Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W I kwartale 2018 roku średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego (RDN) wyniosła 184 zł/MWh i była wyższa o 19% od średniej ceny notowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. W II kwartale bardzo mocno wzrosły ceny energii w kontraktach terminowych na sierpień, wrzesień oraz cały trzeci kwartał 2018. Ceny przekraczały 330 zł za MWh [1]. Mimo że toczą się postępowania urzędów państwowych w sprawie ewentualnych manipulacji rynkowych, można postawić tezę, że przyczyny wzrostu cen energii mają realne podstawy w postaci rosnących cen węgla i szybkiego podwyższania cen uprawnień do emisji CO₂, a także, i przede wszystkim, mają charakter fundamentalny, związany z polityką energetyczną.
PL
Analizy wykonane przez Instytut Energetyki Odnawialnej dowodzą, że rozwój prosumenckich instalacji słonecznych to w głównej mierze zasługa regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz funduszy ekologicznych, a nie systemu tzw. opustów, który jest aktualnie oficjalnym, państwowym systemem wsparcia dla prosumentów.
PL
Szczegółowa prognoza cen na krajowym rynku energii elektrycznej w perspektywie do 2050 r., przygotowana przez Instytut Energetyki Odnawialnej, wskazuje m.in., że sektor wytwarzania energii elektrycznej w Polsce wkrótce będzie musiał zmierzyć się z wielomiliardowymi inwestycjami.
PL
W I kwartale 2018 roku średnia hurtowa cena energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego (RDN) wyniosła 184 zł/MWh i była wyższa o 19% od średniej ceny notowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. W II kwartale bardzo mocno wzrosły ceny energii w kontraktach terminowych na sierpień, wrzesień oraz cały trzeci kwartał 2018. Ceny przekraczały 330 zł za MWh [1]. Mimo że toczą się postępowania urzędów państwowych w sprawie ewentualnych manipulacji rynkowych, można postawić tezę, że przyczyny wzrostu cen energii mają realne podstawy w postaci rosnących cen węgla i szybkiego podwyższania cen uprawnień do emisji CO2, a także, i przede wszystkim, mają charakter fundamentalny, związany z polityką energetyczną.
EN
A model of prices and tariffs for the Polish power system was developed, which allows assessment of the effects of public policy in the energy sector from the point of view of energy costs for the economy and for selected group of consumers. Modelling results can be used to assess the market and economic effects of individual scenarios, energy concepts or regulatory impact assessment. The model with the forecast of costs and energy prices allows to analyse the potential impact of the introduction or exclusion from the national energy system of a specific group of technologies or central power plant on electricity costs. The results of the analysis indicate the inevitability of the increase of energy costs. Domestic energy policy leads to an increase in operating costs and, as a result, to an increase in total costs in the power generation sector from PLN 37 billion in 2015 to PLN 68 billion in 2030, which will translate into an increase in tariffs for small and medium enterprises and households.
PL
Instalacje biogazowe mogą być rozwiązaniem korzystnym dla gospodarstw mających problem z zagospodarowaniem znacznej ilości odpadów organicznych oraz charakteryzujących się występującym jednocześnie wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i ciepło, związanym z prowadzonymi procesami wytwórczymi. Ile tego typu instalacji istnieje w Polsce i jakie zastosowano w nich technologie?
PL
Potencjał Polski w zakresie produkcji biogazu rolniczego, według ocen niezależnych specjalistów, jest porównywalny z potencjałem Niemiec będących światowym liderem tej technologii, szczególnie ze względu na dostępną powierzchnię użytków rolnych pod uprawy roślin energetycznych, a także możliwości pozyskania odpadowej biomasy z rolnictwa oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.
PL
Osiem spośród jedenastu dotychczas zrealizowanych na polskim rynku biogazowni rolniczych to duże instalacje, których moce zainstalowane mieszczą się w przedziale 0,6-2,1 MWel. Według Bazy danych inwestycji biogazowych Biogaz 2011, opracowanej przez Instytut Energetyki Odnawialnej, przygotowywanych jest obecnie na etapie planowania lub realizacji ok. 240 kolejnych projektów, których średnia moc wynosi ok. 1,6 MW^1. Z analiz preferencji wyboru substratów przez inwestorów i deweloperów tych biogazowni, wynika że największym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju odpady, w tym odchody zwierzęce, odpady z przemysłu rolno-spożywczego, odpady poubojowe oraz rośliny energetyczne, reprezentowane najczęściej przez kiszonkę kukurydzianą. Właściwy dobór substratów wsadowych biogazowni ma kluczowe znaczenie dla rentowności przedsięwzięcia.
PL
Rynek biogazu rolniczego w Polsce znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju od 2005 r., kiedy została uruchomiona przez Poldanor S.A. pierwsza instalacja w Pawłówku. Przedmiotowy potencjał Polski, według ocen specjalistów, może być porównywany z niemieckim, szczególnie ze względu na areał pod uprawy roślin energetycznych oraz możliwości pozyskania odpadowej biomasy.
PL
Jako substraty do produkcji biogazu rolniczego mogą być stosowane substancje organiczne, pochodzące z działalności rolniczej i/lub z produkcji przemysłowej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.