Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W praktyce pierwszym, namacalnym przejawem aktywności kontrolnej prowadzonej przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska jest protokół podsumowujący wyniki kontroli. Jego treść i forma rodzą istotne implikacje.
PL
1 stycznia 2023 roku weszły w życie reszta przepisów lipcowej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.) oraz Ustawa z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2022 r. poz. 1549, dalej: nowela), ogniskująca się wokół problematyki gospodarowania nieczystościami ciekłymi, czyli ściekami gromadzonymi przejściowo w zbiornikach bezodpływowych lub osadnikach w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków.
PL
Truizmem jest stwierdzenie, iż przystępując do określenia tytułowych zasad i przesłanek, wyjść trzeba od generalnej konstatacji, iż wynikają one głównie z interpretacji przepisów Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: u.z.z.w.) oraz Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.).
PL
Przepisy Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2022 r. poz. 699, dalej: u.o.) nie tylko regulują kwestie związane z odpadami komunalnymi, ale także odnoszą się do szczególnych kategorii odpadów, takich jak komunalne osady ściekowe, odpady weterynaryjne czy też odpady medyczne rozumiane jako odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny
PL
Kontynuując prezentację zasad i przesłanek taryf wodnych (rozpoczętą w artykule Zasady i przesłanki wydawania decyzji taryfowych, „Przegląd Komunalny” 7/2023), wyjść trzeba od zwrócenia uwagi na kluczowe znaczenie poprawnej konstrukcji uzasadnienia decyzji taryfowej.
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że sposób stosowania i interpretowania przez organ regulacyjny aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących kreacji taryf wod-kan, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii skracania tychże, budzi - eufemistycznie rzecz ujmując - wiele emocji i kontrowersji.
PL
21 lutego br. Senat podjął prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej: projekt). O podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu wniosły Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu.
PL
Zestaw przepisów dotyczących tytułowego zagadnienia jest złożony, wieloaspektowy. Szczegółowych rozwiązań szukać należy w licznych aktach prawnych.
PL
Zgodnie z deklaracją sformułowaną w poprzednim artykule, w niniejszym opracowaniu kontynuować będziemy prezentację obowiązujących już od 13 października 2022 r. zmian w Kodeksie spółek handlowych (dalej: Ksh), które w istotny sposób rzutują na sposób sprawowania tytułowego nadzoru.
11
Content available remote Nowe zasady pracy zdalnej
12
Content available remote Monitoring jakości wody w nowej odsłonie
PL
Ledwie branża wodociągowo-kanalizacyjna zdążyła ochłonąć po wakacyjnej zmianie tych przepisów ustawy branżowej (9 sierpnia br. weszły w życie przepisy Ustawy z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw), które dotyczą wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, a już na legislacyjnym horyzoncie pojawiło się widmo kolejnych zmian związanych z konieczną transpozycją do rodzimego systemu przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (dalej: dyrektywa).
PL
Próbując syntetycznie opisać specyfikę relacji przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych (dalej także: pwk) z organem regulacyjnym na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy, wypada stwierdzić (odwołując się do tytułu książki Ericha Marii Remarque’a): „Na Zachodzie bez zmian”.
PL
Truizmem jest stwierdzenie, że zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych generuje różnorodne wyzwania, kłopoty i wątpliwości. W tym „problematycznym” zbiorze poczesne miejsce zajmują kwestie natury prawnej, ogniskujące się z grubsza wokół próby udzielenia odpowiedzi na następujące pytanie: za pomocą jakich narzędzi prawnych można bezpiecznie i skutecznie wprowadzić opłaty za odprowadzenie deszczówki?
PL
Wobec zasygnalizowanych w poprzednim artykule wątpliwości i ryzyk związanych z wyborem tzw. administracyjnoprawnego modelu wprowadzenia opłat za zagospodarowanie deszczówki otwartym jest pytanie o możliwość wyboru modelu alternatywnego, cywilnoprawnego, tj. bazującego na materiale normatywnym zawartym w Kodeksie cywilnym (w szczególności chodzi tu o przepisy dotyczące zlecenia) oraz o ewentualne wady i zalety takiego rozwiązania.
PL
Jakie są praktyczne konsekwencje wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw dla zarządów spółek komunalnych?
18
Content available remote Nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Cz. 2.
19
Content available remote Nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Cz. 1.
PL
Zagospodarowanie ścieków przemysłowych niesie dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych liczne wyzwania zarówno prawnej, jak i praktycznej natury. Te pierwsze są w dużej mierze konsekwencją tego, że materiał normatywny odnoszący się do tytułowej problematyki jest – eufemistycznie rzecz ujmując – zróżnicowany pod względem źródła, rangi i specyfiki przepisów, z kolei na te drugie wpływają takie czynniki, jak uwarunkowania lokalne, geograficzne, ekonomiczne czy – last but not least – różnorodne aspekty techniczne związane np. ze specyfiką danego systemu produkcyjnego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.