Artykuł jest fragmentem książki „Efektywna eksploatacja wodociągów” autorstwa dr. Pawła Dohnalika oraz Zbigniewa Jędrzejewskiego i został opracowany na podstawie: Then R Furmański B. „Wyniki doświadczeń terenowych z wykrywania i lokalizacji przecieków za pomocą korelatora dk 1000 z nadajnikami radiowymi” - Materiały na Seminarium Konsultacyjne - RZGW - IGPiK - Kraków - 1993r.
Wzrost znaczenia ochrony środowiska jest wynikiem coraz wyższej świadomości społecznej. Świadomość ta powoduje, że coraz więcej przedsiębiorstw oraz instytucji wypracowuje spójną strategię ochrony środowiska oraz dostrzega zalety systemu zarządzania środowiskowego. Jednym z takich systemów, który może być wdrożony zarówno przez samorządy, jak i przez przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, jest EMAS.
Budowa infrastruktury komunalnej takiej jak oczyszczalnia ścieków czy składowisko odpadów komunalnych w gminie są przykładami kosztownych inwestycji publicznych i jako takie podlegają przepisom zamówień publicznych, które nakładają na samorząd terytorialny obowiązek inwestowania w sposób racjonalny, optymalny i w pełni uzasadniony. W rzeczywistości jednak, skomplikowane inwestycje tego rodzaju realizowane są przez gminy w różny sposób. Jedne gminy znakomicie sobie radzą z procesem inwestycyjnym i już na etapie przed-inwestycyjnym potrafią właściwie określić w specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymagania w stosunku do projektanta czy wykonawcy zadania inwestycyjnego. Istnieją jednak gminy, które gorzej sobie radzą z procesem inwestycyjnym przy realizacji takich skomplikowanych inwestycji (co często nie wynika ze złej woli, a po prostu z czystej niewiedzy), a wszystkie popełnione błędy skutkują oczywistymi stratami społecznymi.
Realizując duże inwestycje infrastrukturalne postępujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale nawet przestrzegając wszystkich przepisów możemy odnotować szereg potknięć i nieprawidłowości skutkujących poważnymi następstwami natury technicznej i finansowej. Ciągle jesteśmy narażeni na pewne niebezpieczeństwa w trakcie zarządzania procesem inwestycyjnym, które jak pułapki, czyhają na nas na każdym etapie realizacji inwestycji.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.