W końcu 1943 r. i początkach 1944 r. zaktywizowała się działalność zarówno Rządu Polskiego na emigracji oraz komunistów - tak na terenach okupowanych, jak i w ZSRR, zmierzająca do utrzymania swoich wpływów w społeczeństwie, bądź zaistnienia jako siły politycznej. Klęska Powstania Warszawskiego i zajęcie przez oddziały Armii Czerwonej wschodnich i centralnych terenów Polski przyczyniły się do likwidacji centralnego ośrodka polityczno-administracyjnego Polskiego Państwa Podziemnego, co ostatecznie przekreśliło szanse rządu emigracyjnego na objęcie władzy w kraju. Umożliwiło to Stalinowi urzeczywistnienie jego planów stworzenia w Polsce calkowicie podporządkowanej mu władzy. Realizować je miał - pod czujnym okiem oswobodzicieli - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Jego działalność miała stworzyć wrażenie, że Polska pod rządami nowej władzy będzie państwem w pełni demokratycznym. Wbrew przewidywaniom przeciwników, PKWN pokazał, że jest on zdolny do tworzenia władz i ich terenowych odpowiedników oraz przyciągnięcia do współpracy różnych warstw i grup społecznych, jak również - w oparciu o Armię Czerwoną - przeprowadzić realizację głównych zadań państwowych. Tych kilka miesięcy władzy PKWN zapoczątkowało - przy biernej postawie mocarstw zachodnich - wejście Polski w sferę wpływów ZSRR, co przesądziło na 45 lat o systemie polityczno-ekonomicznym i kierunkach rozwoju kraju.
EN
The paper presents the increase of activities of the two main political groups in Poland during 1943-1944: the Polish Committee for Nation Liberation (PKWN) and the Polish authorities acting in the West. The influence and liquidation of Polish Underground Forces on the final defeat of the West oriented political groups and the victory of the communists. It is also shown how Stalin succeeded in realization his plans in subordinating Poland by using as a tool the PKWN group, which during few mounts succeeded to bring Poland into the orbit of Soviet influence.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.