Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie od początku swojej działalności, tj. od 1999 roku, kładzie szczególny nacisk na wdrażanie rozwiązań z zakresu inżynierii ruchu wpływających na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania te oparte są o obowiązujące przepisy, wiedzę inżynierską pracowników oraz rozwiązania zaczerpnięte z krajów o wysokich wskaźnikach spadku wypadków.
EN
The paper refers to the innovative solutions leading to the improvement of road safety that are introduced by the road administration in Kraków. According to the author the cooperation between road administration and scientists from the Cracow University of Technology is very important.
4
Content available remote Tradycje naftowe regionu gorlickiego
5
Content available remote Pionier przemysłu naftowego i polityk
6
Content available remote Zarys historii kopalnictwa naftowego w Lipinkach (1850-2000)
PL
Lipinki rozłożone są w dolinie rzeki Libuszanka, która bierze swój początek z rezerwatu skalnego Kornuty i wpada w Korczynie do rzeki Ropy. Wieś Lipinki została założona na 70 łanach w lesie zwanym Brunów Las, na mocy dekretu Kazimierza Wielkiego wystawionego w Bieczu 22 lutego 1363 r. obejmowała teren od źródeł rzeki „Lubaszy" (Libuszanki), to znaczy dzisiejsze wsie Wapienne, Rozdziele i Lipinki. Po różnych klęskach, które wyludniły wieś z końcem XV wieku, Zygmunt I lokował ponownie Lipinki, osadzając Włochów (Łemków). W 1595 r., po wyludnieniu wsi przez choroby zakaźne zwane pomorem, w Lipinkach zostali osadzeni Ślązacy, o czym świadczą dzisiejsze nazwiska, jak: Jurusik, Szurek, Knapik, itd.
7
Content available remote Ziemia Gorlicka kolebką przemysłu naftowego w Polsce i na świecie
PL
W Wielkiej Encyklopedii PWN zamieszczone są następujące zapisy: - "Ropa, rzeka, lewy dopływ Wisłoki, wypływa w Beskidzie Niskim, dorzecze Ropy jest najstarszym w Polsce obszarem eksploatacji ropy naftowej". - "Gorlice, miasto nad rzeką, w drugiej połowie XIX w. Miasto stało się kolebką przemysłu naftowego na ziemiach polskich". Za czasów J. Kazimierza i jego następców wiedziano w Rzeczypospolitej o wyciekach ropy naftowej w rejonie Gorlickim. Grunty sołtysie nadawano zasłużonym w wojnach z prawem zbierania występującego na powierzchni ziemi oleju skalnego np. w Męcinie Wielkiej. Na pograniczu wsi Siary i Sękowa istniałyjuż w 1771 r. studnie ropne, dzierżawione i eksploatowane przez chłopów pańszczyźnianych od właściciela pól, Jana Wybranowskiego.
8
Content available remote Z dziejów przemysłu naftowego
PL
Geologia naftowa, która z biegiem lat stała się nierozłącznym towarzyszem poszukiwaczy naftowych, dawniej była jeszcze w powijakach. Nie bardzo w nią wierzono, jednak chętnie geologów i pseudogeologów się radzono. Każdy, bowiem rad był dowiedzieć się, gdzie ma swój szyb założyć, podobnie jak i dzisiaj geolodzy z gorlickiej Geonafty zastanawiają się, gdzie znaleźć nowy Borysław? W regionie gorlickim geologia naftowa była pod znakiem "strzałki". Był to rodzaj piaskowca, który wrzucony do ognia strzelał wskutek wydzielającego się z niego gazu ziemnego. Gdzie znaleziono pokład ze strzałką zaczynano kopać za ropą. Szczęście było zmienne. Były wprawdzie szyby, jak np. w Siarach i Kopicy Górnej, z których ropa przelewała się wierzchem, ale przeważnie były to tylko garncówki, które ledwo pokrywały koszty kopania.
9
Content available remote Z dziejów kopalnictwa naftowego. Pożar szybów w Borysławiu (1934 r.)
PL
Po obiedzie, wydanym w Borysławiu przez posła i prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, Władysława Długosza (1864-1937), podczas którego gospodarz w serdecznych słowach toastował na cześć ministra i namiestnika Bobrzyńskiego, który objął ster po tragicznie zmarłym w kwietniu 1934 r. Andrzeju Potockim, minister odjechał do Wiednia. Dnia 4 lipca 1934 roku po południu odbyły się w biurze Krajowego Towarzystwa Naftowego narady komitetu założycieli Krajowego Związku Producentów Ropy. Wobec zwołania na dzień następny w Iwowskiej sali ratuszowej pierwszego walnego zgromadzenia Związku, chodziło o omówienie rozmaitych szczegółów formalnych i ustalenie nazwisk kandydatów na członków rady naczelnej i członków dyrekcji. Gdy narady miały się już ku końcowi nadeszły telegraficzne i telefoniczne wiadomości z Borysławia o szalejącym tu pożarze.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.