Niniejszy tekst omawia główne czynniki, które mają wpływ na podejmowanie przez uczniów studiów na kierunku informatyka lub kierunkach pokrewnych. Następnie prezentowane są różne inicjatywy i działania w kraju, które mają na celu zachęcenie uczniów do podejmowania studiów informatycznych. Wśród nich można wyróżnić zarówno zmiany w podstawie programowej dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, jak i formalne i nieformalne wykłady, kursy i warsztaty organizowane przez publiczne i prywatne uczelnie. Na końcu szczegółowo przedstawiony zostanie projekt Informatyka+2, adresowany do 15 000 uczniów z 1000 szkół ponadgimnazjalnych w pięciu województwach. Zaprezentowane zostaną także jego osiągnięcia po pierwszym roku realizacji.
EN
In this paper we first identify the main factors which influence the students’ attitudes to study computer science related disciplines. Then various outreach initiatives and activities implemented in Poland are described and discussed. They range from changes in the national curriculum for middle and high schools to formal and informal lectures, courses, and workshops organized by public and private institutions of tertiary education. Project Informatics+, addressed to 15,000 students from five regions, is presented in details and its out-comes after the first year of running are reviewed shortly.
Z okazji pięćdziesiątej rocznicy utworzenia IEEE, z inicjatywy tej organizacji, mającej na celu opracowanie historii początków powstawania komputerów i informatyki w Państwach Europy Środkowo-Wschodniej, autorzy działając w imieniu Polskiego Podkomitetu CEEIC (Central and Eastern European Initiatives Committee), podjęli się opracowania historii początków informatyki w Polsce. W poprzednim wydaniu "Informatyki" ukazała się pierwsza część tego opracowania, ukazująca początki informatyki w ośrodku warszawskim. Poniżej przedstawiamy ciąg dalszy, który dotyczy historii ośrodka wrocławskiego.
Z okazji pięćdziesiątej rocznicy utworzenia IEEE, z inicjatywy tej organizacji, mającej na celu opracowanie historii początków powstawania komputerów i informatyki w Państwach Europy Środkowo-Wschodniej, autorzy działając w imieniu Polskiego Podkomitetu CEEIC (Central and Eastern European Initiatives Committee), podjęli się opracowania historii początków informatyki w Polsce.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.