakie wywiera on na delikatne ekosystemy miejskie. Pomimo tego architekci krajobrazu Nowej Zelandii dają przykład świadomych rozwiązań na poziomie globalnym i starają się wnieść zrównoważony wkład w odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem miejskim.
PL
Wielowymiarowe podejście ekologii miasta (ang. urban ecology), interdyscyplinarnej dziedziny kształtującej się dzięki dokonaniom nauk socjalistycznych, ekonomicznych, politycznych i biologicznych, umożliwia zrozumienie funkcjonowanie miast i prowadzi do tworzenia skutecznego modelu tzw. miast przyjaznych środowisku.
PL
Holenderski architekt krajobrazu Ben Kuipers, autor projektu "Seoullo 7017" jest kontynuatorem podniebnych idei architekta krajobrazu Jamesa Cornera, twórcy High Line w Nowym Jorku.
PL
Ideologia Stephen Stimpson Associates jest głęboko zakorzeniona we wrażliwości rolniczej, która znajduje odzwierciedlenie w zastosowaniu regionalnych materiałów i prostych wzorów bliskich naturze.
PL
Brazylijska grupa non-profit Arquitetas Invisiveis stworzyła w 2015 r. liste 48 osób, kóre identyfikuje kobiety w architekturze i urbanistyce będące liderami profesji na świecie. Wśród nich m.in. Kathryn Gustafson.
PL
Niejednokrotnie możliwości architekta krajobrazu można uznać za ezoteryczne. Zaskakują doskonałością przy kolejnych projektach, tam gdzie wydawałoby się, że nie da się więcej i lepiej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.