Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
1 września 2022 r. wszedł w życie pakiet przepisów, które mają przeciwdziałać przestępczości środowiskowej. Nowe regulacje przewidują dotkliwe sankcje i dają większą niż dotychczas możliwość karania podmiotów zbiorowych. Czy wprowadzone zmiany ograniczą patologie w obszarze ochrony środowiska?
PL
Do 19 września 2021 r. rady gminy powinny przeprowadzić zmianę regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Nowe przepisy ujednolicą lokalne regulacje dotyczące wydawania warunków przyłączenia do sieci.
PL
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi budzą w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Trudno się temu dziwić wobec podwyżek opłaty śmieciowej, na które decydują się kolejne miasta. Nic zatem dziwnego, że wiele z nich próbuje uszczelnić system poprzez wdrożenie opłat ustalanych w oparciu o ilość zużytej wody. Czy nowe przepisy odwrócą ten trend?
PL
Ścieki pochodzące z zakładów przemysłowych wymagają szczególnego postępowania. Nie zawsze jednak konieczne jest budowanie oczyszczalni przyzakładowej. Wiele zakładów dostarcza swoje ścieki, po odpowiednim podczyszczeniu, do kanalizacji miejskiej. Nowe przepisy Prawa wodnego mają ułatwić tego rodzaju działalność.
PL
Kontrola instalacji przemysłowych jest jednym z podstawowych instrumentów prawnych, które mają zapewnić ich bezpieczną eksploatację. Często jednak eksploatatorzy obawiają się kontroli. Czy faktycznie należy się jej bać?
PL
Na temat Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO) powstało w ostatnim czasie wiele mitów. O ile pojęcie BDO jeszcze do niedawna pojawiało się wyłącznie w dyskusjach osób zawodowo zajmujących się gospodarką odpadami, o tyle pod koniec 2019 r. zaczęło ono interesować znacznie szersze grono osób. Wynika to z faktu, że obowiązkiem rejestracji w BDO może być objętych ponad półtora miliona przedsiębiorców.
PL
Baza Danych o Odpadach stanowi zmorę dla wielu przedsiębiorców. Niestety, problemy z odnalezieniem się w realiach BDO mają również spółki wodociągowo-kanalizacyjne. Czy ostatnie wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu zdołają rozwiać wątpliwości branży?
PL
Tylko do 31 grudnia 2020 r. obowiązują dotychczasowe uchwały aglomeracyjne. Mimo to, wiele gmin wciąż nie podjęła działań w celu opracowani nowych uchwał. Dalsza zwłoka w tym zakresie może doprowadzić do wielu negatywnych skutków.
PL
Niebawem dobiega końca okres obowiązywania taryf za wodę i ścieki przyjetych w 2018 r. W rezultacie w 2021 r. branżę wod-kan czeka druga kampania taryfowa przed Wodami Polskimi. Wbrew pozorom czasu na opracowanie nowych cen i stawek opłat zostało już naprawdę niewiele.
PL
Rejestr BDO wywołał w ostatnim czasie spory popłoch wśród przedsiębiorców. Wielu z nich nadal zadaje sobie fundamentalne pytanie: czy ich działalność podlega wpisowi do rejestru BDO? Pytanie to zadaje sobie również wiele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
PL
System BDO stał się zmorą dla wielu przedsiębiorców. O ile przy tym większość firm już uzyskała wpis do rejestru BDO, o tyle teraz zbliża się termin na pierwsze sprawozdania. Powstaje pytanie: do kiedy należy je złożyć i czy ten obowiązek dotyczy również zakładów przemysłowych.
PL
Wbrew powszechnemu przekonaniu, koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym nie ogranicza się wyłącznie do gospodarki odpadami. Niewątpliwie, działania w tym obszarze stanowią kluczowy jej element, ale podejmowane są kroki w celu wdrożenia idei circular economy także w innych obszarach, np. ponownego wykorzystania wody.
PL
Adresaci zezwoleń i pozwoleń na gospodarowanie odpadami sukcesywnie przygotowują się do wdrożenia nowych wymagań nałożonych na nich w drodze nowelizacji Ustawy z 20 lipca 2018 r. o odpadach. Niektórych rozporządzeń wciąż jednak brak, a nowe obowiązki powoli zaczynają wchodzić w życie.
PL
Nieodłączonym skutkiem prowadzenia gospodarki ściekowej jest emisja różnego rodzaju substancji, w tym uciążliwych zapachowo. W ostatnich latach zjawisko to coraz częściej stanowi istotny problem przedsiębiorstw wod-kan, wobec których kierowane są liczne zarzuty ze strony osób skarżących się na odory.
PL
Trwa zamieszanie wokół rządowego projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 18 marca 2019 r. na stornach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został kolejny projekt ustawy. Zawiera on istotne zmiany w stosunku do projektu opublikowanego 11 stycznia br. W lutowym numerze "Energii i Recyklingu" omówiliśmy główne założenia projektu z 11 stycznia. Od tego czasu prace legislacyjne nad zmianami w gminnych systemach odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych uległy, przynamniej z pozoru, znacznemu przyspieszeniu.
PL
Zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych bywa zmorą wielu zakładów przemysłowych, w szczególności w trakcie nawalnego deszczu. Wbrew pozorom problem ten nie sprowadza się wyłącznie do kwestii technicznych związanych ze sprawnym odprowadzaniem dużej ilości deszczówki.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.