Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dyskusja o tym, czy CCS jest dobrym rozwiązaniem dla polskiej energetyki czy też nie, trwa już pięć lat. Ostatnio w kraju i na świecie zaczynają przeważać głosy krytykujące to rozwiązanie. Mimo to w skali globalnej realizuje się obecnie 74 projekty CCS.
PL
To był trudny rok - przyznają szefowie górniczej branży. Rok przyszły prawdopodobnie będzie jeszcze trudniejszy. Górnictwo polskie ma kilka podstawowych problemów: rosnące koszty, malejącą sprzedaż, ogromne zapasy węgla na kopalnianych zwałach i w elektrowniach, wciąż wysoki import węgla, a ostatnio także zmaga się z konkurencją ze strony węgla brunatnego.
PL
Z końcem ubiegłego roku moc zainstalowana ze źródeł odnawialnych przekroczyła w Polsce 3000 MW, a dokładniej wyniosła ponad 3082 MW. W samym tylko roku 2011 wzrosła o ponad 525 MW. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dwóch lat rynek inwestycji w źródła odnawialne rósł w coraz większym tempie.
PL
Zarówno energetyka światowa, jak i ciepłownictwo zmieniają się. Stare systemy energetyczne budowane są zazwyczaj w megaskali, natomiast w ostatnich latach coraz częściej budowane są systemy w małej lub nawet mikroskali oparte na źródłach odnawialnych - zwracała uwagę prof. Dorota Chwieduk podczas XV Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach. Jakie wobec tego pojawiają się trendy w energetyce i ciepłownictwie? Co robić, aby nie dać się im zaskoczyć?
PL
Bielsko-Biała jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na opracowanie i wdrożenie kompleksowego Planu Działań na rzecz Zrównoważonej Energii. Zamierza spełnić w ten sposób wymogi pakietu klimatycznego 3x20. Celem jest bardziej racjonalne zużycie energii. Mieszkańcom powinno to dać wymierne w złotówkach oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną, a także poprawić komfort życia.
PL
Prezesi spółek węglowych kończą rok w dobrych nastrojach i być może trudno się dziwić, jeśli pomimo spadku wydobycia węgla, mimo rosnących kosztów, górnictwo zdołało wypracować zysk o około 1 miliarda zł wyższy niż w roku ubiegłym. Pomogła w tym oczywiście światowa koniunktura na węgiel i wciąż jeszcze wysokie ceny. Jak długo to potrwa?
PL
Skoro energetyka w Polsce w ponad 90 procentach oparta jest na węglu, warto wiedzieć, co dzieje się w polskim górnictwie. Podczas negocjowania umów o dostawy węgla dobrze jest znać sytuację partnera. W tym numerze “ECiZ” piszemy o sytuacji węgla kamiennego, w przyszłym zajmiemy się węglem brunatnym.
PL
Rozpoczynamy nowy cykl tekstów, które traktować będą o tym, jak polskie i europejskie miasta realizują unijną i krajową politykę energetyczną. Jak radzą sobie z planami oszczędności energii, skąd czerpią na to pieniądze? Będziemy starali się pokazywać państwu konkretne przykłady znakomitych rozwiązań. Być może staną się inspiracją dla podejmowania podobnych projektów.
PL
Spośród problemów, jakimi w tym roku żyje środowisko energetyków, wybraliśmy siedem najważniejszych, bo najczęściej powtarzających się na wszelkiego typu konferencjach i sympozjach. Są to: bezpieczeństwo dostaw surowców, wspólny rynek europejski, dalsza deregulacja rynku energii, systemy wsparcia OŹE, efektywność energetyczna i wreszcie inwestycje w nowe moce energetyczne. Oto ich telegraficzny przegląd.
PL
Ostatnio w gospodarce coraz większą rolę zaczyna odgrywać obserwacja pojawiających się trendów. Staramy się więc obserwować i opisać, co przyniosły w energetyce i ciepłownictwie pierwsze miesiące roku.
PL
Na energię elektryczną Warszawa wydaje 250 mln zł miesięcznie. Zamierza wydawać zdecydowanie mniej, a z całą pewnością bardziej efektywnie. Jest jednym z polskich miast, które w 2009 roku wstąpiły do europejskiego stowarzyszenia Energy Cities, a także Stowarzyszenia Burmistrzów Europy (Convenants of Mayors). Warszawa uznała, że warto korzystać z doświadczenia europejskich miast i stara się iść śladem najbardziej ekologicznych i zrównoważonych ekologicznie stolic.
PL
Rok 2010 górnictwo węgla kamiennego zakończy zyskiem rzędu 1 miliarda złotych - zapowiada wiceminister gospodarki Jolanta Strzelec-Łobodzińska. Stanie się tak głównie dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW - 6 kopalń), dobrej koniunkturze na wydobywany przez nią węgiel koksowy i wysokim cenom węgla na światowych rynkach.
PL
Najczęściej stawiane dzisiaj pytanie w energetycznych kręgach brzmi: na co stawiać. Na jakie źródła energii: gaz, ropę, węgiel czy może na atom, wiatr, wodę lub słońce. Jednoznacznych odpowiedzi brak. Wszystko wskazuje więc na to, że rację mają ci, którzy twierdzą, że na wszystko po trosze. Szukając wyjścia z energetycznego dylematu warto prześledzić, jakie strategie obierają największe światowe firmy związane z energetyką. Zacznijmy od Alstomu.
PL
Nie ulega wątpliwości, że powoli kończy się era samochodów spalinowych. Wszystko wskazuje na to, że wchodzimy w epokę pojazdów elektrycznych. Kwestią otwartą jest jeszcze tylko to, kiedy opanują świat, Europę, Polskę...
PL
Unia Europejska traktuje wprawdzie węgiel jako brudne paliwo, jednak Polska powinna bronić możliwości produkcji energii elektrycznej zarówno z węgla kamiennego jak i brunatnego, ale także coraz szerzej stosować paliwa odnawialne; mówiono podczas dziesiątego już, a więc jubileuszowego, Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego Powerpol, jaki odbył się w marcu w Kazimierzu Dolnym.
PL
Jeszcze do niedawna można było sądzić, że o inwestycjach w energetyce wiele się mówi, jednak niewiele się robi. Wydawało się, że niepewność co do darmowych przydziałów na emisję CO2 paraliżuje zarządy firm energetycznych. Inwestować w gaz, węgiel, atom, a może jednak w źródła odnawialne?
PL
Wyniki górnictwa w roku 2009 świadczą o tym, że nie był to rok udany. Przeciwnie, sytuacja jest zła. Spadło wydobycie węgla, spadła sprzedaż, spadły przychody, spadła wydajność. Wzrosły natomiast koszty i zapasy węgla. Zamiast zysku, branża jako całość, zanotowała stratę. Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił natomiast rok 2009 jako dobry, a Miroslaw Kugiel, prezes Kompanii Węglowej, mówi wręcz o sukcesie.
PL
Polskie górnictwo węglowe staje się coraz bardziej niebezpieczne. Głównie dlatego, że schodzi po coraz niżej położone pokłady węgla. Co roku sięga średnio o 8 metrów głębiej. Po ostatniej serii tragicznych katastrof, coraz bardziej oczywistym staje się, że trzeba wyznaczyć granicę, poza którą cywilizowane państwo nie powinno świadomie narażać życia górników.
PL
Po krótkiej chwili oddechu i kilku latach niezłej prosperity, górnictwo znów wchodzi w bardzo trudny okres. Światowy kryzys gospodarczy i konieczność ochrony klimatu sprawiają, że tradycyjnie spalany węgiel staje się synonimem zacofanej gospodarki. Opartej na wydobyciu surowców i niszczącej środowisko. Z punktu widzenia górniczej branży, węgiel wciąż jest naszym bogactwem narodowym, bo daje krajowi bezpieczeństwo energetyczne, natomiast z perspektywy ekonomii i gospodarki, staje się potężnym problemem. Składa się na to wiele przyczyn. Oto one.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.