Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Spośród stosowanych technik cytometrycznych służących dokonywaniu pomiaru pewnych wybranych właściwości fizykochemicznych komórek, najbardziej powszechne zastosowanie mają fluorescencyjna mikroskopia konfokalna oraz cytomtetria przepływowa. Pierwsza z nich pozwala badać strukturę i funkcję żywych komórek z rozdzielczością przestrzenną zbliżoną do 200 nm, co ułatwia poznanie szczegółów budowy wybranej komórki. Z kolei cytometria przepływowa bada w krótkim okresie czasu jednocześnie kilka parametrów komórek zawieszonych w strumieniu cieczy. Metoda ta jest skuteczna w uzyskaniu istotnych danych statystycznych o całej badanej populacji komórkowej, z drugiej strony jest mało przydatna w uzyskaniu informacji o strukturze trójwymiarowej pojedynczych cząsteczek. Oba typy instrumentów badawczych są dość kosztowne w nabyciu, stąd ich równoczesny zakup może być istotną przeszkodą dla placówki naukowo-diagnostycznej w rozwinięciu bardziej zaawansowanych badań naukowych. W takim przypadku warto rozważyć zakup cytometru laserowo-skaningowego (ang. laser scanning cytometry - LSC), który podobnie jak cytometr przepływowy pozwala zbadać populację komórek w stosunkowo krótkim czasie oraz dostarczyć informacje o ich strukturze przestrzennej. Cytometr laserowo skaningowy (w polskiej terminologii funkcjonują także nazwy: kompucytometr Kamentsky'ego czy laserowy cytometr skanujący) jest urządzeniem stosunkowo nowym, którego potencjalne możliwości pomiarowe sukcesywnie, z roku na rok, zwiększają się. Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi aktualnych informacji dotyczących zasady działania i zastosowanie wymienionego urządzenia w badaniach klinicznych.
PL
Wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Polsce wywołały u części wyborców niepewność czy też strach przed dalszą przyszłością. Z dala od niepokojów wywołanych politycznymi przepychankami istnieje w Polsce grupa społeczna, której niepokój, co do dalszej przyszłości towarzyszy już od dawna, niezależnie od tego, jaka partia przejmuje władzę. Tą grupą są młodzi absolwenci, naukowcy lub ci, którzy obrali drogę, aby, (przynajmniej w pierwotnym założeniu) stać się nimi w przyszłości. Dzisiaj, szczególnego znaczenia nabiera nie tylko kreatywność, ale także duża elastyczność i aktywność w planowaniu dalszej kariery zawodowej. W tej ostatniej kwestii ważna jest nie tylko mobilność, ale także jej kierunek - czy podążać ścieżką akademicką, czy też wybrać karierę w przemyśle. Problem ten jest szczególnie istotny dla tych, którzy kształcą się w biotechnologii, oraz rozpoczynają bądź kończą studia doktoranckie w tej dziedzinie i zastanawiają się: co dalej?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.