Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ma już swoje lata [1]. Uznano, że mimo jej dotychczasowych modyfikacji [2], nie odpowiada już ona w wystarczający sposób na wyzwania związane z bezpieczeństwem, dostępem i jakością wody. Na początku lutego Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmerans oraz Komisarz ds. środowiska Karmenu Vella, zaprezentowali w imieniu Komisji Europejskiej propozycję nowej treści dyrektywy [3, 4]. Propozycja ta jest tą samą, która wcześniej jako nieoficjalna wersja wzbudzała emocje specjalistów. Tak jak pisałam w poprzednim artykule (TW 1/2018), dyrektywa wprowadza wiele nowych parametrów. Jest naprawdę poważną zmianą dotychczasowego porządku. Zmienia podejście do monitoringu, najważniejsza staje się bowiem kwestia oceny ryzyka i takiego nim zarządzania, aby zwiększać bezpieczeństwo wody w całym łańcuchu od źródła do kranu. Część artykułów została więc znacząco zmieniona, nie tylko ze względu na podejście do kwestii bezpieczeństwa wody, ale także z powodu zmieniających się realiów i postępu technologicznego.
PL
Kwestia dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DWD) [1], była gorąca w zasadzie cały zeszły rok. Wydaje się, że jest już gotowa do wkroczenia na ścieżkę legislacyjną, choć w chwili pisania artykułu pozostaje wciąż nieopublikowana przez Komisję Europejską. Droga do uchwalenia jest więc jeszcze dość daleka, gdyż dyrektywa musi przejść przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Nowa propozycja pojawiła się jednak w nieformalny sposób i wiele informacji, co do jej brzmienia, wydaje się na tym etapie legislacji pewnych.
PL
Inwestycje w sektorze szacuje się na 30 mld euro rocznie, a roczne obroty to 70 mld euro. Potrzeby inwestycyjne sektora są i będą wysokie, gdyż wynika to ze specyfiki tej branży. Jak określić potrzeby sektora w skali europejskiej?
PL
Wieloletnie Ramy Finansowe - MFF - będą filarem rozwoju Unii Europejskiej w kolejnych latach, stąd konieczny jest udział w konsultacjach, wyrażanie opinii i stanowiska europejskiego sektora usług wodociągowych.
PL
Od kilku miesięcy trwa debata na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Dotyczyć on będzie lat 2021-2027. Komisja Europejska stara się określić potrzeby inwestycyjne różnych gałęzi gospodarki, w tym branży wodociągowo-kanalizacyjnej.
PL
Dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych została ustanowiona w 1991 r. Jednak należy się zastanowić, jak powinna ona brzmieć obecnie, mając na uwadze nowe zanieczyszczenia, koszty i rozrost miast.
PL
Infrastruktura wymagająca nieustających działań, rosnące wymagania odbiorców oraz konieczność dbałości o środowisko sprawiają, że usługi wod-kan uznawane są za bardzo kapitałochłonne, a zapotrzebowanie na fundusze nie będzie maleć. Finasowanie zadań wymaga więc szczególnej uwagi oraz długoterminowego planowania.
PL
Powszechnie znane są dane statystyczne mówiące o mocno ograniczonych zasobach wodnych w naszym kraju, porównywalnych do Egiptu, aby lepiej zobrazować problem. Nie warto ich po raz kolejny przytaczać, gdyż ilość nie musi być problemem, jeśli kraj ma wizję odpowiedniej gospodarki dbającej także o jakość oraz właściwe wykorzystanie zasobów.
PL
W Polsce trwa dyskusja na temat wprowadzenia regulatora cen - instytucji niezależnej politycznie, wysoce wyspecjalizowanej i kompetentnej. Podmiotu, który kontroluje wartość i skład cen "wodkanowych" monopoli, w trosce o konsumentów.
PL
Osad ściekowy jest wartościową substancją pod wieloma względami. I podobnie jak inne odpady trzeba go najefektywniej wykorzystać, nie tylko jako źródło energii, ale również pod względem odzysku i ponownego wykorzystania substancji odżywczych.
PL
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o umyślnych atakach. Podmioty odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę są zmuszone do poważnego przeanalizowania zagrożeń oraz sposobów zapobiegania sytuacjom kryzysowym. Czy są one gotowe zareagować na zniszczenia spowodowane zjawiskami atmosferycznymi, sabotażem bądź atakiem terrorystycznym?
PL
Jednym z wielu aspektów bezpieczeństwa jest to dotyczące zaopatrzenia w wodę do picia. Zawsze wiąże się z ludzkim zdrowiem, zarówno poprzez skład wody, jak i stan infrastruktury, która służy do jej uzdatniania i przesyłania.
PL
Holandia, czyli Królestwo Niderlandów, to jeden z najgęściej zaludnionych krajów świata. Poza prowincjami położonymi w południowej części Ameryki Północnej, leży w Europie, nad Morzem Północnym, w dorzeczu trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy. Około jednej czwartej jej terytorium znajduje się poniżej poziomu morza - na terenach depresji. To jedyny kraj, którego powierzchnia znacząco się powiększa, ale wcale nie kosztem sąsiadów, tylko poprzez zabieranie morzu kolejnych fragmentów gruntu.
PL
Zmiany klimatu mają silny wpływ na sektor wodny. To oczywiste, dlatego potrzebuje on długoterminowej strategii, narzędzi wskazujących jak zachować efektywność funkcjonowania usług wodociągowych i kanalizacyjnych bez względu na zjawiska pogodowe, temperaturę itp. Nasz sektor ma też istotną rolę do odegrania w działaniach na rzecz łagodzenia zmian klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
PL
25 lat, które upłynęły od czasu przyjęcia w 1991 r. dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych (91/27/EEC), to dobra okazja, by sprawdzić, które z jej zapisów już wdrożono, a z którymi jest największy problem.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.