Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Działy rozliczeń pod lupą ekspertów Aberdeen Group
PL
W jednym z ostatnich raportów eksperci firmy doradczej Aberdeen Group przedstawili obserwacje i wnioski wynikające z dokonanej przez nich analizy sytuacji w działach rozliczeń (account payable, AP) ponad 320 firm z Ameryki Północnej (66%), regionu EMEA (19%) oraz obszaru Azji i Pacyfiku (15%). Wśród badanych przez nich firm były zarówno wielkie przedsiębiorstwa o obrotach powyżej miliarda dolarów (37%), jak i firmy małe o obrotach poniżej 50 milionów dolarów (28%).
2
Content available remote RFID w Wal-Mart redukuje braki magazynowe
PL
Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas podali niedawno, iż koncernowi Wal-Mart udało się osiągnąć za pomocą technologii RFID większą niż zakładana na poziomie 16% redukcję braków magazynowych. Badania naukowe dowodzą, iż nieefektywne zarządzanie stanem magazynowym jest odpowiedzialne za 25% wszystkich przypadków braków magazynowych w sklepie. Przekłada się to na obniżkę sprzedaży sięgającą 8%.
3
Content available remote E-relacje jako forma współpracy partnerów biznesowych
PL
Sukces ekonomiczny oraz szybki rozwój firm, takich jak Amazon.com, Dell, travel.com itp., był możliwy dzięki "elektronicznemu" partnerstwu z innymi organizacjami biznesowymi w ramach aliansów strategicznych. Celem tego artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób technologie informacyjne oraz internet wpływają na relacje firm prowadzących biznes elektroniczny, jak zbudować wydajne e-relacje w łańcuchu dostaw, a także w jaki sposób zmaksymalizować wartość z e-biznesu, wykorzystując poprawne e-relacje. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy to nieustannie zmieniają się warunki biznesowe, technologie, klienci, konkurenci i partnerzy biznesowi.
4
Content available remote E-partnerstwo w łańcuchach dostaw
PL
W dzisiejszych czasach większość firm działa w warunkach zintegrowanego systemu gospodarczego, będącego siecią składającą się z dostawców półproduktów i usług oraz dystrybutorów gotowych produktów i usług. E-partnerstwo dostarcza szerokie spektrum środków wspomagających procesy zarządzania łańcuchami dostaw, pozwalających na realizację zamierzonych celów biznesowych. Do środków tych należą m.in.: nowe, niedostępne wcześniej inicjatywy biznesowe, lepsza niż dotychczas integracja partnerów w łańcuchu dostaw, wydajniejszy proces zarządzania wymianą informacji, niższe koszty operacyjne, lepsza analiza i zrozumienie rynku oraz globalizacja działań biznesowych przedsiębiorstwa. W artykule autor wskazuje, jak zbudować wydajne e-relacje w łańcuchu dostaw. Artykuł powstał na podstawie książki doktora Fang Zhao, wykładowcy Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne, która ukaże się drukiem w bieżącym roku.
5
Content available remote Elektroniczne formy współpracy w łańcuchach wartości wybranych firm UE
PL
Jednym z ostatnich projektów badawczych Unii Europejskiej był projekt KITS ("Knowledge Information Transfer Systems"), mający na celu zbadanie małych i średnich przedsiębiorstw pod kątem użycia narzędzi handlu elektronicznego w łańcuchach wartości łączących te firmy z ich dostawcami i klientami. Projekt miał kłaść podwaliny pod "elektroniczną Europę", wspierając przy tym program "e-Europe" sygnowany przez Komisję Europejską. Prace nad realizacją projektu rozpoczęto w 2000 r., a zakończono po trzech latach. KITS objął swoim zasięgiem wybrane regiony Francji, Belgii oraz Włoch. Sylvie Feindt z Niemiec, Judith Jeffcoate oraz Caroline Chappell z Wielkiej Brytanii podsumowały wyniki badań w książce wydanej w tym roku pt.: "Global Electronic Business Research Opportunities and Directions".
6
Content available remote Elektroniczne formy współpracy w łańcuchach wartości wybranych firm UE (2)
PL
W poprzednim numerze autor przedstawił projekt badawczy Unii Europejskiej pod nazwą KITS (Knowledge Information Transfer Systems), którego celem było zbadanie małych i średnich przedsiębiorstw pod kątem użycia narzędzi handlu elektronicznego w łańcuchach wartości łączących firmy z ich dostawcami i klientami. Niniejszy artykuł skupia się na rozwiązaniach informatycznych zastosowanych przez badane firmy w automatyzacji metod współpracy.
PL
Sprzedaż produktów przez internet wzrosła znacząco w ostatnich latach XX w. Co więcej, ma wzrosnąć jeszcze bardziej w ciągu najbliższych kilku lat. Perspektywy wzrostu są niezwykle obiecujące dla tradycyjnych dostawców obsługujących rynki odbiorców biznesowych i indywidualnych konsumentów. Spośród nich zwyciężą ci, którzy dostosują swoje metody zbierania i przetwarzania zamówień, wykorzystując do tego internet jako środek pomagający osiągnąć przewagę konkurencyjną, a nie jako kolejne udogodnienie tradycyjnego handlu. Wielu tradycyjnych dostawców już dzisiaj dostosowało się do wymagań handlu elektronicznego. Większość jednak tylko powierzchownie, tworząc stronę internetową pozwalającą na kontakt z klientem. Natomiast procesy biznesowe pozwalające na przetwarzanie zamówień spływających w formie elektronicznej pozostały bez zmian.
8
Content available remote Wdrożenie RFID w sieci handlu detalicznego Wal-Mart (2)
PL
W niniejszym numerze podsumuję dotychczasowe działania sieci hipermarketów Wal-Mart w zakresie lansowania oraz wdrażania technologii RFID wśród kluczowych dostawców. O korporacji Wal-Mart, którą można uznać za pioniera w dziedzinie ulepszania procesów zarządzania łańcuchem dostaw, pisałem już w marcowym numerze "Gospodarki Materiałowej i Logistyki". Przypomnijmy, że w czerwcu 2003 r. ogłosiła ona plany testów technologii RFID. Stu największych dostawców miało wdrożyć znakowanie tagami RFID palet i zgrzewek dostarczanych Wal-Martowi do 1 stycznia 2005 r. Rok później Wal-Mart dopisał do listy kolejnych 200 dostawców.
9
Content available remote Wdrożenie RFID w sieci handlu detalicznego Wal-Mart
PL
Korporację Wal-Mart można uznać za pioniera w dziedzinie ulepszania procesów zarządzania łańcuchem dostaw. W artykule przedstawiono chronologicznie najważniejsze działania sieci hipermarketów Wal-Mart w zakresie wdrażania i lansowania technologii RFID wśród kluczowych dostawców.
PL
W poprzednim artykule z tego cyklu autor przedstawił wybrane strategie biznesu elektronicznego, dzięki którym największe amerykańskie firmy działające w branży infrastruktury sieciowej (Cisco i Lucent) osiągnęły sukces mimo światowego kryzysu gospodarczego. W tym artykule zostały opisane e-strategie wdrożone w największych firmach działających w branży tworzyw sztucznych (GE Plastics, Omnexus i PlasticsNet.com).
PL
W pierwszej części artykułu autor przedstawił wybrane strategie biznesu elektronicznego, dzięki którym największe amerykańskie firmy działające w branży komputerowej (Dell i Compaq/HP) osiągnęły sukces mimo światowego kryzysu gospodarczego. W tym artykule opisuje e-strategie wdrożone w największych firmach działających w branży infrastruktury sieciowej (Cisco i Lucent).
PL
W tym artykule przedstawiam wybrane strategie biznesu elektronicznego, dzięki którym największe amerykańskie firmy działające w branżach komputerowej (Dell i Compaq/HP), infrastruktury sieciowej (Cisco i Lucent) oraz tworzyw sztucznych (GE Plastics, Omnexus i PlasticsNet.com) osiągnęły sukces mimo światowego kryzysu gospodarczego. Kluczem do sukcesu tych firm było wsparcie tradycyjnego modelu biznesowego typu B2B (business-to-business) innowacyjnymi rozwiązaniami handlu elektronicznego. O sukcesie w dużej mierze zdecydowały możliwości i doświadczenie działów IT wspomnianych firm, a także przewaga konkurencyjna w postaci pierwszeństwa wdrożenia rozwiązań handlu elektronicznego.
13
Content available remote Studium przypadku: RFID w firmie Boeing
PL
Technologie identyfikacji radiowej RFID zastosować można niemal w każdym sektorze gospodarki, w każdej firmie i na każdym etapie jej działalności. Zdecydowana większość wdrożeń RFID nie bez kozery odbywa się w celu poprawy procesów zarządzania łańcuchem dostaw w przedsiębiorstwie, a tym samym redukcji strat wynikających z magazynowania nadmiernych zapasów. Tagów RFID można bowiem użyć w procesie dostawy gotowych produktów do magazynu, ich przechowywania (w tym rotacji w obrębie magazynu), pobierania, pakowania oraz wysyłki. W artykule Autor opisuje projekt wdrożenia RFID przez filadelfijski dział Boeinga, IDS, który przygodę z RFID rozpoczął w 2002 r.
14
Content available remote Rockwell Automation testuje RFID - studium przypadku
PL
Jak podaje "Frontline Solutions", czasopismo o strategiach zarządzania łańcuchami dostaw, firma Rockwell Automation testuje technologię radiowej identyfikacji RFID w swoich dwóch oddziałach (zakładzie produkcyjnym oraz centrum dystrybucyjnym) w USA. Dzięki testom Rockwell chce ocenić wpływ technologii RFID na procesy zarządzania zapasami materiałowymi oraz kontrolę jakości.
15
Content available remote RFID w Departamencie Obrony USA
PL
Departament Obrony USA to organizacja, która na równi z firmą Wal-Mart, amerykańskim gigantem handlu detalicznego, wpływa na rozwój standardów i technologii RFID na świecie. Oprócz prowadzenia prac regulujących amerykański rynek RFID Departament Obrony USA pracuje nad udoskonaleniem tej technologii. W zeszłym roku rozpoczął prace nad połączeniem technologii RFID, GPS oraz komunikacji za pomocą satelitów celem zwiększenia przejrzystości łańcucha dostaw w amerykańskim wojsku.
16
Content available remote RFID w 2005 r. - największe problemy stojące przed technologią jutra
PL
Światowy rynek RFID rozwija się coraz prężniej. Pojawia się coraz więcej producentów sprzętu, firm oferujących usługi wdrożeniowe czy typu middleware, firm innowacyjnych oferujących nowe technologie wykorzystujące RFID. Do 2007 r. globalny rynek RFID ma wzrosnąć do ponad 4,5 mld USD. Artykuł ten ma na celu przedstawienie najważniejszych problemów, z którymi technologia RFID będzie się borykała w 2005 r.
17
Content available remote Handel elektroniczny w 8 wybranych organizacjach biznesowych - studium przypadku
PL
Rokrocznie wzrasta liczba zastosowań handlu elektronicznego w biznesie. Coraz więcej firm stara się wkroczyć na rynek rządzący się regułami biznesu elektronicznego w celu utrzymania przewagi konkurencyjnej. Handel elektroniczny wpływa na proces podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie, obniża jego koszty operacyjne oraz zwiększa poziom satysfakcji klientów. Z drugiej strony wymaga on od organizacji zmiany dotychczasowych modeli, a także procesów biznesowych. Majed Al-Mashari, pracownik naukowy Wydziału Systemów Informacyjnych na Uniwersytecie im. Króla Sauda w Arabii Saudyjskiej, zbadał 8 wielkich organizacji biznesowych pod kątem doświadczenia w handlu elektronicznym.
18
Content available remote Handel elektroniczny - czynniki sukcesu sklepu internetowego
PL
Artykuł ten ma na celu przedstawienie wyników najnowszych badań poświęconych elektronicznym sposobom prowadzenia handlu typu "business-to-consumer" (B2C), a przede wszystkim znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy internet może być efektywnym kanałem dystrybucji oraz w czym przejawia się ta efektywność. Autorzy badań konkludują, iż gwarantem sukcesu sklepu internetowego jest efektywnie skonstruowana strona internetowa wraz z intuicyjnym systemem transakcyjnym, to znaczy takim, który umożliwia konsumentowi zawarcie transakcji internetowej w stosunkowo krótkim czasie i bez potrzeby kontaktu z obsługą sklepu.
PL
Od samego początku działalności administracja państwowa na świecie boryka się z problemami organizacyjnymi oraz technologicznymi. Wpływa to na niską wydajność pracy urzędników, a w wielu przypadkach problemy te przyczyniają się do marnotrawienia publicznych pieniędzy. Polska nie jest tu odosobnionym przypadkiem. Podobne problemy nurtują administrację amerykańską. Jednak w porównaniu z polskimi służbami, administracja rządowa w USA dysponuje gigantycznym budżetem. Z pomocą administracji spieszy m.in. informatyka korzystająca z dobrodziejstw najnowszej technologii. W artykule autor omawia projekt "E-Government" i jego realizację w zakresie elektronicznego wsparcia zaopatrzenia amerykańskiej armii.
PL
Adaptacja oraz ścisła współpraca firm wchodzących w skład łańcucha dostaw są wspierane przez technologię informacyjną. Platforma elektroniczna łącząca ogniwa łańcucha dostaw pozwala na zamieszczenie i wymianę danych oraz na zarządzanie informacją. Dzięki temu elektroniczny łańcuch dostaw może obniżyć koszty transakcyjne jego uczestników. Jednym z użytkowników metod modelowania elektronicznego łańcucha dostaw jest branża samochodowa.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.