Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The British Geological Survey (BGS) operates an urban geoscience programme that aims to provide up-to-date information on ground-related issues for the towns and cities of the UK. Research in the major conurbations of Manchester, Swansea and Glasgow is demonstrating the value of integrating surface geological mapping with sub-surface geoscientific information through the use of 3D models. This approach provides a more holistic view of the near-surface environment and provides a means of identifying potential problems and opportunities at an early stage in any proposed development. If implemented over a wider area, it could assist in designing site investigation strategies and reduce costs by ensuring a more focused approach to strategic planning.
PL
Brytyjska Służba Geologiczna (BGS) prowadzi program "Urban Geoscience" w celu dostarczania aktualnych informacji na temat podłoża gruntowego dla miast i miasteczek w Zjednoczonym Królestwie [Wielkiej Brytanii]. Z prac badawczych przeprowadzonych w głównych konurbacjach Manchesteru, Swansea i Glasgow wynika, że integrowanie geologicznego kartowania powierzchniowego z geologicznym rozpoznaniem podpowierzchniowym w modelach trójwymiarowych ma dużą wartość badawczą. Jest to podejście zapewniające bardziej holistyczne spojrzenie na środowisko geologiczne strefy przypowierzchniowej, a zatem umożliwiające dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń ale i możliwości [korzystnego] rozwiązywania problemów już we wczesnym stadium planowania zagospodarowania [terenu]. Po zastosowaniu na większych obszarach, ta metodyka może wpłynąć na ograniczenie kosztów przy projektowaniu badań i podejmowaniu dalekosiężnych decyzji o lokalizacji obiektów. Rola geoinformacji staje się coraz większa w dostosowywaniu prawa do potrzeb ochrony środowiska Hough et al. (2003) and Ellison et al. (2002). Na Fig. 1 przedstawione jest położenie obszaru badań, na którym znajduje się Park Przemysłowy Trafford. Jest to teren dawnej eksploatacji górniczej węgla kamiennego, zagrożony zjawiskami suffozji i osiadań w obrębie piasków fluwioglacjalnych, niszczących drogi i fundamenty różnych obiektów. Te zjawiska powodują też zagrożenie zanieczyszczenia wód podziemnych. Rozpoznanie płytkich poziomów wód gruntowych oraz naturalnego i skanalizowanego systemu drenażu powierzchniowego staje się zagadnieniem pierwszoplanowym. Program komputerowy do trójwymiarowego modelowania jest rozwijany we współpracy z Uniwersytetem w Kolonii i stosowany do przedstawiania utworów konurbacji Manchesteru, a szczególnie parku Przemysłowego Trafford (ryc. 2 i 3). Na podstawie 3-D modelu można w łatwy sposób generować potrzebne moduły tematyczne w żądanej formie graficznej. Zarówno mapy, jak i przekroje można dostosowywać do indywidualnych wymagań odnośnie lokalizacji i treści (ryc. 4). Na rycinie 5 jest przedstawiony wynik modelowania własności geotechnicznych dla wybranych obiektów inżynierskich. W konkluzji można stwierdzić, że integrowanie wiedzy geologicznej w trójwymiarowym modelu umożliwia opracowywanie map syntetycznych i klasyfikacyjnych, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników, zrozumienie przekształceń środowiska zachodzących pod wpływem określonych czynników oraz poradzenie sobie z przypadkami o dużym stopniu niepewności inżyniersko-geologicznej [w projektowaniu].
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.