Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podstawowym czynnikiem pozwalającym uzyskać dobre wyniki usuwania z wody podziemnej rozpuszczonych związków manganu (II) na złożach początkowo nieaktywnych takich jak złoże kwarcowe czy chalcedonitowe jest proces wpracowania czyli pokrywania ziaren złoża tlenkami manganu (IV) - Mn02. Natomiast samo usuwanie manganu na aktywnym (wpracowanym) złożu odbywa się na drodze katalitycznego utleniania manganu Mn+2 dopływającego wraz z wodą surową na filtry do manganu Mn+3, kosztem redukcji dwutlenku manganu pokrywającego (lub tworzącego w przypadku materiałów katalitycznych) ziarna materiału filtracyjnego (Mn+4 do Mn+3).
PL
W artykule przedstawiono wyniki badań pilotowych i technicznych procesu filtracji wód podziemnych przez złoże chalcedonitowe. Badania prowadzono na modernizowanym wodociągu. Celem eksperymentu było sprawdzenie możliwości zastosowania złoża chalcedo-nitowego do uzdatniania badanej wody oraz opracowanie i sprawdzenie procedury wpracowania złoża do usuwania manganu. Na podstawie wyników badań określono parametry procesowe i eksploatacyjne filtrów z wypełnieniem chalcedonitowym.
EN
This paper presents results of a pilot and fuli scalę research on filtration through chalcedonit sand at groundwater treatment plant to be modernised. The aim of the experiment was to prove the applicability of chalcedonit sand for groundwater treatment as well as to determine procedurę of chalcedonit bed start up. The process and exploitation parameters were determined and discussed.
PL
Chalcedonity stanowią surowiec mineralny, którego skład chemiczny i fazowy, a także własności fizyczne stwarzają perspektywy różnorakiego i wielostronnego wykorzystania. Na charakterystykę chalcedonitów wpływają formy budujących je minerałów z grupy SiO2 a także typ i rodzaj transformacji fazowych zachodzących w ich obrębie pod wpływem oddziaływania wysokich temperatur. Unikalne złoże chalcedonitów „Teofilów" w Inowłodzu jest jedynym udokumentowanym nagromadzeniem tej kopaliny w Polsce. Stwierdzono, że w Teofilowie zalegają dwie odmiany tego minerału: niebieskawa - zwięzła oraz szara. Są to skały krzemionkowe powstałe syngenetycznie, wieku kelowejskiego (jura środkowa - Dogger). Makroskopowo chalcedonit jest skałą mleczno - niebieską zwięzłą, o przełamie nierównym, bardzo ostrym oraz szaro - niebieską o szorstkiej powierzchni, mniej zwięzłą. Miejscami występuje też chalcedonit czerwono - brunatno - żółty z nalotami tlenków manganu, (I. Kosk i in. 1995). Prowadzone przez Zespół prof. Sozańskiego z Politechniki Poznańskiej badania wykazały, że złoże chalcedonitowe wykorzystane do filtracji wody podziemnej zawierającej żelazo oraz mangan uzyskuje doskonałe wyniki. Wyniki tych badań prezentowano m.in. na konferencji w Licheniu (2004). Uzyskane efekty, skłoniły do zakończonych powodzeniem wdrożeń w skali technicznej (m.in. na stacji Nowy Folwark).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.