Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
PL
Zakazy mają sens tylko wtedy, gdy naruszenie zakazu spotyka się z pociągnięciem naruszyciela do odpowiedzialności za co najmniej wykroczenie, a w skrajnych przypadkach za przestępstwo. Tak zawsze było i jest, a drogę do obowiązującej regulacji warto prześledzić.
PL
Ustawy i rozporządzenia na przestrzeni lat w różny sposób określały stopień odpowiedzialności za szkody, jakie wyrządzała zwierzyna objęta ochroną gatunkową. Warto podkreślić, że tego typu zwierzęta mogą wyrządzać szkody nie tylko w mieniu, ale także na osobie.
PL
Obok ochrony gatunkowej roślin i zwierząt trzecim kierunkiem ochrony gatunkowej jest ochrona gatunkowa grzybów, usamodzielniona dopiero w obowiązującej Ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
PL
Sytuacja prawna zarówno wydry, jak i bobra jest dość swoista, a liczne zmiany dotyczące tych gatunków uzasadniają szczegółowe zajęcie się nimi, z uwzględnieniem także pewnych zaszłości historycznych.
PL
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (DzU z 2014 r. poz. 1348) obowiązuje od 8 października 2014 r. Co zawarto w tym dokumencie?
PL
Dotychczas w cyklu artykułów pt. „Prawna ochrona gatunków” przedstawiono założenia ochrony gatunkowej zwierząt, koncentrując się na zakazach i wyjątkach od nich. Istnieje jednak potrzeba rozszerzenia rozważań o regulacje prawne dotyczące określonych gatunków ptaków, m.in. czapli siwych i kormoranów czarnych.
PL
Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w przepisach dotyczących ochrony gatunkowej zwierząt obok podstawowych instrumentów ochrony gatunkowej, jakimi są zakazy obwarowane sankcjami karnymi na wypadek ich nieprzestrzegania, przewiduje także środki o charakterze, nazwijmy to tak, pozytywnym, w postaci działań ochronnych, spośród których najdalej idące znaczenie ma ustalanie stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania.
PL
Problematyki gatunków roślin i zwierząt dotyczą trzy najważniejsze akty unijne: dwie dyrektywy obejmujące ochroną ptaki (tzw. dyrektywa ptasia) i siedliska przyrodnicze (tzw. dyrektywa siedliskowa) oraz jedno rozporządzenie dotyczące handlu zagrożonymi gatunkami.
PL
Istotny wpływ na przyjęte w prawie polskim rozwiązania w zakresie ochrony gatunkowej i wdrażane w nim kolejne zmiany wywarły regulacje zarówno światowe, jak i unijne. Ten odcinek cyklu został poświęcony prawu międzynarodowemu.
PL
W znowelizowanej Ustawie z 16 października 1991 r. o ochronie przyrody ustawodawca dokonał zasadniczej zmiany koncepcji prawnej ochrony gatunków. Odstąpił np. od zawierania w ustawie ramowych i otwartych list zakazów mających służyć ochronie gatunków, wprowadzając w to miejsce zamknięte listy zakazów i wyjątków odnoszących się do ochrony gatunkowej roślin i zwierząt.
PL
Rozpoczęty wiosną 1989 r. proces transformacji ustrojowej w ochronie przyrody przyniósł dość szybkie efekty. 12 grudnia 1991 r. weszła w życie Ustawa z 16 października 1991 r. o ochronie przyrody, zastępując swą poprzedniczkę z 1949 r.
PL
Rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (DzU z 2014 r. poz. 1409) obowiązuje od 17 października 2014 r. Co zawarto w tym dokumencie?
PL
Przez jedenaście lat obowiązywania ustawy o ochronie przyrody przepisy o ochronie gatunkowej kilkakrotnie się zmieniały. Na jakie najważniejsze regulacje warto zwrócić uwagę?
PL
Początki nowożytnej ochrony przyrody datuje się zwykle na drugą połowę XIX w. Pewne elementy ochronne funkcjonowały już jednak znacznie wcześniej – początkowo w prawie zwyczajowym, a następnie w prawie stanowionym, choć były motywowane głównie względami gospodarczymi. Śladów takiej ochrony na polskich ziemiach można się doszukać w regulacjach dotyczących bobrów i turów.
PL
W zaborze austriackim, choć dopiero po kilkudziesięciu latach, polska myśl prawnicza mogła się rozwijać stosunkowo swobodnie. Pojawiły się w niej także wątki zmierzające do ochrony niektórych zwierząt, wśród nich kozic i świstaków z jednej strony, a ptaków pożytecznych dla rolnictwa, nietoperzy i jeży z drugiej.
PL
Znaczącym instrumentem ochrony krajobrazu mogą być oceny oddziaływania na środowisko – zarówno dokumentów o charakterze strategicznym, jak i przedsięwzięć mogących wywierać wpływ na środowisko.
PL
Ochrona gatunków roślin, zwierząt i grzybów, niezbyt często bywa przedmiotem refleksji ze strony nauki prawa. Z jej funkcjonowaniem wiąże się jednak wiele problemów, np. umiejscowienie ochrony gatunkowej w polskim systemie prawnym ochrony przyrody.
PL
Przedstawione w poprzednich artykułach regulacje odnoszące się do ochrony krajobrazu byłyby czymś w rodzaju pobożnych życzeń, gdyby nie było mechanizmów odpowiedzialności prawnej za naruszenie przepisów, których celem jest ochrona krajobrazu i walorów krajobrazowych.
PL
Najostrzejszym środkiem odpowiedzialności prawnej jest odpowiedzialność karna za czyny społecznie szkodliwe, zabronione pod groźbą kary jako przestępstwa lub wykroczenia. Spory o miejsce odpowiedzialności za wykroczenia w systemie prawa, ogniskujące się wokół pytania, czy jest to odpowiedzialność administracyjna, czy odpowiedzialność karna, należą już do przeszłości.
PL
Omawiając w poprzednim odcinku tego cyklu czyny zabronione pod groźbą kary, godzące w walory krajobrazowe, zwrócono uwagę, że początkowo były to wyłącznie wykroczenia – zarówno w dziedzinie ochrony przyrody, jak i w sferze ochrony zabytków. Sytuacja zmieniła się w drugiej połowie XX w.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.