Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Przyszłość optometrii wobec nowej Ustawy o niektórych zawodach medycznych
PL
Rok 2023 można uznać za historyczny, albowiem po ponad 25 latach walki zawód optometrysty stał się formalnie zawodem medycznym regulowanym. Rok 2024 natomiast będzie przełomowy dla naszej profesji w związku z wejściem w życie ustawy regulującej działania dwóch ważnych dla naszego środowiska zawodów: optometrysty i ortoptystki. Zapisy znajdujące się w samej Ustawie o niektórych zawodach medycznych z dnia 17 sierpnia 2023 roku nie zawierają szczegółowych informacji na temat czynności zawodowych optometrysty, a jedynie określają wykształcenie / kwalifikacje wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego (typ dyplomu). Czynności zawodowe przypisane zarówno dla optometrysty, jak i ortoptystki opisane będą w rozporządzeniach, których zawartości do tej pory nikt nie zna. Pomimo tego, że treści ustawy są bardzo ogólne i dotyczą głównie zobowiązań co do rejestru, przestrzegania kodeksu etyki oraz obowiązku ciągłego kształcenia się, to jednak sam fakt umieszczenia tych dwóch profesji na liście zawodów medycznych niesie poważne zmiany w dalszym funkcjonowaniu wielu placówek zatrudniających optometrystów, jak i uczelni zajmujących się ich kształceniem.
PL
Od roku 1998, kiedy to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (wówczas Akademią Medyczną), uruchomił pierwsze w Polsce studia stacjonarne o specjalności optyka okularowa, a następnie w 2001 roku studia magisterskie o specjalności optometria, kształcenie optometrystów rozwijało się i ewoluowało. Na przestrzeni lat studia na specjalności optyka okularowa i optometria uruchomiono również na innych uczelniach, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym (zaocznym). Dodatkowo przez cały ten czas kwalifikacje optometrysty można było uzyskiwać drogą studiów podyplomowych. Większość absolwentów kierunku lub specjalności optometria, po uzyskaniu dyplomu, rozpoczęła pracę w zawodzie w gabinetach optometrycznych przy zakładach optycznych, część otworzyła swoją działalność, część zatrudniła się w szpitalach lub klinikach okulistycznych, a jeszcze inni znajdowali zatrudnienie w dużych firmach optycznych czy korporacjach zajmujących się sprzedażą wyrobów medycznych. Jednakże optometria jako kierunek kształcenia lub specjalność, jak każdy inny obszar kształcenia na poziomie akademickim, nie zyskałaby dużego uznania, jeżeli poza stroną dydaktyczną nie rozwijałaby się także naukowo.
3
Content available remote Zastosowanie filtrów optycznych u osób słabowidzących
PL
W obliczu wzrastającej długości życia i starzejącego się społeczeństwa liczba osób słabowidzących rośnie. Pomoc tym osobom staje się coraz istotniejszym zagadnieniem w rozwijającej się dziedzinie optometrii. Optometrysta zajmujący się doborem pomocy optycznych musi zapewnić swoim pacjentom coraz to szersze możliwości wykorzystania nowoczesnych metod i sposobów stosowanych w optyce, aby zadbać o bezpieczeństwo i ochronę ich wzroku. Do bardzo ważnych pomocy optycznych zaliczają się filtry, których głównym celem jest funkcja ochronna. Poznanie mechanizmu działania filtrów związane jest z zagadnieniem spektrum fali elektromagnetycznej i jej wpływu na zewnętrzne i wewnętrzne struktury oka.
4
PL
Balans ciała w trakcie spokojnego stania jest złożonym, chaotycznym układem regulacyjnym, a wzrok to jedna z głównych informacji wejściowych dla tej regulacji. Parametrem opisującym tę złożoność jest m.in. wymiar korelacyjny d. W grupie 30 zdrowych, młodych osób zbadano wymiar korelacyjny składowej CoPM sygnałów posturograficznych reprezentującej oscylacje środka nacisku stóp wokół rzutu środka masy na płaszczyznę podstawy. Pomiar powtórzono przy oczach otwartych i zamkniętych. Badanie wykazało, że złożoność regulacji balansu ciała jest wysoka i wynosi około d=5–7. Wymiar korelacyjny przy oczach zamkniętych jest nieco niższy niż przy oczach otwartych, szczególnie dla składowej przód–tył balansu ciała. Oznacza to, że wskutek zamknięcia oczu regulacja staje się nieco prostsza, przez co też nieco mniej precyzyjna. Analiza metodą tasowania sygnałów wykazała również, że chaotyczne sygnały CoPM posiadają ukryte, niewidoczne gołym okiem uporządkowanie.
EN
The balance of the body during a calm stand is a complex, chaotic regulation system, and sight is one of the main input information for this regulation. The parameter describing this complexity is, among others, correlation dimension d. In the group of 30 healthy, young people, the correlation dimension of the CoPM component of posturographic signals representing the oscillation of the center of pressure of the feet around the projection of the center of mass on the plane of the base was examined. The measurement was repeated with eyes open and closed. The research showed that the complexity of the body balance regulation is high and amounts to about d=5–7. The correlation dimension with eyes closed is slightly lower than with the eyes open, especially for the front–back component of the body balance. This means that due to the closing of the eyes, the adjustment becomes slightly simpler, which is also slightly less precise. The signal shuffling analysis also showed that the CoPM’s chaotic signals have hidden, invisible to the naked eye, order.
PL
Przedwczesny poród (przed ukończonym 37. tygodniem ciąży) może powodować szereg nieprawidłowości związanych z brakiem finalizacji procesów prowadzących do optymalnego rozwoju narządów organizmu. Rozwój neonatologii i okulistyki dziecięcej pozwala określić stopień nasilenia powikłań związanych z wcześniactwem oraz przewidywać ich ewentualne następstwa. Prawidłowy rozwój gałki ocznej płodu związany jest ściśle z wiekiem ciążowym.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.